Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią ujemne temperatury. Raczej niewielu z nas lubi ogromne mrozy, gdyż ciężko jest nam wtedy normalnie funkcjonować. Wychodzenie z domu traktujemy w tym czasie jako zwyczajną katorgę i zastanawiamy się za jakie grzechy nas to spotkało. Najchętniej byśmy w taką pogodę zostali w domu z kubkiem gorącej herbaty w ręku i ciepłym kocem na kolanach. Życie jednak to nie bajka i zbyt często nas nie rozpieszcza. Każdy z nas ma swoje zajęcia, które mimo wszystko wykonuje. Niezależnie od chęci i aury na zewnątrz musimy znaleźć w sobie motywację, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub pracy. Skoro udało nam się zebrać w sobie i wyjść na podwórko wszystko niby powinno się układać po naszej myśli, bo co mogłoby pójść nie tak? Opuszczając dom mamy nadzieję szybko wsiąść do samochodu i ruszyć w świat. Trzeba jednak pamiętać, że mrozy to nie tylko zmora wielu ludzi, ale i pojazdów. Czarę goryczy w lodowaty dzień może przelać tylko rozładowany akumulator. To częsta przypadłość w sytuacjach gdy temperatura spada poniżej zera. Ból? Rozczarowanie? Złość? W takiej sytuacji czujemy się oszukani przez rzeczywistość i nie wiemy jak sobie z tym problemem poradzić. „Co powinienem teraz zrobić?” W tak trudnej sytuacji to jedyne słuszne pytanie zadawane przez kierowców. Odpowiedź jest jednak niezwykle prosta, bo auto da się łatwo reanimować. Wystarczy do tego dobry prostownik samochodowy.



Prostownik transformatorowy czy automatyczny do ładowania akumulatora? Na jaki się zdecydować?

Rynek pełny jest tego typu przyrządów, więc który wybrać? Ich bogata oferta to na pewno spora zaleta, lecz znalezienie odpowiedniego modelu wśród całej masy urządzeń wcale nie musi być oczywiste. Każde z nich może mieć inną budowę wewnętrzną i funkcje. Na co powinno się więc zwrócić uwagę przed zakupem? Przede wszystkim trzeba określić czy jestem zwykłym konsumentem i swojego produktu będę używał w domu, czy też profesjonalnie zajmuję się branżą samochodową. A może będę łączył jedno i drugie? Czy uda się znaleźć w pełni uniwersalny sprzęt, który da się zastosować z pożądanym skutkiem tak samo w garażu, jak i warsztacie? Jaki prostownik do akumulatora wybrać? Teoretycznie każde takie narzędzie daje ten sam efekt, więc co je odróżnia? Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej i wyłonić jak najlepsze z nich.

Wybór nie był prosty. Różnorodność modeli i producentów sprawiła, że wytypowanie jednoznacznego zwycięzcy sprawiło nam wiele problemów. Czy jednak nam się udało? Po wielu godzinach prób i analiz doszliśmy do wniosku, że polecić każdemu z czystym sumieniem można prostownik mikroprocesorowy Telwin Doctor Charge. Dlaczego właśnie modele tej serii rekomendujemy? Przesłanek ku temu było naprawdę wiele. Urządzenia te działają bardzo inteligentnie i bezobsługowo. Dodatkowo wyposażono je w spektrum funkcji badających na bieżąco wiele parametrów ogniwa. Narzędzia te powinny zatem stanowić podstawowe wyposażenie każdego warsztatu, gdzie dużą uwagę przykłada się do profesjonalnego wykonywania zadań serwisowych. Jednak ostateczną klamrą spinającą nasz wybór była funkcja, o której producent nie poinformował w specyfikacji i do niedawna ukrywał w tajemnicy.

Dlaczego uznaliśmy, że to narzędzie dedykowane jest przede wszystkim dla mechaników i firm posiadających własny tabor? Oczywiście jest ono bardzo proste w obsłudze i każdy sobie z nim poradzi, ale czy do okazjonalnego ładowania akumulatora w garażu przyda nam się produkt o charakterystyce komputera diagnostycznego? Jeśli zależy nam na maksymalnym wydłużeniu żywotności ogniwa i ciągłej jego kontroli, model ten to na pewno dobry wybór. Do konsumenckiego zastosowania wystarczający okazałby się nawet Ideal Smart Charger 7, jednak to urządzenie nie posiada całej gamy użytecznych w warsztacie funkcji. Może ono uzupełniać energię tylko w akumulatorach kwasowo - ołowiowych, co znacznie ogranicza jego użyteczność.

Prostownik mikroprocesorowy Doctor Charge

Więcej o prostownikach dowiesz się z:

Jaki prostownik automatyczny do akumulatora samochodowego

Jaki prostownik? Podpowiadamy jak wybrać dobry prostownik samochodowy

Prostownik do akumulatorów żelowych i nie tylko

Urządzenia marki Telwin są jedyne w swoim rodzaju i sprawdzają się praktycznie wszędzie. Za sprawą zastosowanej w nich technologii Power Stream mogą one bez problemu współpracować z ogniwami niemal każdego typu. Dzięki temu systemowi skraca się też czas ładowania, a jego efekty uznaje się za o połowę lepsze w porównaniu do konkurencyjnych produktów. Szybsze uzupełnianie energii to efekt wydajniejszego transferu mocy. Dzięki temu akumulatory zużywają się wolniej, a co za tym idzie - odkładamy w czasie koszty związane z ich wymianą.

Narzędzie to jest bardzo rozbudowane pod względem funkcjonalności. Jego przeznaczenie nie opiera się tylko na uzupełnianiu energii. Dzięki technologii Pulse Tronic może ono także poddać akumulator bieżącej konserwacji. Za inne ważne czynności jakie może wykonać to urządzenie uznaje się testowanie ogniwa, badanie napięcia prądu rozruchu i ocena kondycji akumulatora. Wszystkie sprzęty tej serii wyposażono również w funkcję odsiarczania czy regeneracji, natomiast model 50 stanowi praktyczny prostownik z rozruchem Telwin. Cała rodzina tych produktów znajduje też zastosowanie w sytuacji gdy potrzebujemy stabilnego źródła napięcia podczas wymiany akumulatora czy aktualizowania oprogramowania w komputerze pokładowym.

Urządzenia tej serii posiadają bardzo małe rozmiary. Mogłoby się wydawać, że tak niewielki sprzęt nie będzie potrafił poradzić sobie w wielu sytuacjach. Nic bardziej mylnego. Narzędzie to świetnie spisuje się jako prostownik motocyklowy. Dzięki niemu uda nam się bez problemu naładować akumulatory 6V, które stanowią podstawowe źródło energii w jednośladach. Jest to też bardzo dobry wybór jeśli mamy zamiar uzupełniać energię w popularnych osobówkach czy ogniwach 24V – stosowanych w samochodach ciężarowych lub wózkach widłowych.

Breaking news: Prostownik samochodowy Telwin Doctor Charge zaskoczył swojego stwórcę?

W tym momencie powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka cecha całkowicie wyróżnia ten produkt na tle bezpośrednich rywali. Uzupełnienie energii w zasobnikach prądu to żadna specjalna funkcja. Co jednak się staje gdy ogniwo całkiem straci moc? W przypadku typu kwasowo-ołowiowego sprawa wydaje się stosunkowo prosta, bo wystarczy je podłączyć do ładowania i po kilku godzinach można weselić się z jego zmartwychwstania. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się jednak akumulatory żelowe. Są one stosunkowo drogie i dlatego potrzebują specjalnego traktowania. Gdy całkowicie nam padną nie da się ich już postawić na nogi i czeka nas kolejny wydatek, który może zaboleć nasz portfel. Takie podejście można było przyjąć jeszcze niedawno, lecz na dzień dzisiejszy prostownik automatyczny Telwin Dr Charge takiemu zasobnikowi energii może podarować drugie życie. Żaden inny sprzęt dostępny na rynku nie jest w stanie tego zagwarantować. Jak to się dzieje? To narzędzie działa bardzo inteligentne. Wbudowany weń układ scalony dobiera bardzo niski prąd ładowania, który dodatkowo jest zabezpieczony niespotykaną nigdzie indziej stabilizacją napięcia. Prąd ten ma zatem „lepszą” jakość, dzięki czemu może skutecznie reanimować elektrolit.

Prostownik automatyczny Telwin Dr Charge

Potrzebujesz prostownika z funkcją rozruchu? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie:

PROSTOWNIK SAMOCHODOWY Z ROZRUCHEM – ZBĘDNY GADŻET CZY NIEZBĘDNY SPRZĘT W WARSZTACIE?

PROSTOWNIK SAMOCHODOWY Z ROZRUCHEM - TRANSFORMATOROWY CZY ELEKTRONICZNY?

Charakterystyczne cechy prostownika Telwin

Narzędzie to dzieli ładowanie na osiem etapów. Po rozpoczęciu pierwszego przeprowadzane jest badanie określające jakie napięcie zastosować, a także ile energii aktualnie znajduje się w akumulatorze. Później następuje poziom odsiarczania. Urządzenie samo określa czy warto je wykonać i jeśli stwierdzi, że istnieje taka potrzeba – przystępuje do regeneracji. Proces ten polega na impulsowym podawaniu prądu stałego o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie. Jest to przełomowe rozwiązanie, gdyż umożliwia rozbicie krystalicznej warstwy siarczanu ołowiu nagromadzonego na płytach ołowiowych. Usunięcie tego związku skutkuje odzyskaniem pojemności ogniwa, co wiąże się bezpośrednio ze zwiększeniem jego żywotności. Kolejny etap zwany jest analizą. W tym czasie następuje ocena czy akumulator działa sprawnie. Po wykonaniu tych wszystkich czynności prostownik samochodowy Telwin przechodzi do właściwego ładowania. W trakcie tego procesu podawany prąd osiąga maksymalną oszacowaną wcześniej wartość, aż do czasu gdy ogniwo zostanie naładowane w 80%. Gdy urządzenie osiągnie ten poziom następuje kolejny etap. Ostatnie 20% energii uzupełnianie jest prądem o systematycznie zmniejszającym się natężeniu. Po uzyskaniu pełni mocy następuje sprawdzenie czy ogniwo utrzymuje właściwe napięcie. Stanowi to dla nas informację o „formie” akumulatora i jego przydatności podczas dalszego użytkowania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, narzędzie to działa całkowicie bezobsługowo. Dzięki funkcji zwanej „konserwacją” nie musimy się martwić o ewentualne awarie wynikające z przeładowania. Gdy zapomnimy to narzędzie odłączyć od akumulatora, cały proces będzie trwał dalej, lecz tylko w przypadku spadku napięcia w ogniwie. Ostatni poziom pracy tego sprzętu to etap Pulse. Jego zadaniem jest wykonanie regeneracji impulsowej jeśli okaże się to niezbędne.

Narzędzia z rodziny Dr Charge posiadają różnego rodzaju funkcje. Można z nich korzystać naciskając zaledwie jeden przycisk na panelu sterowania. Za uwolnienie sztucznej inteligencji w pełnej krasie odpowiada system Charge Auto. Gdy go uruchomimy, przyrząd samodzielnie dobierze konkretne parametry ładowania w zależności od pojemności akumulatora. Można także jednak samodzielnie ustawić konkretne wartości w zależności od własnych predyspozycji dzięki opcji Charge Man. Dzięki temu urządzeniu istnieje także możliwość uzupełniania mocy w zimnych akumulatorach. Teoretycznie nie powinno się tego robić, lecz z tym sprzętem nie występuję żadne niebezpieczeństwo uszkodzenia ogniwa. A co jeśli nasz zasobnik energii posiada zbyt mało mocy by uruchomić samochód, a bardzo nam się spieszy? Z pomocą przychodzi tutaj funkcja boost. Dzięki niej w stosunkowo krótkim czasie możemy uzupełnić energię niezbędną do rozruchu. Opcja Silent to także bardzo ciekawe rozwiązanie. Sprawia ona, że przyrząd ten działa bardzo cicho i hałas przez nie generowany nie jest na dłuższą metę uciążliwy.

Sprzęt tego typu regeneruje ogniwa nie tylko poprzez odsiarczanie, ale także za pomocą funkcji Equalization. Polega ona na mieszaniu pierwiastków zawartych w akumulatorach typu WET i AGM, tak by przywrócić im optymalne parametry. Prostownik do akumulatorów samochodowych Telwin to zaawansowany komputer diagnostyczny. Jego zadaniem jest nie tylko ładowanie i regeneracja ogniw w byle jaki sposób. Musi on to robić całkowicie bezpiecznie dla siebie samego, jak i dla akumulatora. Jednym z zabezpieczeń jest tutaj funkcja Diagnostic. Nadzoruje ona cały proces dbając o stabilizację napięcia, gdyż jej skoki mogłyby całkowicie rozładować zasobnik energii. Narzędzie to sprawdza się także w sytuacji, gdy musimy wymienić ogniwo. Przez krótki czas może ono spełniać rolę akumulatora i utrzymywać napięcie niezbędne do zasilenia elektroniki pojazdu. W ten sposób dzięki funkcji Memory Saver istnieje niewielka szansa na rozkodowanie się ulubionych stacji radiowych czy ustawień komputera pokładowego. Czy to urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla samochodu? Jego mikroprocesor ciągle czuwa nad procesem ładowania, a specjalny Lock Mode dba o to, by urządzenie utrzymywało parametry wyjściowe niezależnie od skoków napięcia czy chwilowym brakiem światła.

Przyrządy pochodzące z rodziny Doctor Charge przeprowadzają konkretne testy akumulatora. Dzięki nim możemy bez problemu określić czy zasobnik energii należy doładować, czy może też przyszedł czas na jego wymianę. Urządzenia te są również w stanie określić jaki prąd rozruchu wytwarza akumulator w danej chwili. Jest to parametr szczególnie ważny, gdyż włączenie jednostki napędowej czasem może stwarzać problemy. Szczególnie odczuwa się to w motorach diesla, gdzie prąd rozruchowy wynosi około 600A. Dzięki prostownikowi Telwin będziemy w stanie sprawdzić czy rano, gdy wygodnie usadowimy się w fotelu kierowcy i przekręcimy w stacyjce kluczyk, usłyszymy przyjemny dźwięk silnika.

Prostownik mikroprocesorowy do akumulatorów samochodowych Telwin

Interesują Cię alternatywne sposoby na awaryjny rozruch silnika?

JAKIE URZĄDZENIE ROZRUCHOWE DO SAMOCHODU KUPIĆ?

ROZRUCH Z KABLI CZY Z PRZENOŚNEGO URZĄDZENIA ROZRUCHOWEGO? CO WYBRAĆ?

Co jeszcze warto wiedzieć o prostowniku do akumulatorów samochodowych Telwin

Za uzupełnianie energii w ogniwie podczas jazdy odpowiada alternator. Moduł ten ma za zadanie zmienić energię mechaniczną w prąd przemienny. Jest to zatem nic innego jak prądnica. Usterka tego elementu może być bardzo kosztowna. Nie dość, że poniesiemy wydatki związane z jego wymianą, to akumulator też to odczuje, gdyż nie będzie on w tym czasie ładowany i szybko ulegnie wyeksploatowaniu. Na szczęście ten niewielki podzespół znajdujący się w silniku możemy mieć ciągle pod kontrolą. Używając Doctora Charge'a automatycznie przeprowadzimy jego specjalistyczny test, który da jednoznaczną odpowiedź czy działa on poprawnie.

Wcześniej wspomnieliśmy, że prostownik mikroprocesorowy Telwin Dr Charge 50 posiada funkcję wspomagania rozruchu. Skuteczna jest ona w przypadku akumulatorów 6 i 12V. System ten działa bardzo sprawnie i efektywnie. Nie musimy mieć więc żadnych obaw, że nasze ogniwo zostanie uszkodzone podczas tego procesu. Takie ryzyko nie istnieje, gdyż urządzenie na to nie pozwoli. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy awaryjnego rozruchu wymaga pojazd dostawczy? W tym przypadku z pomocą przychodzi model Telwin Doctor Charge 130 PFC z funkcją rozruchu.

Wykorzystywanie tych urządzeń niesie za sobą także wiele innych korzyści. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą zapomnieć jak podłączyć prostownik do akumulatora. Odwrotne mocowanie biegunów często powoduje zwarcie, a co za tym idzie – stosunkowo kosztowne naprawy. Używając tego sprzętu minimalizujemy ryzyko ich wystąpienia. Zastosowane w tych narzędziach systemy zapobiegają tak przykrym w skutkach usterkom, a także niwelują ewentualne przeciążenia. Skoro już mówimy o ewentualnych wydatkach na eksploatację, warto zwrócić uwagę na inne koszty. Podłączona do gniazdka zwykła ładowarka ciągle pobiera prąd. Czy da się jednak coś zrobić, aby licznik zużycia prądu nie nabijał nam ogromnych wartości? Rodzina narzędzi warsztatowych włoskiego producenta charakteryzuje się minimalnym poziomem poboru mocy i samoczynnym wyłączeniem po okresie bezruchu. Dzięki temu nakłady pieniężne na opłatę rachunków za światło zostają ograniczone.

Być może niektórzy z nas nie do końca zdają sobie sprawę jak w ogóle wygląda proces uzupełniania energii w ogniwie. Nie powinno się tutaj wychodzić z założenia, że czym szybciej to zrobimy tym lepiej. Każdy akumulator lubi być ładowany niskim prądem, co wydłuża całą procedurę, lecz jednocześnie przekłada się na zwiększoną żywotność zasobnika. Urządzenie Telwin sprawdza się w tym doskonale, gdyż może wytworzyć niewielkie napięcie - rzędu zaledwie 2V. Za prąd ładowania odpowiada także długość przewodów. Czym są one dłuższe, tym mniejsze napięcie przekazują. Żadne tworzywo nie przesyła stu procent energii, albowiem zawsze gdzieś się ona „rozejdzie” na trasie od prostownika do akumulatora. Czy jednak jesteśmy zmuszeni korzystać z przewodów najkrótszych dostępnych na rynku? Używając niskiej jakości sprzętu niestety prawdopodobnie będziemy do tego zmuszeni. Wchodząc w posiadanie oferowanego przez nas narzędzia nie będzie to jednak konieczne, gdyż jedną z jego cech jest kalibracja. Polega ona na dopasowaniu odpowiednich parametrów w zależności od długości kabli. Dzięki temu akumulator przez cały proces uzupełniania energii będzie traktowany w możliwie najlepszy sposób.

Prostownik automatyczny do samochodów osobowych Telwin Doctor Charge

Prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych Telwin Doctor Charge – inwestycja warta przemyślenia?

Nieuchronnie zbliżamy się do zimy. To szczególny okres dla każdego użytkownika pojazdu. Wystarczy chwila zapomnienia i włączone światła na noc zupełnie rozładują nasz akumulator. Trzeba jednak zmierzyć się z tym problemem i wybrać do tej walki odpowiedniego sojusznika. Jednym z najlepszych okazuje się prostownik do akumulatorów samochodowych Telwin Doctor Charge. To dzięki niemu będziemy mogli na bieżąco doładowywać ogniwo czy po prostu mieć je pod stałą kontrolą. Urządzenie to sprawdzi się także w warsztatach samochodowych czy firmach posiadających własną flotę pojazdów. Wszystkie auta należy dokładnie i na bieżąco serwisować. Konserwacja nie powinna dotyczyć tylko podzespołów mechanicznych. Warto też pamiętać o akumulatorach. Kiedy działają – wszystko jest dobrze, ale zaczynamy denerwować się gdy ulegną one uszkodzeniu lub rozładowaniu. Dopiero w takiej sytuacji zastanawiamy się dlaczego nie monitorowaliśmy ich stanu. Może trzeba zawczasu wyjść z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć? W dzisiejszych czasach i przy obecnym poziomie technologii diagnostyka zasobnika energii nie musi stanowić problemu. Wystarczy do tego niewielkich rozmiarów przyrząd, który łatwo przechowywać.

Dr Charge to świetny wybór jeśli chcemy być przygotowani na niemal każdy problem związany z akumulatorem. Multum jego funkcji sprawia, że możemy czuć się bezpieczni o kondycję ogniwa. Z tym urządzeniem uda nam się odzyskać jego pojemność poprzez odsiarczenie. Za pomocą tego systemu przedłużymy też jego żywot i odłożymy w czasie konieczność zakupu nowego zasobnika. Inteligentne działanie mikroprocesora w prostowniku sprawia, że cały proces ładowania podzielony jest na kilka cykli. Dzięki temu ogniwo poddaje się specjalistycznemu badaniu na każdym etapie. Można zatem jednoznacznie stwierdzić co mu dolega i podjąć ewentualne środki zaradcze. Tego typu sprzęt działa całkowicie bezobsługowo, więc nie musimy się martwić o to, że przez nieuwagę doprowadzimy do awarii elektrycznych podzespołów w samochodzie. Urządzenie to samo zoptymalizuje parametry i zakończy je w odpowiednim czasie. Dzięki funkcji boost będziemy mieli też szansę awaryjnie uruchomić pojazd, gdy odmówi nam posługi w najmniej oczekiwanym momencie. Ładowanie zimnych akumulatorów? Nic prostszego. Prostownik Telwin skutecznie takiego delikwenta uleczy. Wydawać by się mogło, że całkowicie rozładowany akumulator żelowy nadaje się tylko do wyrzucenia? Ze stanu agonii uleczyć go może tylko produkt włoskiego producenta. Czy warto więc posiadać ten sprzęt? Możliwe, że będzie on skutecznie służył przez wiele lat, nie raz ratując skórę rozkojarzonym kierowcom.

Wspomnieliśmy dziś o:

Prostownik Ideal Smart Charger 7

PROSTOWNIK MIKROPROCESOROWY TELWIN DR CHARGE 50

Prostownik TELWIN DOCTOR CHARGE 130 PFC Z FUNKCJĄ ROZRUCHU