Jaki prostownik? Podpowiadamy jak wybrać dobry prostownik samochodowy

Jaki prostownik? Podpowiadamy jak wybrać dobry prostownik samochodowy

Większość kierowców choć raz spotkała się z sytuacją, gdy akumulator odmówił posłuszeństwa. Jedną z przyczyn jest takiego stanu rzeczy jest mnóstwo elektronicznych innowacji na pokładzie samochodu. Na problemy z akumulatorem narażeni są też wszyscy, którzy pokonują jednorazowo bardzo krótkie dystanse. No i wreszcie mróz. To najczęstszy powód braku energii elektrycznej w aucie. Niskie temperatury zwiększają zapotrzebowanie pojazdu na prąd, dlatego też akumulator staje się mniej wydajny. Problem z rozruchem to najczęściej efekt jego rozładowania. Brak energii nie musi oznaczać usterki. Akumulator można wskrzesić na wiele sposobów.

Jak działa prostownik samochodowy?

W takim przypadku odpowiedni prostownik akumulatorowy może przyjść nam z pomocą. Jak działa to urządzenie? W telegraficznym skrócie ujmując, jego zadaniem jest zamiana napięcia przemiennego w stałe, które służy do ładowania akumulatorów lub zasilania urządzeń napięć stałych. Działa on tylko wtedy, gdy jest podłączony do prądu z sieci. Nie posiada on własnego źródła zasilania. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Oferta jest bardzo bogata szczególnie w sklepach internetowych. Najtańsze urządzenia mogą być wątpliwej jakości, a parametry podawane przez sprzedawców zdecydowanie zawyżone.

Prostownik tradycyjny jako najpopularniejsza metoda ładowania akumulatorów

dobry prostownik do akumulatora - jaki wybrać?


Tego typu urządzenia najczęściej dzieli się ze względu na ich budowę. Pierwszym rodzajem jest prostownik transformatorowy. Jego główną zaletą jest stosunkowo niska cena. Prosta budowa zapewnia także długą żywotność. Brak zaawansowanej elektroniki przekłada się jednak na małą praktyczność. Tylko niektóre z nich są wyposażone w manualny mechanizm wyłączania po skończeniu ładowania. System ten działa jak kuchenka mikrofalowa z pokrętłami. Po odpowiednim ustawieniu urządzenia timer samodzielnie odmierza czas i pokrętło wraca do pozycji wyjściowej powodując jego wyłączenie. Zdecydowana większość prostowników takiego rozwiązania nie posiada i użytkownik samodzielnie musi zakończyć proces ładowania. Wymaga to pełnego zaangażowania i odpowiedzialności ze strony eksploratora, gdyż przeładowany akumulator może ulec trwałemu uszkodzeniu. W urządzeniu tym próżno też szukać systemu odpowiedzialnego za bieżące dopasowanie prądu ładowania. Użytkownik sam określa moc z jaką będzie ładować akumulator. Wytwarzany wysoki prąd ładowania świetnie sprawdza się do ładowania samochodów osobowych i ciężarowych. Tego typu urządzenia są najpopularniejszymi na rynku. Przeznacza się je głównie do warsztatów samochodowych oraz gospodarstw domowych.

Warto tutaj zwrócić uwagę na budowę tego typu urządzeń. Są one duże i ciężkie dlatego przed zakupem należy zastanowić się gdzie je później przetrzymywać. Warto zapamiętać, że nie nadają się one do ładowania akumulatorów żelowych i AGM. Urządzenie to może występować również z funkcją rozruchu. Wadą prostowników z rozruchem jest cena, która jest wyższa niż w przypadku braku tej funkcjonalności. Funkcja ta ma jednak bardzo ważną zaletę jaką jest możliwość uruchomienia silnika bez konieczności pełnego naładowania akumulatora. Nie poleca się jednak używania go do ładowania zimnych akumulatorów, gdyż urządzenie może go zniszczyć.

Potrzebujesz energii? Zainwestuj w prostownik automatyczny

Co jest alternatywą dla omówionego rodzaju urządzeń? Oczywiście prostownik mikroprocesorowy. Jest on zdecydowanie bardziej zaawansowany i posiada więcej funkcji. Za jego pracę odpowiada mikroprocesor, który samodzielnie i na bieżąco określa parametry ładowania. Co ważniejsze, robi to w sposób bezpieczny dla akumulatora. Tego typu urządzenie działa w sposób inteligentny, co sprawia, że jest całkowicie bezobsługowy. Operator zobowiązany jest tylko do jego podłączenia i naciśnięcia przycisku włącznika. Po uruchomieniu go resztę czynności wykona „mózg” urządzenia. Ważną jego zaletą jest samoczynne wyłączenie po zakończonym procesie ładowania. Po pełnym naładowaniu urządzenie przechodzi w tryb pracy buforowej. Polega on na tym, że urządzenie stale mierzy napięcie akumulatora i w razie potrzeby go doładowuje. Prostownik automatyczny niejako wykrywa napięcie akumulatora, dobiera i utrzymuje odpowiedni prąd ładowania. Zwiększa to w rezultacie komfort związany z jego użytkowaniem i wpływa na trwałość akumulatora. Wielkim atutem tego urządzenia jest możliwość wprowadzania ładunku elektrycznego bez wyjmowania akumulatora z samochodu. Posiada ono też zabezpieczenie przed uszkodzeniem związanym ze zwarciem zacisków lub nieodpowiednim ich podłączeniem. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie, które polecić można każdemu kto chce mieć swój akumulator pod ciągłym nadzorem. Urządzenie to jest bardzo funkcjonalne, gdyż można nim ładować praktycznie każdy rodzaj akumulatora. Większość modeli wyposażona jest w elektroniczny wyświetlacz, który pokazuje jak aktualnie działa urządzenie.

Droższe prostowniki posiadają funkcję odsiarczania. Przydaje się ona do uratowania akumulatora ze stanu agonii. Na czym polega ten proces? Jego przebieg bazuje na ładowaniu prądem pulsującym z równoczesnym cząstkowym rozładowaniem. Przedłuża to życie akumulatora w sposób podobny jak defibrylacja u człowieka. Nawet tak małe urządzenia posiadają opcję boost. Pozwala to uruchomić silnik bez konieczności jego ładowania. Gdzie mają zastosowanie tego typu urządzenia? Ich rozmiary są niewielkie, więc poleca się je głównie do użytku domowego oraz dla firm posiadających własny tabor, komisów samochodowych i dealerów. Producenci ciągle unowocześniają swoje produkty. Ostatnio na rynku pojawiła się doskonała opcja dla osób posiadających więcej niż jedno auto. Od niedawna możliwe jest kupno urządzenia z dwoma prostownikami w jednej obudowie. Pozwala to ładować dwa akumulatory w tym samym czasie. Urządzenia te posiadają jednak jedną zasadniczą wadę, która może być kluczowa przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Są one zdecydowanie droższe niż ich transformatorowe odpowiedniki.

Prostownik trakcyjny – czym jest i do czego służy

Na rynku spotkać można także prostowniki trakcyjne. Przeznaczone one są do ładowania bardzo dużych akumulatorów trakcyjnych. Zastosowanie mają one zatem w przypadku pojazdów elektrycznych (np. wózek golfowy), maszyn transportowych (wózek widłowy), maszyn czyszczących, samochodów rekreacyjnych (kamper) czy instalacji solarnych i elektrowni wiatrowych. Akumulatory te wymagają specjalnego traktowania, a ładowanie ich powinno przebiegać w pełnych cyklach. Tego typu urządzenia posiadają wiele rozwiązań technicznych, co przekłada się na ich cenę.

Jaki prostownik do motocykla?

prostownik do akumulatora - jaki wybrać?

Wiosna to zawsze okrutny czas dla posiadaczy jednośladów. Po zimie jest wiele rzeczy do zrobienia. Do wszystkiego potrzebujemy jednak odpowiednich narzędzi, by odpowiednio eksploatować maszynę. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Jedną z ważniejszych czynności do wykonania jest zawsze ogarnięcie akumulatora. Jak się do tego zabrać? Posłużyć do tego może prostownik motocyklowy, dzięki któremu bez problemu odpalimy swój sprzęt. Nikt chyba nie wyobraża sobie sytuacji, gdy zachodzi do garażu, przekręca kluczyk w stacyjce i... nic. Warto się zatem zaopatrzyć w taki sprzęt i bezproblemowo przygotować się do lata. Motocykl używany jest sezonowo i po długim postoju może mieć kłopoty z rozruchem. Niska temperatura jest szczególnie zabójcza dla akumulatora w jednośladzie. Warto więc go umiejętnie i regularnie serwisować. Podstawą jest jego doładowywanie. Pamiętać należy, że akumulator potrzebuje kompatybilnego urządzenia o tym samym napięciu. Dla motocykli przeznaczony jest prostownik 6V. Jest to wartość umowna, bo ładowanie faktycznie odbywa się przy użyciu nieco wyższego napięcia. Do uzupełniania energii w jednośladach poleca się szczególnie prostowniki automatyczne. Posiadają one przewody zakończone kostką, co umożliwia ładowanie bez konieczności demontażu kanapy oraz innych elementów karoserii. Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne, ponieważ ogranicza czas niezbędny do podłączenia urządzenia. Uzupełnienie energii w akumulatorze odbyć się może za pomocą prostownika z manualną regulacją. Pamiętać należy jednak, że ustawienie zbyt wysokiego prądu ładowania ogranicza pojemność akumulatora oraz zmniejsza jego trwałość. Urządzeniem o napięciu wyjściowym 6V może także skutecznie ładować zabawki, dziecięce samochody i pojazdy akumulatorowe czy przenośne kasy fiskalne.

Kiedy prostownik 12V, a kiedy 24V?

Własne auto posiada prawie każdy więc zagadnienia związane z eksploatacją jego podzespołów są znane w szerokim gronie. Najbardziej szczegółowe informacje związane z użytkowaniem można znaleźć w sieci lub pytając znajomych. Wszyscy jednak zwracają uwagę na rolę akumulatora w samochodzie. Idealnym wyborem do jego ładowania jest prostownik 12V. To właśnie takie napięcie generuje zasobnik energii w aucie. Gama tego typu urządzeń jest bardzo duża. Składają się na nią urządzenia standardowe i mikroprocesorowe. Ich zalety, wady, funkcje, zastosowanie i budowę omawialiśmy wcześniej i poświęciliśmy temu zagadnieniu dużą część artykułu. Mamy nadzieję, że już wtedy ułatwiliśmy wybór odpowiedniego urządzenia.

Maszyny rolnicze samochody ciężarowe czy dostawcze ze względu na duże silniki potrzebują akumulatorów o napięciu 24V. Czy można dobrać do nich odpowiedni prostownik? Oczywiście, że tak. Tego typu urządzenia są powszechnie dostępne na rynku. Często wyposażone są one w funkcję zmiany napięcia. Pozwala to dostosować prąd ładowania nie tylko do ciężarówek, ale także obniżyć je do standardów samochodów osobowych.

Wiem już wszystko o prostownikach do akumulatorów. W takim razie co wybrać?

Kwestia wyboru odpowiedniego urządzenia to bardzo indywidualna sprawa. Jest wiele kryteriów selekcji. Jeśli najważniejszym z nich jest cena to powinniśmy się zdecydować na prostownik transformatorowy. Koszt jego zakupu to stosunkowo niewielki wydatek. Jest to urządzenie bardzo wydajne zapewniające wysoki prąd ładowania. Tego typu przyrząd cieszy się też dużym poziomem niezawodności i bezawaryjności. Kupić go można w wielu miejscach, co świadczy o jego dużej dostępności na rynku. Korzystanie z niego wymaga jednak pełnego zaangażowania posiadacza w proces ładowania. Nie wolno zapomnieć o jego odłączeniu po skończonej pracy, a czas i prąd ładowania należy określić samemu. Warto też zapamiętać, że tego typu urządzeniem da się naładować wyłącznie akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Jeśli ktoś szczególną uwagę zwraca na wielkość urządzenia i jego użyteczność, poleca się wtedy prostownik mikroprocesorowy. Jego gabaryty pozwolą na bezproblemowe przechowywanie go w garażu czy warsztacie. Ma on też wiele innych zalet. Znajduje zastosowanie u osób, które czują lekkie obawy przed samodzielnym ładowaniem akumulatora. Obsługa tego urządzenia nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy i poradzi sobie z nim każdy użytkownik. Systemy w nim zastosowane nie pozwolą na uszkodzenie akumulatora, ani sprzętu. Jest to zatem w pełni bezpieczna opcja. Tego typu urządzenie sprawdza się także jako prostownik do motocykla. Dopasowanie napięcia w akumulatorze i prostowniku to niezwykle ważna sprawa. Niewłaściwy ich dobór może zniszczyć akumulator. Przed dokonaniem wyboru należy zatem dokładnie sprawdzić jaki akumulator chcemy naładować. Inne napięcie stosuje się w motocyklach, inne w samochodach osobowych, a jeszcze inne w maszynach rolniczych. Do każdego z nich stosuje się konkretnych parametrów prostownik. Żadne z tych urządzeń nie jest złotym środkiem, dlatego jego zakup powinien być możliwie jak najlepiej przemyślany. Marki które są polecane wśród tych urządzeń to m.in. Yato, Ideal oraz Telwin.

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum