Wiele prawdy możemy znaleźć w polskim powiedzeniu, że potrzeba jest matką wynalazków. Od kiedy tylko na świecie pojawił się człowiek mamy do czynienia z ciągle rozwijającą się technologią. Nie wolno jednak zapominać, że obecne osiągnięcia to pokłosie wcześniejszych patentów, które obecnie stanowią podwaliny dalszych innowacji. W prehistorycznych czasach nasi przodkowie dokonywali przełomowych na tamte czasy odkryć, takich jak koło czy wzniecanie ognia. Z upływem kolejnych stuleci przyszła pora na wytwarzanie ręcznych narzędzi z kamienia, a później z brązu czy żelaza. Świat nie stoi jednak w miejscu i kolejne pokolenia rozwijają się w niesamowicie szybkim tempie. Mogłoby się wydawać, że skonstruowanie pierwszego silnika parowego nie jest odległą historią, lecz od tamtego wielkiego momentu minęło niemal 300 lat. Napędy w samochodach czy pociągach obecnie wyglądają inaczej, lecz ludzkość prawdopodobnie na tym nie poprzestanie. Ważnych wydarzeń w naszej cywilizacji było naprawdę wiele i nie wszystkie one dotyczyły tylko spraw z zakresu transportu. Również inne dziedziny życia interesowały odkrywców, czego efektem było zbudowanie m.in. kinematografu przez braci Lumière. Artefakty przeszłości są w dzisiejszej dobie są często inspiracją do dalszych badań, a ich rezultaty możemy obserwować codziennie dokoła siebie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Energia elektryczna bez której nie możemy żyć
Za najważniejsze odkrycie ludzkości uważa się elektryczność. Któż z nas wyobraża sobie dzisiejsze czasy bez komputerów, radia czy telewizji? Brak prądu ma swoje negatywne odbicie nie tylko w trakcie codziennych rozrywek, ale także podczas większości prac. Czynnie zajmując się branżą budowlaną, będąc urzędnikiem lub mając agencję reklamową korzystamy z wielu urządzeń, które do swojego właściwego działania potrzebują energii elektrycznej. Bez niej niestety nie będziemy w stanie wykonać podstawowych czynności, gdyż nasze narzędzia pracy będą całkowicie bezużyteczne. Brak zasilania nie jest jednak równoznaczny z przestojem, albowiem możemy temu zapobiec jeśli tylko jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami generatora prądotwórczego.
Sprawdź i dowiedz się jak wybrać właściwy dla Twoich potrzeb generator prądotwórczy:
Agregat prądotwórczy do domu
Zamieszkując dom jednorodzinny zapewne nie raz na własnej skórze poczuliśmy co znaczy przerwa w dostawie prądu. Brak telewizji, radia czy komputerów był w tym czasie bardzo uciążliwy, lecz większy problem stanowić mogły niedziałające lodówki i zamrażarki. W takim przypadku za wszelką cenę chcieliśmy, by awaria została szybko usunięta przez elektryków, albowiem wszelkie produkty spożywcze mogły ulec zepsuciu, nie mogliśmy w tym czasie przygotować ciepłego posiłku czy skończyć bardzo ważnego projektu. W obecnych czasach nie jesteśmy jednak zdani na łaskę innych i energię elektryczną możemy wytworzyć samodzielnie. Z pomocą nawet małego generatora prądotwórczego będziemy w stanie zapewnić naszej rodzinie w miarę normalne funkcjonowanie w trakcie braku napięcia w gniazdkach.
Zastanawiając się jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego kupić trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Najważniejszym jest określenie jego zastosowania. Zapewne będzie on nam służył do awaryjnego zasilania i podtrzymania pracy sprzętu RTV i AGD, komputerów czy oświetlenia. Dzięki takiemu sprzętowi nie będziemy zatem zmuszeni do rezygnowania z udogodnień towarzyszących nam na co dzień. Podczas amatorskiego zastosowania zazwyczaj nie mamy do czynienia z elektronarzędziami, które są typowymi przedstawicielami wagi ciężkiej i właściwego działania potrzebują napięcia rzędu 400V.
Do domowego wykorzystania najbardziej funkcjonalne okażą się jednofazowe generatory prądotwórcze. Uniwersalnego modelu generującego konkretną moc jednak nie ma, gdyż każdy z nas wykazuje inne zapotrzebowanie. Można jednak wyróżnić pewne cechy i funkcje, które niewątpliwie pozytywnie wpłyną na użytkowanie tego urządzenia. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na producenta takiej maszyny, a szczególnie polecane są takie marki jak Kruzer, Powermate by Pramac bądź Könner & Söhnen. Decydując się na zakup produktu któregoś z tych producentów będziemy mieli pewność, że dokonamy właściwego wyboru, a posiadany przez nas sprzęt z bardzo dużym prawdopodobieństwem w pełni zaspokoi nasze oczekiwania.
Najważniejszą częścią tego typu maszyny jest silnik i prądnica. Ich jakość powinna być nienaganna, ponieważ to od ich działania zależy efektywność agregatu. Podzespoły te muszą ze sobą idealnie współgrać, by wytwarzany przez nie prąd był całkowicie bezpieczny dla wszystkich odbiorników. Funkcjonowanie tych części jest także często zależne od koncepcji mechanicznej generatora, więc warto wybrać model cechujący się wysokim poziomem zaawansowania technicznego.
Technologia rozwija się w zastraszającym tempie i różnice w budowie niektórych urządzeń widać już po kilku miesiącach. W większości przypadków odbiorniki są już na takim poziomie, że muszą być zasilane stabilnym napięciem, a takie może jedynie zapewnić system AVR. Dzięki niemu stosunkowo wrażliwe na jakość prądu urządzenia będą mogły bezproblemowo pracować.
Korzystając z okazji chcielibyśmy także przedstawić ranking agregatów prądotwórczych do domu:
Generatory Kruzer - przenośna elektrownia do każdego domu:
Agregaty Kruzer - awaryjne zasilanie na każdą kieszeń
Agregat prądotwórczy na budowę
Zajmując się budową domu powinniśmy zatroszczyć się o działkę, pozwolenie, projekt od architekta oraz odpowiednią ekipę. Na tym jednak nasze obowiązki się nie kończą, gdyż potrzebujemy jeszcze dobrego agregatu prądotwórczego. Dzięki niemu wszystkim niezbędnym narzędziom zapewnimy stały dostęp do energii bez konieczności podłączania ich do sieci.
Postawienie domu od podstaw to naprawdę wielkie przedsięwzięcie. Przed jego rozpoczęciem warto jest skontaktować się z wykonawcą, który określi nam z jakich konkretne urządzeń będzie korzystał. Najczęściej podczas budowy korzysta się z betoniarki, wiertarek, szlifierek, młotów elektrycznych, a czasem także czajnika lub niewielkiej kuchenki. Ustalenie jakich odbiorników będzie potrzebował nasz wykonawca umożliwi nam określenie jaką maszynę do wytwarzania prądu musimy mu zapewnić i jakimi parametrami ma powinna się ona charakteryzować. Trzeba więc wziąć pod uwagę to, że elektronarzędzia często posiadają duże zapotrzebowanie na energię i sprzęt z najniższej półki prawdopodobnie nie spełni naszych oczekiwań. Ustalmy zatem jakie odbiorniki będą jednocześnie pracować, następnie zsumujmy niezbędną do ich zasilania moc i do tego wyniku dodajmy jeszcze około 20% zapasu. Postępując w ten sposób niemal z pewnością uda nam się dobrać właściwy dla nas model generatora.
Budowa charakteryzuje się tym, że w jej trakcie często korzystamy z całego mnóstwa narzędzi w różnych częściach placu. Niekiedy nie ma jak ich zasilić i musimy skorzystać z naszej mobilnej elektrowni. W takim przypadku dużą użyteczność ukazuje agregat prądotwórczy z elektrycznym rozruchem, gdyż częste włączanie tego urządzenia za pomocą linki byłoby niezbyt ergonomiczne i nad wyraz męczące. Do tego istotny może okazać się specjalny zestaw transportowy, który odciąży nasz kręgosłup podczas przemieszczania generatora.
Każdy z inżynierów budownictwa do swojej pracy używa innego typu narzędzi. Warto się więc dokładnie wiedzieć czy bardziej praktyczny okaże się dla nas agregat prądotwórczy trójfazowy, czy może jednofazowy. Dla niektórych może to się okazać nieistotne, lecz poleca się wybierać ekipę korzystającą wyłącznie z urządzeń, które do właściwego działania wymagają napięcia rzędu 230V. Jeśli jednak nasz wykonawca posiada np. betoniarkę napędzaną napięciem siłowym, w takim wypadku musimy koniecznie dowiedzieć się w jaki sposób zbudowany jest jej silnik, gdyż może być on połączony np. w gwiazdę lub trójkąt, a każde z takich napędów pobiera inną moc podczas rozruchu.
W zastosowaniu budowlanym równie dobrze mogą sprawdzić się generatory prądotwórcze z AVR. System ten jest niezwykle ważny, gdyż dzięki niemu mamy pewność ciągłej stabilizacji napięcia, która minimalizuje ryzyko awarii odbiorników oraz naszego autonomicznego źródła energii elektrycznej.
Czy warto jest zwrócić uwagę na producenta danego sprzętu? Jasne, że tak, ponieważ produkty wątpliwego pochodzenia mają tendencję do częstych awarii, a ich parametry techniczne są najczęściej zdecydowanie zawyżone. Podczas wyboru właściwego modelu trzeba zatem zapoznać się z ofertą takich firm jak Fogo, Pramac lub Endress.
Utrzymanie ciągłości prac na budowie to podstawa udanego, terminowo wykonanego projektu. Zastanawiając się jaki agregat prądotwórczy wybrać, trzeba wziąć pod uwagę jak wyglądać będzie jego serwis. Wysoka dostępność części zamiennych do posiadanego przez nas sprzętu wydaje się kluczowym elementem, gdyż jakakolwiek awaria może spowodować niezaplanowane opóźnienia i brak możliwości wykonywania jakichkolwiek robót.
Budowa nigdy nie trwa wiecznie i po jej zakończeniu benzynowy agregat prądotwórczy może stanowić alternatywne źródło energii. Posiadany przez nas sprzęt powinien być zatem wybrany w optymalny sposób, tak by był on przydatny w przyszłości. Jeśli więc nie jesteśmy pewni co do parametrów, których potrzebujemy nie wstydźmy się poprosić o pomoc elektryka, bądź sprzedawcy u którego dokonywaliśmy zakupu.
Kompleksowe postawienie domu przy pomocy nawet najlepszego generatora prądotwórczego nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Tego typu urządzenia posiadają silnik spalinowy, który do działania wymaga odpowiedniej mieszanki. Napędy najczęściej nie są wysoce paliwożerne, lecz ciągła praca przy spalaniu jedynie litra benzyny na godzinę w kontekście długotrwałych przez przez kilka miesięcy nie będzie miało ekonomicznego uzasadnienia.
Agregat prądotwórczy do wiertarki oraz szlifierki (i innych elektronarzędzi)
Nie musimy przeprowadzać kompleksowej budowy, by korzystać z różnych maszyn. W dzisiejszych czasach odchodzi się od urządzeń ręcznych, gdyż większą użyteczność wykazują ich elektryczne odpowiedniki. Szczególnie przydają się one podczas prac konserwacyjnych na działce czy w pobliżu domu. Niekiedy jednak nie mamy dostępu do sieci i w takim przypadku pomocną dłoń wysuwają do nas małe agregaty prądotwórcze. Dzięki nim będziemy w stanie zasilić większość posiadanych przez nas elektronarzędzi, które ułatwią nam wykonywanie podstawowych czynności serwisowych.
Przy wyborze odpowiedniego modelu do elektronarzędzi zależeć nam głównie powinno na dobraniu takiego sprzętu, który będzie w stanie współpracować z młotowiertarką, szlifierką kątową, przecinarką do glazury czy frezarką. Urządzenia te z reguły zgłaszają zapotrzebowanie na prąd w granicach około 800W, lecz ze wszystkich naraz raczej nie będziemy korzystać. Większość z nich posiada indukcyjny silnik jednofazowy, więc należy do nich dostosować analogiczną „przenośną elektrownię”. Trzeba jednak pamiętać, że wymienione wcześniej przyrządy podczas rozruchu pobierają około 20% więcej mocy, niż podczas pracy ciągłej, dlatego też generator powinniśmy dobrać z lekkim zapasem. Podczas robót konserwacyjnych prawdopodobnie w jednym momencie będziemy używać maksymalnie dwóch takich maszyn, więc wystarczający okaże się w tym przypadku model wytwarzający 2,5kW mocy nominalnej. Przeciążanie urządzenia nie jest wskazane, albowiem wykorzystywanie jego maksimum możliwości prowadzić może do szybkiego zużycia silnika lub innych komponentów. Oczywiście zakup większego agregatu nie jest zbrodnią jeśli nasze prace mają mieć charakter długotrwały przy jednoczesnym wykorzystaniu dużej liczby przyrządów.
Często do zasilania elektronarzędzi w użytku konsumenckim wykorzystuje się niewielkich rozmiarów sprzęt. Sprawdzić się często tutaj może agregat inwerterowy, który charakteryzuje się wysokim poziomem mobilności. Tego typu maszyna waży stosunkowo niewiele, lecz na tym jej zalety się nie kończą. Urządzenie to dodatkowo wytwarza prąd o bardzo wysokiej jakości, dlatego też może ono zasilać bardzo wrażliwą elektronikę. Jeśli jednak zdecydujemy się na autonomiczne źródło energii o konstrukcji ramowej, to sporą zaletą będzie w tym przypadku zestaw transportowy. Tego typu generator waży w granicach 40kg, dlatego też ergonomiczne uchwyty i kółka w tym przypadku niezwykle się przydają.
Stań na wysokości zadania i dokonaj właściwego wyboru
Na wybór odpowiedniego sprzętu składa się wiele czynników. Za najważniejszy z nich uznaje się jednak przeznaczenie danej maszyny, gdyż innej będziemy potrzebować w domu, a jeszcze innej na placu budowy. Agregaty od strony konstrukcyjnej są bardzo podobne do siebie, lecz w zależności od generowanej mocy będą one się różnić wielkością silnika, jakością prądnicy czy innych podzespołów, które mają wpływ na generowaną moc.
Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu? Istotnych rzeczy do sprawdzenia jest naprawdę wiele, lecz zacząć powinniśmy od określenia jakie urządzenia mamy zamiar zasilać i jakiej mocy one potrzebują do właściwej pracy. Na tej podstawie będziemy w stanie zdefiniować czy bardziej funkcjonalny okaże się wybór agregatu jedno i trójfazowego.
Obok dodatkowych funkcji tych maszyn też nie powinniśmy przechodzić obojętnie. W dzisiejszych czasach nieoceniony jest system AVR, za którego pomocą będziemy w stanie zachować odpowiednią częstotliwość napięcia i jakość generowanej energii. Użytecznym osprzętem okazuje się być zestaw transportowy, gdyż dzięki niemu z łatwością będziemy mogli przemieszczać się z tym urządzeniem po placu budowy.
Niektóre z odbiorników są bardzo delikatne i ich konstrukcja wymaga energii o pełnej sinusoidzie. Wytworzenie takiego prądu nie jest łatwe, lecz w spółce z generatorem inwerterowym możemy to bez problemu osiągnąć.
Co jeszcze możemy zrobić, by nasz zakup był strzałem w dziesiątkę? Ważną kwestią jest wybór producenta danej maszyny. Te wątpliwego pochodzenia najczęściej mają uzwojenie z aluminium, które niczym nie jest zabezpieczone przed korozją, a silniki to mało sprawdzone konstrukcje. Warto więc dokonać inwestycji w produkty znanej marki i cieszyć się z długiej żywotności naszego agregatu. Nie wychodźmy więc z założenia, że tanie to dobre, gdyż najczęściej cena stanowi odzwierciedlenie jakości.
Wpis dotyczy:
jaki agregat prądotwórczy
agregat prądotwórczy do domu
agregat prądotwórczy opinie
agregaty prądotwórcze opinie
jaki agregat pradotworczy do domu