Większość kierowców, choć raz w życiu spotkała się z sytuacją, gdy akumulator odmówił posłuszeństwa. W takiej sytuacji na pewno warto posiadać prostownik samochodowy. Co jednak jest przyczyną problemów z akumulatorem?

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mnóstwo elektronicznych innowacji na pokładzie samochodu oraz opcji dodatkowych. Na problemy z akumulatorem narażeni są też wszyscy, którzy pokonują jednorazowo bardzo krótkie dystanse. To nie jedyne przesłanki utraty energii w ogniwie. Najczęstszym powodem braku napięcia w aucie jest oczywiście mróz. Niskie temperatury zwiększają zapotrzebowanie pojazdu na prąd, dlatego też akumulator staje się mniej wydajny. Problem z rozruchem to najczęściej efekt jego rozładowania, lecz brak energii nie musi oznaczać kosztownej usterki, gdyż akumulator można wskrzesić na wiele sposobów.

Jak działa prostownik samochodowy?

W przypadku rozładowanego ogniwa odpowiedni prostownik akumulatorowy może przyjść nam z pomocą. Jak działa to urządzenie? W telegraficznym skrócie ujmując, jego zadaniem jest zamiana napięcia przemiennego w stałe, które służy do ładowania akumulatorów lub zasilania urządzeń napięć stałych. Przygotowanie go do działania jest bardzo proste, ponieważ swoją funkcję spełnia on chwilę po podłączeniu go do sieci. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty, albowiem na rynku znajduje się wiele tego typu przyrządów. Najtańsze z nich mogą być wątpliwej jakości, a parametry podawane przez sprzedawców zdecydowanie zawyżone.

Zobacz także:

Jaki prostownik automatyczny do akumulatora samochodowego

Dobry prostownik mikroprocesorowy - Telwin Doctor Charge

Prostownik tradycyjny jako najpopularniejsza metoda ładowania akumulatorów

Urządzenia te najczęściej dzieli się ze względu na ich budowę. Najprostsze z nich to prostownik transformatorowy, którego główną zaletą jest stosunkowo niska cena i niezbyt skomplikowana konstrukcja zapewniająca długą żywotność. Brak zaawansowanej elektroniki przekłada się jednak na stosunkowo małą praktyczność, gdyż tylko niektóre modele są wyposażone w manualny mechanizm wyłączania po skończeniu ładowania. System ten działa jak kuchenka mikrofalowa z pokrętłami. Po odpowiednim ustawieniu urządzenia timer samodzielnie odmierza czas i pokrętło wraca do pozycji wyjściowej powodując jego wyłączenie. Zdecydowana większość prostowników takiego rozwiązania nie posiada i użytkownik samodzielnie musi zakończyć cały proces. Wymaga to pełnego zaangażowania i odpowiedzialności ze strony eksploratora, albowiem przeładowany akumulator może ulec trwałemu uszkodzeniu. W urządzeniu tym próżno też szukać systemu odpowiedzialnego za bieżące dopasowanie prądu ładowania, ponieważ operator samodzielnie za każdym razem określa moc z jaką to narzędzie będzie uzupełniać energię w ogniwie. Wytwarzany wysoki prąd ładowania świetnie sprawdza się do ładowania samochodów osobowych i ciężarowych. Tego typu urządzenia są najpopularniejszymi na rynku i przeznacza się je głównie do warsztatów samochodowych oraz gospodarstw domowych.

Warto tutaj zwrócić uwagę na budowę tego typu maszyn. Są one duże i ciężkie dlatego przed zakupem należy zastanowić się gdzie je później przetrzymywać. Ciekawym systemem w tego typu sprzęcie jest funkcja rozruchu. Prostowniki z rozruchem są bardzo użyteczne ze względu na to, że potrafią odpalić silnik bez konieczności pełnego naładowania akumulatora. Uruchamianie samochodu w ten sposób nie powinno jednak odbywać się zbyt często, albowiem każde ogniwo lubi być ładowane prądem o niskim natężeniu. Czy tego typu sprzęt ma jakieś ograniczenia? W użytku domowym najczęściej stosuje się zasobniki kwasowo-ołowiowe i tylko takie akumulatory można nim ładować. Przed podjęciem się tego procesu należy jednak sprawdzić czy ogniwo posiada odpowiednią temperaturę, gdyż zimne może ulec trwałemu zniszczeniu.

dobry prostownik do akumulatora - jaki wybrać?

Potrzebujesz energii? Zainwestuj w prostownik automatyczny!

Co jest alternatywą dla omówionego rodzaju urządzeń? Oczywiście prostownik mikroprocesorowy. Jest on zdecydowanie bardziej zaawansowany i posiada więcej funkcji. Za jego pracę odpowiada mikroprocesor, który samodzielnie i na bieżąco określa parametry ładowania. Co ważniejsze, robi to w sposób bezpieczny dla akumulatora, przez co jest całkowicie bezobsługowy. Operator zobowiązany jest zatem tylko do jego podłączenia i naciśnięcia przycisku włącznika, gdyż po wykonaniu tej czynności resztę roboty wykona mózg tego narzędzia. Inteligencja tego przyrządu może zaskakiwać. Ma to wiele zalet, a jedną z nich jest samoczynne wyłączenie się po zakończonym procesie ładowania. Po pełnym naładowaniu urządzenie przechodzi w tryb pracy buforowej, który polega na tym, że urządzenie stale mierzy napięcie na klemach ogniwa i w razie potrzeby go doładowuje. Prostownik automatyczny niejako wykrywa napięcie akumulatora, dobiera i utrzymuje odpowiedni prąd ładowania. Użytkownik takiego przyrządu odczuwa zatem komfort podczas całego procesu i nie musi go co chwilę kontrolować. Układ scalony tego urządzenia ma zatem wpływ na żywotność akumulatora i nie pozwala on na jakiekolwiek przeładowanie czy zwarcie wynikające z niewłaściwego podłączenia zacisków. Atutów tego sprzętu jest jeszcze więcej. Niektórzy z nas zwyczajnie boją się wymontować ogniwo z pojazdu, by uzupełnić w nim energię, lecz dzięki temu narzędziu nie będą oni zmuszeni tego robić. Prostownik elektroniczny jest zatem doskonałym rozwiązaniem, które polecić można każdemu kto chce mieć swój akumulator w nienagannej kondycji. Urządzenie to jest bardzo funkcjonalne, gdyż można nim ładować praktycznie każdy rodzaj akumulatora. Większość modeli wyposażona jest też w elektroniczny wyświetlacz, który pokazuje jak aktualnie działa urządzenie.

Droższe prostowniki posiadają funkcję odsiarczania. Przydaje się ona do uratowania akumulatora ze stanu agonii. Na czym polega ten proces? Jego przebieg bazuje na ładowaniu prądem pulsującym z równoczesnym cząstkowym rozładowaniem. Przedłuża to życie akumulatora w sposób podobny jak defibrylacja u człowieka. Nawet tak małe urządzenia posiadają opcję boost. Dzięki niej jesteśmy w stanie uruchomić swoje auto, nawet w przypadku gdy nie ma ono pełni mocy w ogniwie. Gdzie mają zastosowanie tego typu urządzenia? Ich rozmiary są niewielkie, więc poleca się je głównie do użytku domowego oraz dla firm posiadających własny tabor, komisów samochodowych i dealerów. Producenci ciągle unowocześniają swoje produkty. Ostatnio na rynku pojawiła się doskonała opcja dla osób posiadających więcej niż jedno auto. Od niedawna możliwe jest kupno urządzenia z dwoma prostownikami w jednej obudowie, co pozwala to ładować dwa akumulatory w tym samym czasie. 

Może Cię zainteresować:

Prostownik samochodowy z rozruchem - zbędny gadżet czy niezbędny sprzęt w warsztacie?

Prostownik samochodowy z rozruchem - transformatorowy czy elektroniczny?

Prostownik trakcyjny – czym jest i do czego służy

Na rynku spotkać można także prostowniki trakcyjne. Przeznaczone one są do ładowania bardzo dużych akumulatorów trakcyjnych. Zastosowanie mają one zatem w przypadku pojazdów elektrycznych (np. wózek golfowy), maszyn transportowych (wózek widłowy), maszyn czyszczących, samochodów rekreacyjnych (kamper) czy instalacji solarnych i elektrowni wiatrowych. Akumulatory te wymagają specjalnego traktowania, a ładowanie ich powinno przebiegać w pełnych cyklach. Tego typu urządzenia posiadają wiele rozwiązań technicznych, co przekłada się na ich cenę.

Jaki prostownik do motocykla?

Wiosna to zawsze okrutny czas dla posiadaczy jednośladów, gdyż po zimie jest wiele rzeczy do zrobienia. Do wszystkiego potrzebujemy jednak odpowiednich narzędzi, by odpowiednio eksploatować maszynę. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Jedną z ważniejszych czynności do wykonania jest ogarnięcie akumulatora. Jak się do tego zabrać? Posłużyć do tego może prostownik motocyklowy, dzięki któremu bez problemu odpalimy swój sprzęt. Nikt chyba nie wyobraża sobie sytuacji, gdy zachodzi do garażu, przekręca kluczyk w stacyjce i... nic. Warto się zatem zaopatrzyć w taki sprzęt i bezproblemowo przygotować się do lata. Motocykl używany jest sezonowo i po długim postoju może mieć kłopoty z rozruchem. Niska temperatura jest szczególnie zabójcza dla akumulatora w jednośladzie. Warto więc go umiejętnie i regularnie serwisować, by uniknąć choć części problemów.

Każdy akumulator potrzebuje kompatybilnego urządzenia ładującego o tym samym napięciu. Dla motocykli przeznaczony jest prostownik 6V. Jest to wartość umowna, bo ładowanie faktycznie odbywa się przy użyciu nieco wyższego napięcia. Do uzupełniania energii w jednośladach poleca się szczególnie prostowniki automatyczne. Posiadają one przewody zakończone kostką, co umożliwia ładowanie bez konieczności demontażu kanapy oraz innych elementów karoserii. Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne, ponieważ ogranicza czas niezbędny do podłączenia urządzenia. Uzupełnienie energii w akumulatorze odbyć się może za pomocą prostownika z manualną regulacją. Pamiętać należy jednak, że ustawienie zbyt wysokiego prądu ładowania ogranicza pojemność akumulatora oraz zmniejsza jego trwałość. Urządzeniem o napięciu wyjściowym 6V może także skutecznie ładować zabawki, dziecięce samochody i pojazdy akumulatorowe czy przenośne kasy fiskalne.

prostownik do akumulatora - jaki wybrać?

Kiedy prostownik 12V, a kiedy 24V?

Własne auto posiada prawie każdy więc zagadnienia związane z eksploatacją jego podzespołów są znane w szerokim gronie. Najbardziej szczegółowe informacje związane z użytkowaniem można znaleźć w sieci lub pytając znajomych. Wszyscy jednak zwracają uwagę na rolę akumulatora w samochodzie. Idealnym wyborem do jego ładowania jest prostownik 12V. To właśnie takie napięcie generuje zasobnik energii w aucie. Gama tego typu urządzeń jest bardzo duża i składają się na nią urządzenia standardowe i mikroprocesorowe. Ich zalety, wady, funkcje, zastosowanie i budowę omawialiśmy wcześniej i poświęciliśmy temu zagadnieniu dużą część artykułu. Mamy nadzieję, że już wtedy ułatwiliśmy wybór odpowiedniego urządzenia.

Maszyny rolnicze samochody ciężarowe czy dostawcze ze względu na duże silniki potrzebują akumulatorów o napięciu 24V. Czy można dobrać do nich odpowiedni prostownik? Oczywiście, że tak. Tego typu urządzenia są powszechnie dostępne na rynku. Często wyposażone są one w funkcję zmiany napięcia. Pozwala to dostosować prąd ładowania nie tylko do ciężarówek, ale także obniżyć je do standardów samochodów osobowych.

Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o alternatywnych sposobach na rozruch? Sprawdź: 

Rozruch z kabli czy przenośnego urządzenia rozruchowego? Co wybrać?

Jakie urządzenie rozruchowe do samochodu kupić?

Wiem już wszystko o prostownikach do akumulatorów. W takim razie co wybrać?

Kwestia wyboru odpowiedniego urządzenia to bardzo indywidualna sprawa. Jest wiele kryteriów selekcji. Jeśli najważniejszym z nich jest cena to powinniśmy się zdecydować na prostownik transformatorowy, gdyż koszt jego zakupu to stosunkowo niewielki wydatek. Jest to urządzenie bardzo wydajne zapewniające wysoki prąd ładowania. Tego typu przyrząd cieszy się też dużym poziomem niezawodności i bezawaryjności. Kupić go można w wielu miejscach, co świadczy o jego dużej dostępności na rynku. Korzystanie z niego wymaga jednak pełnego zaangażowania posiadacza w proces ładowania. Nie wolno zapomnieć o jego odłączeniu po skończonej pracy, a czas i prąd ładowania należy określić samemu. Warto też zapamiętać, że tego typu urządzeniem da się naładować wyłącznie akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Jeśli ktoś szczególną uwagę zwraca na wielkość urządzenia i jego użyteczność, poleca się wtedy prostownik mikroprocesorowy. Jego gabaryty pozwolą na bezproblemowe przechowywanie go w garażu czy warsztacie. Ma on też wiele innych zalet. Znajduje zastosowanie u osób, które czują lekkie obawy przed samodzielnym ładowaniem akumulatora. Obsługa tego urządzenia nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy i poradzi sobie z nim każdy użytkownik. Systemy w nim zastosowane nie pozwolą na uszkodzenie akumulatora, ani sprzętu. Jest to zatem w pełni bezpieczna opcja. Tego typu urządzenie sprawdza się także jako prostownik do motocykla. Dopasowanie napięcia w akumulatorze i prostowniku to niezwykle ważna sprawa. Niewłaściwy ich dobór może zniszczyć akumulator. Przed dokonaniem wyboru należy zatem dokładnie sprawdzić jaki akumulator chcemy naładować. Inne napięcie stosuje się w motocyklach, inne w samochodach osobowych, a jeszcze inne w maszynach rolniczych. Do każdego z nich stosuje się konkretnych parametrów prostownik. Żadne z tych urządzeń nie jest złotym środkiem, dlatego jego zakup powinien być możliwie jak najlepiej przemyślany. Marki które są polecane wśród tych urządzeń to m.in. Yato, Ideal oraz Telwin.

Zabezpiecz samochód podczas spawania. Sprawdź co możesz zrobić:

Zabezpieczenie elektroniki podczas spawania. Niezbędnik warsztatowy