Jaki system poziomowania płytek wybrać?

Jaki system poziomowania płytek wybrać?

Remont to czas, kiedy w domu panuje chaos. Nikt nie chce przeszkadzać fachowcom w pracy, dlatego we własnym gospodarstwie czujemy się obco. Zrywanie glazury czy terakoty, szpachlowanie ścian lub renowacja posadzek niemal zawsze towarzyszy podczas prac budowlanych. Do każdego z tych zadań potrzebujemy specjalisty. Oczywiście wszystko to możemy wykonać sami. Potrzebować będziemy do tego jednak mnóstwo cierpliwości. Niektóre z tych czynności wymagają także specjalistycznych narzędzi. Szczególnie przy kafelkowaniu spotkamy się z niezwykle profesjonalnym sprzętem. Równe krawędzie podczas cięcia to zadanie dla ręcznej przecinarki do glazury. To jednak nie wszystko, gdyż terakotę i glazurę trzeba później ułożyć. Jak idealnie wypoziomować płytki ceramiczne? W tym celu powinniśmy skorzystać z poziomicy i krzyżyków dystansowych. To rozwiązanie odchodzi jednak do lamusa. Producenci narzędzi glazurniczych poszli o krok dalej, czego efektem jest system do poziomowania płytek.Nowoczesny system poziomowania płytek dla amatorów i profesjonalistów

To bardzo użyteczna rzecz podczas prac glazurniczych. Zdecydowanie ułatwia ona wykonywanie czynności wszystkim glazurnikom. System poziomowania płytek na ścianie czy podłodze sprawdza się szczególnie przy układaniu wielkoformatowych kafelków. Wymaga to ogromnej precyzji, którą ciężko utrzymać jedynie przy pomocy klasycznych akcesoriów takich jak poziomica, laser lub krzyżyki. W przypadku nawet bardzo wysokiej jakości glazury i terakoty mamy do czynienia z nierównościami krawędzi. Wynika to z niedoskonałości procesu wytwórczego, a krzywizna może wynosić 0,2mm. To niewiele, lecz w przypadku 20 takich płytek, różnica ta wzrasta do 4mm, co staje się zauważalne. Uniknięcie tego problemu wiąże się z regulacją szerokości fugi. Jest to możliwe dzięki metodzie układania płytek na klips. Ten sposób kafelkowania przejawia swoją użyteczność także w przypadku nierównomiernego wiązania kleju, który często powoduje odstawanie rogów lub krawędzi. Kliny i klipsy do płytek są też pomocne przy układaniu kafelków na nierównej nawierzchni. Na takim podłożu trudno zachować jednolity poziom, lecz z systemem poziomowania powinno się to udać.

Jak wybrać odpowiedni system poziomowania płytek? Rynek jest w nie bogaty. Tego typu produkt posiada w swojej ofercie wielu producentów, jednak każdy z nich składa się z tych samych elementów. Integralną częścią tego systemu są oczywiście klipsy. Działają one jak podstawki i określają szerokość fugi. Kliny natomiast dociskają płytki do klipsów zapobiegając ich przesuwaniu. Z czego je wykonano? Do ich produkcji użyto tworzywa sztucznego, które nie porysuje płytek, ale jednocześnie zapewni stabilność podczas pracy. Dzięki klinom i klipsom układanie kafelków staje się niezwykle proste i zapewnia równość powierzchni.

Dokonując zakupu takiego oprzyrządowania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należy oszacować wielkość zestawu, gdyż nie istnieje system poziomowania płytek wielokrotnego użytku. Z klinów można skorzystać ponownie, lecz klipsy należy wyłamać po wyschnięciu kleju. Ważna jest także grubość klipsa odpowiedzialna za szerokość fugi. Systemy różnią się od siebie pod względem „obsługiwanej” grubości płytki. Sprawdźmy zatem jakie dokładnie parametry posiadają nasze kafelki, by dobrać do nich optymalny komplet. Przy długotrwałych projektach przydadzą się również kleszcze zaciskowe do systemu poziomowania, które ułatwią nam pracę.

Można zadać sobie pytanie: jak układać płytki na podłodze przy pomocy systemu poziomowania płytek ceramicznych? To bardzo proste. Po przygotowaniu podłoża należy ułożyć pierwszy kafelek przy użyciu poziomicy. Dlaczego jest to ważne? System działa względem poziomu wcześniej ułożonych płytek, a nie względem poziomu ściany. Po osiągnięciu odpowiedniego wypoziomowania należy pod płytkę, w odległości około 1/4 długości od każdego narożników, włożyć klips. Następny krok to położenie kolejnego kafelka. W tym celu trzeba go umieścić obok poprzedniego i docisnąć delikatnie klinem. Ułożona w ten sposób glazura lub terakota może spokojnie czekać na wyschnięcie kleju i demontaż systemu szybkiego poziomowania płytek.

Jakie znaczenie ma rodzaj przecinarki do glazury? 

Ręczna czy elektryczna przecinarka do glazury?

Jak wypoziomować płytki? System poziomowania płytek Perfectlevel, Kubala czy Rubi?

Każdy układ wyrównawczy jest inny choć służy do tego samego. Mogą one się różnić jakością wykonania lub przeznaczeniem. Przykładowo, tani system poziomowania płytek Perfectlevel przeznaczony jest głównie do użytku domowego. Sprawdza się on doskonale wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z glazurą lub terakotą. Używając klinów i klipsów Perfectlevel, układanie płytek w kuchni czy łazience stanie się niezwykle proste. Dzięki tym przyrządom uda nam się skrócić czas pracy nawet o połowę, niż byśmy to robili w standardowy sposób. Czym charakteryzują się klipsy tego producenta? Przede wszystkim szerokością na poziomie 1,5mm. Fugę o tej grubości można powiększyć stosując krzyżyki dystansowe. Nawet przy ich użyciu skuteczność systemu nie zmienia się. Efektywność jego działania zależy także od grubości płytek, które mogą osiągać rozmiar od 8 do 12mm. To wystarczająca wartość przy pracach remontowych w niemal każdym domu. Podczas tych czynności przydatne mogą się okazać również w pełni metalowe szczypce do systemu poziomowania Perfectlevel.

Bardziej zawodowe zastosowanie przejawia system poziomowania płytek Kubala, zwany wcześniej Perfectlevel  Pro. Wykonano go z solidniejszego materiału, przez co znajduje zastosowanie wśród profesjonalnych glazurników. Jakość wykonania tego produktu świadczy o jego klasie. Duże, masywne kliny zapewniają solidne oparcie dla kafelków oraz zachowanie właściwego poziomu podczas pracy. Producent zadbał też o swoich klientów wypuszczając na rynek aż trzy rodzaje klipsów. Obecnie system poziomowania płytek 1mm, 2mm lub 3mm jest dostępny dla każdego, a szerokość fugi zależy tylko od tego, jaki model klipsów wybierzemy. System poziomowania płytek Smart Level umożliwia również poziomowanie płytek o grubości od 3 do 16mm, czyli w większym zakresie niż u wspomnianego konkurenta. Dla tego produktu również są dedykowane specjalne szczypce zaciskowe. Producent oferuje kleszcze wykonane w całości z kompozytu, lub plastikowo-stalowe. Co ważne, kompatybilne z tym systemem są także szczypce Perfectlevel.

Do zawodowego użytku przeznaczony jest system poziomowania płytek Rubi. Składa się on z pasków (odpowiednik klipsów) oraz dzwonków (odpowiednik klinów). Stworzono go z myślą układaniu kafelków o dużym formacie oraz płytek rektyfikowanych. Przydaje się on również, gdy mamy do czynienia z mocowaniem kamieni takich jak granit lub marmur. Dzięki temu systemowi i równomiernemu naciskowi dzwonków na płytki otrzymujemy doskonałe efekty, bez konieczności nanoszenia późniejszych poprawek. Używając tego systemu zdecydowanie skracamy czas pracy, a także podnosimy efektywność swoich działań. Charakterystyczną cechą pasków jest grubość. Pozwala ona uzyskać fugę o szerokości 0,75mm. Czy ich długość też ma znaczenie? Jak najbardziej, gdyż dzięki nim możemy układać płytki o grubości od 3 do 20mm. Nie jest to najtańszy na rynku system poziomowania płytek, lecz zapewnia mnóstwo korzyści przy kafelkowaniu.

Nowe technologie w glazurnictwie:

Ręczna przecinarka do glazury Rubi TX-N awangardą w glazurnictwie

System poziomowania płytek - czy warto?

Prawdziwy glazurnik powinien mieć na wyposażeniu przecinarkę do płytek, zestaw narzędzi ręcznych takich jak szpachla, gąbka, poziomica a także przyssawki, nakolanniki lub siodełko glazurnicze Rubi. Wszystko to sprawia, że jego praca przebiega sprawnie i bezinwazyjnie dla zdrowia. Jest jednak rzecz, bez której nie może się obejść. Równo ułożone kafelki zapewni tylko odpowiedni system poziomowania płytek ceramicznych. Dzięki niemu nawet amator poczuje się jak profesjonalista. Użycie klinów i klipsów skraca czas pracy i niemal daje gwarancję estetycznie wykonanego zadania. Prace budowlane nigdy nie były proste, lecz przy pomocy tych elementów nie trzeba się ich bać.

System poziomowania płytek klin i klips niesie za sobą wiele zalet. Korzystając z niego wzrośnie precyzja naszego działania, przez co efekt pracy okaże się niezwykle dokładny przy zachowaniu jednakowej szerokości fugi. Będziemy mieć też pewność, że kafelki nie poruszą się przy montażu, a raz wymierzony poziom nie ulegnie zmianie. Czy warto zainwestować w któryś z nich? Niezależnie od tego czy jesteśmy amatorami czy profesjonalistami, system szybkiego poziomowania płytek będzie niezwykle pomocny.

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum