Woda i prąd na budowie. Budujemy dom.

Woda i prąd na budowie. Budujemy dom.

Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z mnóstwem papierkowej roboty. Zakup działki, załatwienie pozwolenia na budowę i odpowiednie materiały to trochę za mało. Do wykonania jest mnóstwo pobocznych czynności. Każda tego typu inwestycja wiąże się z doprowadzeniem mediów do działki. W uprzywilejowanej sytuacji są posiadacze uzbrojonej posesji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że takie posesje są zdecydowanie droższe, lecz umożliwiają szybsze rozpoczęcie prac. W przypadku pozostałych osób sprawa nieco się komplikuje. Powstaje pytanie: jak wykonać przyłącze wody i skąd czerpać prąd w trakcie prac instalacyjnych. W tym celu należy zgłosić się do miejskich wodociągów oraz zakładu energetycznego z wnioskiem o wykonanie przyłącza. Po zaakceptowaniu prośby prace montażowe mogą trwać nawet kilka miesięcy i kosztować grube pieniądze. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, warto wszelkie przygotowania rozpocząć jesienią lub zimą, by na wiosnę podjąć pierwsze prace budowlane.Budowa przyłącza wodociągowego krok po kroku

Kilkanaście, może kilkadziesiąt, lat temu nikt nie posiadał w domu bieżącej wody. Obecnie ciężko to sobie wyobrazić. Życie w takich warunkach byłoby okropnie trudne. Dostęp do wody i odbiór ścieków dziś stanowią integralną część naszego istnienia. Przyłącze wodociągowe przydaje się nie tylko w codziennym użytkowaniu. Woda na placu budowy jest niezbędna. Bez naszego cennego H2O nie przygotujemy zaprawy murarskiej czy tynku. Jak zatem przygotować się do montażu przyłącza wodociągowego? Skąd brać wodę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Wodę można czerpać na dwa sposoby. Pierwszym z nich studnia. Wykopanie jej wiąże się ze spełnieniem wymagań dotyczących ochrony środowiska. Możemy się jednak spotkać z sytuacją, że na działce nie znajdziemy wody. W takim przypadku, przez zakupem posesji zaleca się sprawdzić plan miejscowy danego obszaru znajdującego się w decyzji dotyczącej warunków zabudowy. Budowa takiego „przyłącza” nie wymaga żadnych zezwoleń, o ile nie odbywa się ona na własnej działce o głębokości odwiertu powyżej 30m i przeznaczonej do pobierania maksymalnie 5m3 wody na dobę dla domu jednorodzinnego.

Doprowadzenie wody do domu w ten sposób sprawia, że z możemy z niej korzystać teoretycznie za darmo. Ciecz pochodząca z głębi ziemi nigdy nie jest czysta, dlatego też musimy zainwestować w urządzenia do uzdatniania. Oprócz tego dochodzi także zakup pompy, zbiornika hydroforowego oraz specjalnych filtrów.

Tematy niszowe:

Inwerterowy agregat prądotwórczy, czyli sprzęt do zasilania delikatnej elektroniki

Agregat do kampera i przyczepy kempingowej wybawieniem na kempingu

Agregat prądotwórczy do food trucka. Jak dobrać, by nie stracić majątku?

Istnieje wygodniejszy sposób doprowadzenia wody. Jeśli nasz teren jest uzbrojony zawsze możemy skorzystać z usług przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. W tym celu należy złożyć wniosek z wraz z planowanym zużyciem wody o uzyskanie warunków budowy przyłącza oraz odrębną dokumentację. Często na tym kończy się nasza praca, a resztą robót zajmuje się zakład wodociągowy. Występują jednak gminy, które aktywnie angażują inwestorów w cały proces budowy przyłącza kanalizacyjnego.

Ile kosztuje podłączanie wody do działki? Wszelkie wydatki na rozbudowę sieci pokrywa samorząd terytorialny. Doprowadzenie przyłącza do działki leży w gestii inwestora, dlatego też budowa sieci wodociągowej na własny koszt odbywa się bez wsparcia z zewnątrz. Jej realizacja nie wymaga żadnego oficjalnego pozwolenia, a sam fakt wykonania przyłącza należy zgłosić w urzędzie miasta wraz z dołączeniem projektu przyłącza, planu zagospodarowania działki uzgodnionym z rzeczoznawcą ds. ppoż., uzgodnienia wydanym przez Zespół Uzgodnień Dokumentacji oraz zgody właścicieli nieruchomości, przez które będzie przechodzić przyłącze w formie aktu notarialnego. Jeśli władze przez 30 dni nie zgłoszą zastrzeżeń możemy przejść do realizacji projektu, którego ważność wynosi 3 lata.

Jak powinien wyglądać dobrze przygotowany plan? Studzienkę należy umieścić w taki sposób, by chronić ją przed mrozem. Najczęściej znajduje się ona na głębokości o 40cm większej niż głębokość zamarzania gruntu, która wynosi 100-120cm. Dobrze jest ją także od góry izolować, tym samym zapobiegając zamarzaniu wody. Tak przygotowana instalacja jest gotowa zamontowania wodomierza i kranu nad powierzchnią gruntu. Rury kładzie się podobnie, z tym, że w odległości metra nie można sadzić żadnych drzew, krzewów i budować różnego rodzaju altanek lub domków. Zachowując te wszystkie założenia będziemy w stanie korzystać z wody na budowie, a później w naszym domu.

Wiedza praktyczna:

Jak poradzić sobie podczas awarii prądu w domu?

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Skąd brać prąd na czas budowy domu

Bez energii elektrycznej nie ruszymy z realizacją projektu. Można ją czerpać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest oczywiście podpisanie umowy z zakładem energetycznym i wykonanie przyłącza. Wiąże się to z dużymi kosztami, długim okresem oczekiwania na podłączenie do sieci trakcyjnej oraz załatwianiem mnóstwa formalności. Prąd na budowę to często efekt przyłącza tymczasowego. Posługujemy się nim tylko podczas budowy, realizujemy na własny koszt i na podstawie odrębnych warunków. Zatem ile kosztuje podłączenie prądu? Musimy we własnym zakresie przygotować rozdzielnicę budowlaną, a także wykonać prowizoryczne zasilanie zatrudniając elektryka z uprawnieniami. To jednak rozwiązanie przejściowe (warte kilka tysięcy złotych), co nie zmienia faktu, że i tak będziemy zmuszeni do wykonania przyłącza prądu stałego na budowie.

Jeśli jednak liczymy na to, że inwestycję uda nam się przeprowadzić bez własnego przyłącza, dobrym, choć nie do końca legalnym sposobem, jest prąd od sąsiada na czas budowy. W jej trakcie normalnie musimy korzystać z taryfy C, która jest zdecydowanie droższa od „domowej”. W ten sposób naginamy prawo, przez co możemy mieć problemy w przypadku inspekcji. Może ona zawitać do nas niespodziewanie, w najmniej oczekiwanym momencie. Unikajmy tego rozwiązania, gdyż oprócz kłopotów z nadzorem budowlanym mogą pogorszyć się nasze kontakty z innymi mieszkańcami.

Skutecznym źródłem prądu są akumulatory żelowe. Dzięki nim będziemy w stanie korzystać z niektórych elektronarzędzi. Ich zasadniczą wadę stanowi pojemność. Przy długotrwałych czynnościach może zabraknąć nam mocy, przez co tempo prac znacznie się opóźni.

Poradnik zakupowy:

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Jak kupić generator prądu?

Tani i dobry agregat prądotwórczy, czyli jaki?

Agregat prądotwórczy na budowę niezależnym źródłem zasilaniać

Prąd tymczasowy na budowie zapewnić może właśnie to urządzenie. Korzystając z niego nie musimy czekać aż zakład energetyczny doprowadzi do nas przyłącze. Cena agregatu prądotwórczego solidnej jakości oscyluje w granicach 1500zł. Warto zatem zastanowić się jaki generator prądotwórczy wybrać. Rynek oferuje nam szeroką gamę modeli. Który z nich okaże się najlepszy? Wszystko zależy od tego jakiej mocy potrzebujemy i z jakiego typu narzędzi korzystamy. Warto wybrać ekipę, która do pracy wykorzystuje sprzęt zasilany napięciem 230V. W takim przypadku benzynowy agregat prądotwórczy okaże się doskonałym wyborem, gdyż w przyszłości może stać się awaryjnym źródłem zasilania podczas awarii.

Jeśli zastanawiamy się skąd brać prąd na budowę domu to warto zainteresować się właśnie tą maszyną. Jakie ma ona zalety? Przede wszystkim pracuje do momentu, aż skończy się w niej paliwo. Jest to zatem zdecydowanie bardziej wydajne rozwiązanie od akumulatorów. Dodatkowo, mają one często większą moc, więc nie będziemy mieli problemu z zasilaniem betoniarki. Korzystanie z kilku urządzeń naraz także będzie możliwe, aż do momentu gdy przekroczymy nominalną moc generatora. Podsumowując, posiadając ten sprzęt poczujemy się niezależni od innych, żadne zużycie prądu na budowę domu nas nie zaskoczy i będziemy mogli wykonywać swoją pracę kiedy tylko zechcemy.

Co jest ważne w generatorach prądotwórczych?

Prądnica do agregaty prądotwórczego - czy ma to znaczenie?

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Woda i prąd na placu budowy, czyli jak zacząć realizację projektu

Rozpoczęcie każdej inwestycji wiąże się dużymi wydatkami i całą masą rzeczy do zrobienia. Nie inaczej jest przy budowie domu. By zainicjować pierwsze roboty musimy posiadać przede wszystkim wodę i prąd. Bez nich nie będziemy w stanie systematycznie realizować prac. Ciągłe przestoje wydłużają realizację projektu oraz zwiększają koszty. Co zatem zrobić jeśli chcemy działać sprawnie? Pierwszy krok to doprowadzenie wody do działki. Przyda się ona do przygotowania zapraw murarskich lub podlewania fundamentów. Energia elektryczna również nam się przyda. Dzięki niej skorzystamy z elektronarzędzi, które do właściwego działania potrzebują napięcia 230V.

Wodę możemy pozyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykopanie studni. Takie przedsięwzięcie nie wymaga pozwoleń lub uiszczenia jakichkolwiek opłat. Musimy jednak pamiętać, że ciecz pochodząca spod ziemi zazwyczaj jest zanieczyszczona. Wymaga to od nas zakupu odpowiednich filtrów, by woda stała się zdatna do użytku. Obecnie większość z nas nawiązuje jednak współpracę z zakładem wodno-kanalizacyjnym. Wykonanie przyłącza przez taką firmę wiąże się z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji oraz wniosku z planowanym zużyciem wody. Po rozpatrzeniu podania pozostaje nam tylko czekać, aż miejskie wodociągi doprowadzą rury do naszej posiadłości.

Więcej problemów możemy napotkać chcąc skorzystać z prądu. Pozytywne rozpatrzenie wniosku o podłączenie do sieci i budowa przyłącza może trwać miesiącami. Trzeba to jednak wykonać jak najszybciej. Do czasu wykonania przyłącza musimy sobie jakoś radzić. Zawsze możemy dojść do porozumienia z sąsiadem i podłączyć się pod jego licznik. To rozwiązanie nie jest jednak legalne więc nie poleca się go stosować. Dobre wyjście z sytuacji stanowi natomiast agregat prądotwórczy. Z jego pomocą zasilimy betoniarkę, szlifierkę czy wiertarkę, które są niezbędnymi narzędziami na placu budowy. To prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie na tymczasowy prąd na budowie, dlatego też powinniśmy się zastanowić nad jego zakupem.

Może zaciekawić:

Agregat prądotwórczy - diesel czy benzyna lub LPG. Jakie paliwo do agregatu?

Agregaty Kruzer - awaryjne zasilanie na każdą kieszeń

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum