Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z tego jak ważną funkcję w samochodzie pełni akumulator. Mogłoby się wydawać, że działa on tylko w czasie jazdy i kompletnie nie musimy się przejmować jego konserwacją. Byłoby to jednak zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, albowiem zasobniki energii czuwają przez cały czas niezależnie od okoliczności. To dzięki nim jesteśmy w stanie otworzyć centralny zamek, posłuchać radia podczas postoju czy sprawdzić godzinę na komputerze pokładowym. Oczywiście te czynności nie pożerają ogromnych ilości prądu, lecz przez cały czas go pobierają. Regularne badanie kondycji ogniwa jest bardzo ważne i nie należy o tym zapominać. Mało tego, należy o tym pamiętać szczególnie przed przyjściem zimy, by w pełni przygotować się do tego niewdzięcznego sezonu. To podczas ujemnych temperatur akumulatory zaczynają masowo szwankować, a powodów ich rozładowania jest naprawdę wiele. Choć technologia ciągle idzie do przodu ciężko temu zjawisku zapobiec. Ludzkość nie wymyśliła jeszcze jak stworzyć całkowicie niezawodne ogniwa, z których będziemy mogli korzystać zdecydowanie dłużej niż w dzisiejszych czasach.
Spis treści artykułu:
Zasiarczenie jednym z czynników spadku pojemności akumulatora
Ogniwo rozładowuje się na wiele sposobów. Jednym z nich jest częste podróżowanie po krótkich trasach, podczas których alternator nie jest w stanie uzupełnić ubytku energii wykorzystanego podczas rozruchu lub związanego z włączonym ogrzewaniem czy światłami. Niekiedy zapewne zdarza się nam także wysiąść z samochodu i zostawić w nim włączony jakiś odbiornik prądu. Po paru godzinach od zaistnienia takiej sytuacji ogniwo zaczyna wydawać z siebie ostatnie tchnienia i ostatecznie umiera. Duże mrozy również nie wpływają pozytywnie na jego kondycję, dlatego warto regularnie uzupełniać w nim energię przy pomocy prostownika do ładowania akumulatorów samochodowych. Wystarczy jednak kilka dni, kiedy to temperatura spadnie poniżej zera i już zaczynają się problemy z rozruchem. W czasie tak niekorzystnej aury elektrolit w zasobnikach energii gęstnieje, przez co zmniejsza się ich pojemność. Nie tylko chłód ma wpływ na ten parametr, albowiem ogniwo może działać zdecydowanie mniej wydajnie ze względu na zasiarczenie.
Czym jest to zjawisko i na czym polega? Powstaje ono na skutek całkowitego, bądź bardzo znaczącego rozładowania akumulatora lub wielokrotnych nieskutecznych prób rozruchu. Obie te składowe dają efekt końcowy w postaci wytwarzania się kryształów siarczanu ołowiu na płytach ołowiowych, które skutecznie zmniejszają elektryczną pojemność ogniwa. Nie warto więc bagatelizować problemu braku energii w zasobniku, albowiem może to skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że będzie on podlegał wymianie, co prowadzi do dodatkowych wydatków. Pamiętajmy o jego regularnym testowaniu, a w razie potrzeby podłączmy do ładowania. Zasiarczenie to dość popularny problem, lecz niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy jak się ono objawia. Pierwszym symptomem zużycia akumulatora jest szybkie jego wyładowywanie się i wzrost temperatury czy gwałtowne gazowanie elektrolitu. Przed wystąpieniem tego zjawiska przestrzegać powinna nas też świadomość, że uszkodzone w ten sposób ogniwo traci swoją pojemność nawet o 70%.
Chcesz naładować akumulator w swoim samochodzie, ale nie wiesz który prostownik zastosować? Zapoznaj się z:
Jaki prostownik? Podpowiadamy jak wybrać dobry prostownik samochodowy
Wybór prostownika z funkcją odsiarczania iście ważną sprawą
Oczywiście można podjąć próbę regeneracji ogniwa i cieszyć się z jego dalszej pracy. W tak ciężkiej sytuacji można jednak podjąć walkę. Na rynku znajdują się firmy świadczące usługi naprawcze, ale można spróbować zrobić to samemu. Bitwa ta nie będzie łatwa i musimy uzbroić się w cierpliwość. Co możemy zatem zrobić, by nie wrócić z niej na tarczy? Przede wszystkim powinniśmy wyposażyć się w dobry prostownik z funkcją odsiarczania. Dzięki niemu będziemy w stanie w domowych warunkach spróbować odzyskać choć część pojemności posiadanego ogniwa. Warto wiedzieć, że system ten posiadają tylko elektroniczne modele, więc krąg poszukiwań odpowiedniego sprzętu automatycznie się zawęża.
Jak w praktyce wygląda proces przeprowadzany przez prostownik samochodowy z odsiarczaniem? W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że polega on na impulsowym ładowaniu akumulatora z jednoczesnym jego częściowym rozładowywaniem. Już jakiś czas temu zauważono, że prąd o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie jest w stanie rozbić warstwę siarczanów zbierających się na płytach ołowiowych ogniwa. Dzięki temu zabiegowi związki te wracają do swojej pierwotnej postaci, przez co spełniają swoją macierzystą funkcję. Oczywiście przedstawione rozumienie tego procesu jest bardzo uproszczone, lecz należy zapamiętać, że jego efektem ma być oczywiście odzyskanie pojemności ogniwa.
Sprawdź nasze sposoby na awaryjny rozruch silnika:
Rozruch z kabli czy przenośnego urządzenia rozruchowego? Co wybrać?
Jakie urządzenie rozruchowe do samochodu kupić?
Prostownik samochodowy z rozruchem - transformatorowy czy elektroniczny?
Prostownik z rozruchem - zbędny gadżet czy niezbędny sprzęt w warsztacie?
Prostownik automatyczny z odsiarczaniem rozwiązaniem naszych problemów
Skoro już wiemy, że do bitwy z zasiarczonym akumulatorem możemy stanąć, warto wiedzieć jak się do niej przygotować. Pierwszym krokiem w tej nierównej walce musi być przeprowadzenie testu pojemności ogniwa. Jeśli stwierdzimy, że jest ona niższa niż powinna, powinniśmy przyjąć, iż na płytach ołowiowych zebrały się kryształki siarczanów. W takim przypadku nie zwlekajmy z regeneracją i przystąpmy do niej jak najprędzej, gdyż cały proces będzie wtedy skuteczniejszy i zajmie mniej czasu. Nie możemy więc dopuścić do tego, by nasz wróg osiągnął duże rozmiary, albowiem prostownik do odsiarczania akumulatorów będzie miał zdecydowanie trudniejsze zadanie, a być może nawet niemożliwe do wykonania. Sprawdźmy też jak nasze ogniwo wygląda. Jakiekolwiek pęknięcia lub uszkodzenia mechaniczne dyskwalifikować je będą podczas próby naprawy.
Po określeniu w jakiej kondycji jest nasz zasobnik energii możemy przystąpić do jego reanimacji. Na rynku jest mnóstwo urządzeń dedykowanych do odsiarczania, lecz większość z nich to produkty niewiadomego pochodzenia, często też wątpliwej jakości. Warto więc użyć do tego sprawdzonego sprzętu renomowanej marki takiego jak prostownik automatyczny Telwin Doctor Charge 130 PFC z funkcją odsiarczania. Tego typu urządzenie działają bardzo inteligentnie i samodzielnie dobierają odpowiednie parametry ładowania impulsowego. Dzięki temu akumulator będzie regenerowany w sposób całkowicie bezpieczny, a cały proces nie spowoduje nadmiernego nagrzewania się ogniwa. Użycie tej funkcji prawdopodobnie wydłuży jego życie, lecz nie ma gwarancji na jak długo. Należy jednak pamiętać, że prawdopodobnie nigdy nie uda nam się w ten sposób odzyskać całkowitej pojemności zasobnika, nawet jeśli tę czynność będziemy często powtarzać. W tym przypadku chodzi nam oczywiście o mocno zasiarczone zasobniki energii, albowiem te w stosunkowo dobrym stanie uda nam się prawdopodobnie uratować.
Więcej o prostownikach mikroprocesorowych:
Prostownik do odsiarczania akumulatorów istotnym elementem wyposażenia garażu i warsztatu
O akumulator warto dbać o czym zapewne przekonało się wielu kierowców. Problem z rozruchem może być efektem rozładowanego ogniwa, co jest częstym zjawiskiem szczególnie zimą. Zbyt niska ilość energii zgromadzona w zasobniku może nieść za sobą nieprzyjemne skutki. Nie chodzi tutaj tylko o trudności z uruchomieniem silnika, ale także o zasiarczenie. Warto jest nasz zasobnik regularnie doładowywać, by uniknąć problemów związanych koniecznością jego regeneracji. Pamiętajmy jednak, że uzupełnianie energii powinno się odbywać odpowiednim prądem. Nadużywanie takich urządzeń jak agregaty rozruchowe zwane inaczej boosterami wytwarzają ogromną moc, która w długim okresie może okazać się zabójcza. Nie warto też zostawiać włączonych świateł czy innych odbiorników prądu w samochodzie po skończonej jeździe, gdyż one też mogą skutecznie zrobić krzywdę naszemu ogniwu.
Jeśli jednak dojdzie do zasiarczenia to czy łatwo będzie się go pozbyć? Jedno jest pewne, czeka nas bardzo długa walka, podczas której będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Na straconej pozycji nie musimy jednak stać jeśli tylko szybko zauważymy pierwsze symptomy, że dzieje się coś niedobrego. Natychmiastowe podjęcie środków zaradczych zwiększy nasze szanse w tej dość nierównej bitwie, więc zawczasu przygotujmy prostownik z odsiarczaniem.
Produkty, o których wspomnieliśmy:
prostownik automatyczny Telwin Doctor Charge 130 PFC z funkcją odsiarczania