Kilka gadżetów, które pozwolą naprawić drobną awarię samochodu

Kilka gadżetów, które pozwolą naprawić drobną awarię samochodu

Wielu z nas posiada auto. Trzeba o nie dbać, by działało bezawaryjnie. Co roku każdy samochód przechodzi test w postaci badania technicznego. Podczas przeglądu zawsze wychodzi czy odpowiednio troszczyliśmy się o nasze cztery kółka. Pozytywny wynik nie zawsze jednak oznacza, że mamy na rok spokoju. W czasie codziennej eksploatacji pojazdu zużywają się jego hamulce, zawieszenie, opony czy silnik. Długotrwały postój także pogłębia symptomy zużycia poszczególnych modułów, które są wystawione na działania warunków zewnętrznych. Przed wyruszeniem w trasę zawsze warto przeprowadzić krótki serwis. Jednak nawet to nie daje pełnej gwarancji bezusterkowej podróży. W trakcie jazdy zawsze może dojść do przebicia opony, zerwania paska klinowego czy wypięcia któregoś z przewodów elektrycznych. Na taką ewentualność zawsze warto posiadać podstawowy zestaw narzędzi do samochodu.Skrzynka z narzędziami do samochodu – co warto w niej posiadać?

Dzisiejsze auta są coraz mniej awaryjne. Pewne usterki pojawiają się jednak niezależnie od pojazdu. W takich przypadkach warto mieć podstawowe narzędzia do naprawy samochodu. Standardowym wyposażeniem każdego kierowcy powinien być klucz do kół. Opony zazwyczaj zmieniamy na sezon zimowy lub letni, lecz złapanie gumy to realne zagrożenie. Zdjęcie koła nie jest takie proste. W tak kryzysowej sytuacji musimy korzystać z narzędzi ręcznych, gdyż niewielu z nas wozi ze sobą klucz akumulatorowy. Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu takiego przyrządu? Powinien on zajmować niewiele miejsca i mieć wiele rozmiarów nasadek. Najczęściej stosowane są śruby w rozmiarze 17 i 19mm, lecz zdarzają się także inne. Dobre rozwiązanie w takiej sytuacji stanowi klucz krzyżowy, którzy zakończony jest różnymi rodzajami nasadek. Konstrukcja ta pozwala także na efektywne odkręcanie nawet mocno zapieczonych śrub, gdyż używając tego narzędzia opieramy się na działaniu analogicznym do dźwigni.

Zmiana koła wiąże się nie tylko z jego odkręceniem. To tylko połowa sukcesu. Zdjęcie felgi to nie lada wyzwanie. Auto trzeba wcześniej podnieść i właściwie je zabezpieczyć, by nie stanowiło niebezpieczeństwa. Do tak trudnych zadań przeznaczony jest podnośnik samochodowy. Modele fabrycznie dołączane do auta często nie gwarantują stabilności, przez co stanowią potencjalne ryzyko dla operatora. Dbając o własne bezpieczeństwo powinniśmy zainwestować w niezawodny sprzęt hydrauliczny, podobny do tego, którego używa się w warsztatach. Zestaw do zmiany kół należy także uzupełnić tzw. kobyłkami, gwarantującymi spokojne wykonanie pracy.

Problem z odpaleniem samochodu zimą? Prostownik samochodowy lekarstwem na zło:

Jaki prostownik? Podpowiadamy jak dobrać dobry prostownik

Jaki zestaw narzędzi do samochodu?

Podstawowe narzędzia warsztatowe zawsze warto mieć w aucie. Jakie klucze do samochodu kupić? Z reguły największą użyteczność przejawiają największe zestawy. Dlaczego akurat one? W razie kryzysowej sytuacji może okazać się, że komplet o niewielkiej liczbie elementów nas zawiedzie. Dodatkowo, wożenie w bagażniku kilku walizek jest problematyczne. Każda z nich skutecznie zmniejsza powierzchnię załadunku, którą można przeznaczyć w bardziej praktyczny sposób. Kilka pakietów narzędzi przekłada się na wysoką masę. Zwiększona waga pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ droga hamowania rośnie, zaś przyspieszenie spada.

Co powinno się znaleźć zestawie narzędzi do naprawy samochodu? Istotną pozycję powinny w nim pełnić klucze płasko-oczkowe. Mając łatwy dostęp do śrub, tak proste w budowie przyrządy sprawdzą się doskonale. W przypadku awarii pojazdu w trakcie podróży, przydadzą się one nam z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Najczęściej używamy ich przy usuwaniu drobnych usterek w pobliżu akumulatora lub silnika, lecz podczas tej czynności warto mieć kilka modeli w różnych rozmiarach. Uchwyt oczkowy będzie natomiast bardzo przydatny podczas zdejmowania elementów obudowy niektórych podzespołów. Z powodzeniem sprawdzą się one przy odkręcaniu śrub i nasadek jako dodatkowy stabilizator.

Nie zawsze dostęp do śrub jest klarowny. Zdarzają się sytuacje, że są one schowane w komorze silnika i trudno do nich dotrzeć. Skuteczne rozwiązanie w takim przypadku stanowią klucze nasadowe. Tego typu zadania najłatwiej wykonać przy pomocy grzechotki 1/2” oraz wymiennych końcówek. Zajmują one niewiele miejsca i posiadają bardzo dużą funkcjonalność. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesne samochody mają niewiele miejsca pod maską, co powoduje konieczność inwestycji w zestaw wyposażony w kilka nasadek, najlepiej o wydłużonej budowie.

Awaryjny rozruch w zimę:

Jakie urządzenie rozruchowe do samochodu kupić?

Wkrętaki w walizce narzędziowej do samochodu i inne ważne elementy wyposażenia

Łatwych do usunięcia usterek często można pozbyć się przy użyciu odpowiednich śrubokrętów. Zestaw narzędzi do samochodu powinien zawierać wkrętaki płaskie i krzyżakowe w najbardziej popularnych rozmiarach. Bardzo ważna jest ich trwałość, gdyż nie raz zdarzy nam się w nie uderzać młotkiem lub coś nimi podważać. Dla własnej wygody warto też zainwestować we wkrętak do pobijania, który pomoże nam zdemontować mocno zapieczone śruby.

W samochodowym parku narzędziowym powinien znaleźć się klucz nastawny. To bardzo użyteczny przyrząd, gdyż może nas uratować w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy nakrętka o niewymiarowym rozmiarze, by zgromadzony wcześniej komplet kluczy stał się bezużyteczny. Popularny „francuz” w takim przypadku wyciąga do nas pomocną dłoń, ponieważ jego rozwartość szczęk potrafi dochodzić nawet do 40mm.

Walizka narzędziowa w aucie powinna zawierać różnego rodzaju szczypce i kombinerki. Podczas awarii niekiedy musimy coś przytrzymać lub przeciąć, więc taki sprzęt sprawdzi się idealnie. Dobrym uzupełnieniem wnętrza walizki będzie także taśma izolacyjna lub wulkanizacyjna. Dzięki nim z łatwością naprawimy połączenia elektryczne czy wyciek z przewodów chłodnicy. Zwieńczeniem wyposażenia samochodu powinna być latarka z magnesem, która poprawi komfort pracy po zmroku, bądź przy wykonywaniu napraw w mocno zacienionych miejscach.

Spawanie - ryzyko dla samochodu?

Zabezpieczenie elektroniki przed spawaniem. Niezbędnik warsztatowy

Czy warto mieć w aucie zestaw naprawczy?

Drobne usterki w aucie zdarzają się dość często. Nawet mimo regularnych przeglądów coś może ulec awarii. W takich przypadkach dobry zestaw narzędziowy do samochodu to podstawa. Z jego pomocą proste naprawy wykonamy będąc w trasie lub na mieście. Widok kierowcy zmieniającego koło na poboczu nikogo nie dziwi. Takie zdarzenia na pewno są przykre, lecz posiadając odpowiedni sprzęt łatwo je pokonać. Klucz do kół oraz podnośnik nie raz mogą uratować nam skórę. Przyrządy znajdujące się w samochodzie niekiedy nie zapewniają odpowiedniej jakości. Sprzęt z najwyższej półki stanowi natomiast gwarancję własnego bezpieczeństwa przy zdejmowaniu felgi.

W bagażniku dobrze też wozić podstawowy zestaw narzędzi ręcznych. Klucze płaskie, oczkowe oraz nasadowe to nieodzowne przyrządy przy naprawie mechaniki pojazdu. Odkręcanie śrub w ręczny sposób nie jest możliwe, dlatego też warto zainwestować w produkt, który spełni nasze oczekiwania. Walizka narzędziowa do samochodu powinna także zawierać komplet wkrętaków. Połączenia w silniku lub w poszczególnych modułach zainstalowano różnymi metodami, więc śrubokręty płaskie, PH, PZ czy TORX stanowią ważny element wyposażenia. Oprócz tych podstawowych przyrządów należy zwrócić uwagę na szczypce czy latarkę. Każde z tych narzędzi pomoże nam znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji i pozbyć się usterki.

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum