Jaki agregat prądotwórczy kupić? Jak wybrać generator prądu?

Jaki agregat prądotwórczy kupić? Jak wybrać generator prądu?

Nie tak dawno przez nasz kraj przeszła potężna fala silnych wiatrów, która siała spustoszenie wszędzie tam, gdzie tylko dotarła. Zerwane dachy, zniszczone linie wysokiego napięcia i inne straty materialne to tylko niektóre z następstw huraganów. Na pewien czas wielu ludzi zostało bez prądu. Przez kilka dni mieszkańcy pozbawionych energii miejscowości musieli zmagać się między innymi z brakiem ogrzewania i ciepłej wody, a użytkownicy korzystający na co dzień z kuchenek elektrycznych zostali pozbawieni możliwości gotowania. Gospodynie miały także problem, gdzie przechowywać pożywienie z lodówek, gdyż w zbyt wysokiej temperaturze mogło ono ulec zepsuciu. Tego typu zdarzenia niewątpliwie są problematyczne, lecz można ograniczyć ich negatywne skutki stosując agregat prądotwórczy.

Urządzenie to służy nie tylko do niwelowania niszczycielskiej siły żywiołów. Można go użyć podczas awaryjnego zasilania urządzeń domowych podczas przerwy w dostawie prądu wywołanej czynnościami serwisowymi elektryków. Sprzęt ten przejawia swoją użyteczność również w miejscach, gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do sieci. Dzięki niemu zachowamy więc ciągłość swojej pracy bez względu na to, gdzie właśnie jesteśmy. Generator prądotwórczy chcąc spełniać swoje zadanie musi być jednak właściwie dobrany.



Dobór agregatu prądotwórczego. Jaki wybrać?

Poradniki: 

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Tani i dobry agregat prądotwórczy - jak kupić, by nie żałować?

Jak poradzić sobie z awarią prądu w domu?

Agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego i do pracy ciągłej

Naszym głównym zadaniem podczas zakupu takiego sprzętu jest zoptymalizowanie jego wydajności przy zachowaniu jak najniższych kosztów utrzymania. Zwróćmy więc uwagę na szereg istotnych parametrów i możliwości jakie oferuje nam dany agregat. Przede wszystkim określmy jakie przeznaczenie będzie miała nasza maszyna. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż niektórzy producenci swoje produkty dedykują głównie do zasilania awaryjnego, a inni do pracy ciągłej.

Jeśli spotkamy się z przestojem w dostawie prądu najlepszym środkiem zaradczym będzie zapoznanie się z ofertą takich firm jak KruzerKönner and Söhnen lub seria Powermate by Pramac. Dzięki jednemu z urządzeń tych marek żadna usterka sieci nie będzie nam straszna, albowiem przez kilka godzin będziemy mogli bez większego problemu samodzielnie uruchomić własną „elektrownię”. Poszukując generatora prądotwórczego do domu zwróćmy swoją uwagę na modele pochodzące z kategorii wyższej klasy średniej. Z dużym prawdopodobieństwem nie zawiodą one nas podczas awaryjnego użytkowania.

Co zrobić jeśli poszukujemy naprawdę dobrego agregatu prądotwórczego do zasilenia ogromnego placu budowy lub dużych budynków służb użyteczności publicznej przez długi czas? W takim przypadku poleca się szczególnie produkty marki Fogo lub Pramac. To właśnie dzięki tym producentom wyjdziemy obronną ręką z każdej newralgicznej sytuacji wywołanej poważną usterką prądu. Nie ryzykujmy inwestując w sprzęt wątpliwej jakości, gdyż wybierając maszyny renomowanych firm będziemy mieli pewność, że dokonaliśmy właściwego zakupu.
Jak wybrać agregat prądotwórczy

Generatory prądotwórcze jedno i trójfazowe. Który z nich wybrać?

Dokonując trafnego zakupu musimy zastanowić się co będziemy chcieli podłączyć do naszego autonomicznego źródła energii. Wyróżnia się dwa rodzaje odbiorników i każdy z nich wymaga innego typu zasilania. W gospodarstwie domowym najczęściej spotykamy się z urządzeniami jednofazowymi, które do właściwej pracy potrzebują napięcia rzędu 230V. Cechują się one stosunkowo niewielką mocą, a typowymi przedstawicielami tej grupy są lodówki, telewizory, niewielkie silniki elektryczne lub sprzęt elektroniczny.

Agregaty prądotwórcze trójfazowe to urządzenia o nieco odmiennej charakterystyce. W tym przypadku podstawową różnicę zauważa się w budowie prądnicy. Jest ona podzielona na 3 fazy, dlatego też na jednej z nich możemy uzyskać tylko 1/3 maksymalnej mocy podłączając do niego odbiorniki jednofazowe. Zobrazować to można na prostym przykładzie: posiadając model o mocy 6kW – na jedno gniazdo przypadać będzie tylko 2kW mocy wyjściowej przy założeniu, że w danej chwili nic nie będzie podpięte do „siły”. Krótko mówiąc: dobry generator trójfazowy jest słabym generatorem jednofazowym.

Możemy jednak się spotkać z sytuacją, kiedy do agregatu trófazowego podłączmy odbiornik jednofazowy. W takim przypadku często dochodzi do zjawiska zwanego asymetrią obciążeń na poszczególnych fazach, dlatego też każdą z nich trzeba równomiernie obciążać.

Co zrobić by tego typu sprzęt osiągał pełnię swoich możliwości? Trzeba do niego za każdym razem podłączać odbiorniki zasilane prądem 400V, czyli urządzenia takie jak trójfazowe silniki elektryczne, kuchnie AGD czy trójfazowe ogrzewanie elektryczne. Jak widać niektóre z tych odbiorników są bardzo podobne do jednofazowych, lecz podstawową ich różnicę stanowi moc.

Nie wiesz jaki generator wybrać? Sprawdź co przyda się do awaryjnego zasilania:

Agregaty prądotwórcze Kruzer - awaryjne zasilanie na każdą kieszeń

Generatory prądotwórcze Powermaty by Pramac w SpecNarzedzia.pl

Jak dobrać agregat prądotwórczy

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Wybierz w zależności od obciążenia

Ręka do góry kto uważa, że urządzenia elektryczne są proste w swojej konstrukcji. Mogłoby się wydawać, że ich budowa opiera się na automatycznych układach scalonych i nic więcej o nich wiedzieć nie trzeba. Nie jest to prawda. Przyrządy te mają bardzo zróżnicowany charakter i mogą pobierać różne wartości energii podczas rozruchu. 

Typy odbiorników elektrycznych

rezystancyjne – mówiąc o nich najczęściej w myślach mamy urządzenia przetwarzające energię elektryczną w ciepło lub światło, dlatego też nie stawiają wysokich wymagań dotyczących zasilacza. Co można zaliczyć do grona tych przyrządów? Flagowymi przedstawicielami są tutaj żarówki i grzejniki nieposiadające silnika elektrycznego. Tego typu urządzenia do rozruchu potrzebują mocy takiej jak podano na tabliczce znamionowej, lecz dla bezpieczeństwa poleca się dobierać generator prądotwórczy z 20-30% zapasem dla agregatów do zasilania awaryjnego (Kruzer, Powermate by Pramac, Könner and Söhnen). W przypadku agregatów do pracy ciągłej nie ma konieczności by doliczać jakikolwiek zapas, gdyż te agregaty są przygotowane do pracy pod ciągłym obciążeniem. Do odbiorników rezystancyjnych zaliczyć można także odbiorniki elektroniczne takie jak komputery czy telewizory.

indukcyjne – do tej grupy zalicza się wszystkie urządzenia, które wyposażone są w napęd elektryczny. Charakteryzują się one stratami mocy powstałymi w wyniku zachodzącej w nich indukcji oraz tarcia niektórych komponentów silnika. Odbiorniki te do skutecznego włączenia potrzebują sporo większej mocy niż określono to na tabliczce znamionowej i może ona w niektórych przypadkach wynosić nawet dziewięciokrotnie większą wartość. Typowymi reprezentantami tego rodzaju sprzętów są kompresory, elektronarzędzia, wyposażenie gospodarstw takie jak lodówki.

nieliniowe – jest to specyficzna grupa urządzeń. Zalicza się do nich zasilacze UPS, falowniki czy sprzęt komputerowy.

Rodzaje odbiorników w zależności od wysokości prądu, który pobierają w trakcie rozruchu

Każdy z odbiorników rożni się swoim przeznaczeniem i budową. Do skutecznego rozruchu potrzebują one określonej wartości prądu, którą umieszcza się na tabliczkach znamionowych. Trzeba jednak pamiętać, że podaje się ją dla odbiorników rezystancyjnych i w praktyce jest ona zdecydowanie większa. Napięcie rozruchowe może zatem osiągać wartość:

Dla agregatów jednofazowych:

1,2 razy większą  – w przypadku:
- odbiorników wyposażonych w silnik komutatorowy (elektronarzędzia takie jak: wiertarki, szlifierki, przecinarki, betoniarki),
- urządzenia elektroniczne oraz RTV i AGD (komputery, telewizory, odkurzacze lodówki i zamrażarki),
- urządzeń grzewczych,
- oświetlenia żarowego i ledowego,
1,5 razy większą – w przypadku:
- spawarek,
- odbiorników z silnikiem elektrycznym z falownikiem,
1,7 razy większą – w przypadku zasilaczy awaryjnych UPS,

Dla agregatów trójfazowych:

1,5 razy większą – w przypadku odbiorników:
- z silnikiem elektrycznym z falownikiem,
3 razy większą – w przypadku odbiorników:
- z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w gwiazdę (betoniarki,mieszalniki, pompy, hydrofory),
- z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt z softstartem (urządzenia i narzędzia z łagodnym rozruchem),
5 razy większą – w przypadku:
- oświetlenia sodowego,
9 razy większą – w przypadku odbiorników:
- z silnikiem elektrycznym trójfazowym połączonym w trójkąt (bardzo ciężki rozruch, np. starsze rocznikowo betoniarki, mieszalniki, pompy, hydrofory),

Samodzielne określanie prądu rozruchowego w danym urządzeniu może nie być zbyt precyzyjne. Warto więc skontaktować się z producentem odbiornika, by mieć pewność, że właściwie wybierzemy agregat prądotwórczy. Należy jednak już na samym początku określić prąd rozruchowy wszystkich odbiorników, gdyż tylko w ten sposób uda nam się określić jaki sprzęt będzie właściwy dla naszych potrzeb. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do tego jaki model wybrać, poleca się nawiązać kontakt z elektrykiem, który za pomocą miernika cęgowego wykona pomiar elektryczny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że inwestycja w generator przyniesie oczekiwane skutki.Jaki agregat prądotwórczy wybrać

Prądnica do agregatu prądotwórczego - zobacz czy to ważne:

Prądnica do agregatu prądotwórczego - czy ma to znaczenie?

Jaki agregat prądotwórczy do domu, na budowę i do elektronarzędzi? Wybór w zależności od zastosowania

Agregat prądotwórczy do domu

Zamieszkując dom jednorodzinny zapewne nie raz na własnej skórze poczuliśmy co znaczy przerwa w dostawie prądu. Brak możliwości skorzystania z radia, telewizora czy komputera był w tym czasie bardzo uciążliwy, lecz problem stanowić mogły również niedziałające lodówki i zamrażarki. W takim przypadku za wszelką cenę chcieliśmy, by awaria została szybko usunięta przez elektryków, albowiem brak napięcia w gniazdkach ma swoje odbicie w naszym codziennym życiu. W obecnych czasach nie jesteśmy jednak zdani na łaskę innych i energię elektryczną możemy wytworzyć samodzielnie. Z pomocą nawet małego generatora prądotwórczego będziemy w stanie zapewnić naszej rodzinie w miarę normalne funkcjonowanie w trakcie braku napięcia w gniazdkach.

Zastanawiając się jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego kupić, trzeba sprecyzować nasze oczekiwania. Najważniejszym jest właściwie określić zastosowanie generatora. Prawdopodobnie nie będziemy z niego korzystać do zasilania elektronarzędzi, które do właściwego działania potrzebują napięcia 400V, dlatego też powinniśmy się skupić na maszynach typowo do zasilania awaryjnego. Naszym celem będzie zapewne podtrzymanie pracy sprzętu RTV i AGD, komputerów czy oświetlenia, a więc urządzeń służących nam jako podstawowe wyposażenie.

Do domowego wykorzystania najbardziej funkcjonalne okażą się jednofazowe generatory prądotwórcze. Uniwersalnego modelu generującego konkretną moc jednak nie ma, gdyż każdy z nas wykazuje inne zapotrzebowanie. Można jednak wyróżnić pewne cechy i funkcje, które niewątpliwie pozytywnie wpłyną na użytkowanie tego urządzenia. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na producenta takiej maszyny. Chcąc czuć satysfakcję z zakupu poleca się marki takie jak Kruzer, Powermate by Pramac bądź Könner & Söhnen. Decydując się na zakup produktu któregoś z tych producentów będziemy mieli pewność, że dokonamy właściwego wyboru, a posiadany przez nas sprzęt z bardzo dużym prawdopodobieństwem w pełni zaspokoi nasze oczekiwania.

Najważniejszą częścią tego typu maszyny jest silnik i prądnica. Ich jakość powinna być nienaganna, ponieważ to od ich działania zależy efektywność agregatu. Podzespoły te muszą ze sobą idealnie współgrać, by wytwarzany przez nie prąd był całkowicie bezpieczny dla wszystkich odbiorników. Funkcjonowanie tych części jest także często zależne od koncepcji mechanicznej generatora, więc warto wybrać model cechujący się wysokim poziomem zaawansowania technicznego.

Każdy z nas chciałby posiadać bezusterkowo pracujący generator prądotwórczy. Co więc powinien on posiadać? Przede wszystkim system zabezpieczający, którego zadanie opiera się na ochronie urządzenia przed jego uszkodzeniem lub porażeniem prądem operatora. Do głównych elementów wyposażenia agregatu do domu zalicza się zatem czujnik przeciążeniowy, wyłącznik różnicowoprądowy oraz wyłącznik magnetyczno-termiczny. Wszystkie te elementy sprawią, iż prądnica nie będzie się nadmiernie nagrzewać, co za tym idzie - psuć. Na poszukiwaniu generatora z tymi podstawowymi funkcjami nie możemy jednak poprzestać, ponieważ podczas awaryjnego zasilania niezbędny jest jeszcze jeden system.

Technologia rozwija się w zastraszającym tempie i różnice w budowie niektórych urządzeń widać już po kilku miesiącach. W większości przypadków odbiorniki są już na takim poziomie, że muszą być zasilane stabilnym napięciem, a takie może jedynie zapewnić system AVR. Dzięki niemu stosunkowo wrażliwe na jakość prądu urządzenia będą mogły bezproblemowo pracować.

Dokonując zakupu takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego rozmiary. Z reguły jest tak, że większa moc agregatu przekłada się na jego rozmiary. Ze względu na ich wielkość najlepiej umieścić je w garażu, przydomowym warsztacie lub w okolicach rozdzielni elektrycznej. Dodatkowo dzięki temu łatwiej będzie także podłączyć generator do instalacji.

Maszyny tego typu można przechowywać w pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać o tym, by była w nich zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dokładne rozmiary otworów wentylacyjnych ustanowiono przepisami prawnymi. Określają one minimalną powierzchnię wlotu i wylotu nawiewowego na poziomie 200 centymetrów kwadratowych. Warto również zauważyć, że w pobliżu umieszczonego w pomieszczeniu agregatu prądotwórczego nie powinny znajdować się żadne urządzenia i materiały łatwopalne, gdyż ich obecność może powodować potencjalne zagrożenie.

Czy generatory prądu mogą znaleźć swoje miejsce na zewnątrz? Oczywiście. Niektóre z modeli przechowuje się na balkonach lub tarasach. W takim przypadku trzeba zwrócić uwagę na odporność urządzenia na warunki atmosferyczne, szczególnie na deszcz czy śnieg. Jak określić, który z agregatów będzie bezawaryjnie pracował na podwórku? Dowiemy się tego za sprawą kodu IP. To dwucyfrowe oznaczenie określa odporność na ciała stałe (pierwsza cyfra) oraz na wodę (druga cyfra). Jeśli więc, przykładowo, spotkamy się z oznaczeniem IP 45, to będzie dla nas informacja, że posiadany przez nas sprzęt jest zabezpieczony przed ciałami stałymi o wielkości ponad 1mm oraz strumieniem wody płynącym z każdego kierunku.

Nie bez znaczenia jest hałas wytwarzany przez nasze spalinowe źródło energii. Jego poziom określa się w specyfikacji urządzenia. Silnik generatora powinien pracować możliwie jak najciszej, tak by nie przeszkadzał w codziennych obowiązkach. Spora liczba modeli jest stosunkowo głośna, więc znalezienie sprzętu wyposażonego w dźwiękochłonną obudowę wydaje się być dobrym wyjściem. Inne rozwiązanie stanowi natomiast montaż tłumika do cylindra. Takie przeróbki wykonuje się jednak na własne ryzyko. Ciężko też jednoznacznie stwierdzić czy warto ich dokonać, gdyż w ten sposób agregat może utracić gwarancję.

Na co zwracać uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego?

Ranking najczęściej kupowanych agregatów do domu w naszym sklepie w 2018r.

Jaki agregat prądotwórczy

Jaka moc agregatu prądotwórczego sprawdzi się w moim domu?

Dla naszej małej elektrowni ważne jest jakie odbiorniki będzie ona zasilać. Jak wiemy, niektóre urządzenia mogą pobierać do rozruchu wielokrotność swojej mocy znamionowej, dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno o tym zapomnieć. Jeśli tylko zwrócimy na to uwagę, z dużymi szansami poprawnie określimy jaki agregat prądotwórczy spełni nasze oczekiwania.

Czym jeszcze się kierować przed zakupem takiej maszyny? Nasze szczególne zainteresowanie powinna przyciągnąć moc nominalna i maksymalna. Każdy z nas chciałby, aby jego inwestycję można było uznać za udaną. Nie należy więc generatora prądotwórczego poddawać wysokim obciążeniom, gdyż ciągła praca na najwyższych obrotach może przyczynić się do uszkodzenia prądnicy. Używanie mocy maksymalnej przez dłużej niż 30 minut jest zatem zgubne i nie należy tego robić. Trzeba dużą uwagę poświęcić na obliczenie mocy nominalnej, albowiem tylko w ten sposób nasz sprzęt będzie charakteryzował się długą żywotnością.

Żeby bardziej zobrazować w jaki sposób należy dokonać wyboru agregatu prądotwórczego do domu postanowiliśmy przedstawić następujący przykład:

Jak dobrać agregat

Z powyższej tabeli wynika, że podłączając wymienione jednofazowe odbiorniki wystarczający okaże się agregat prądotwórczy o mocy nominalnej 5kW. Doliczając do tego wspomniany wcześniej zapas 20% wychodzi jednak, że największą użyteczność przejawiać będzie urządzenie generujące moc na poziomie 6KW. Powyższa tabela przedstawia tylko teoretyczne zapotrzebowanie, gdyż zazwyczaj podczas awaryjnego zasilania domu nie korzystamy jednocześnie z tak dużej liczby odbiorników.

Przed zakupem agregatu prądotwórczego:

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Agregat prądotwórczy na budowę

Zajmując się budową domu powinniśmy zatroszczyć się o działkę, pozwolenie, projekt od architekta oraz odpowiednią ekipę. Na tym jednak nasze obowiązki się nie kończą, gdyż potrzebujemy jeszcze dobrego agregatu prądotwórczego. Dzięki niemu wszystkim niezbędnym narzędziom zapewnimy stały dostęp do energii bez konieczności podłączania ich do sieci.

Postawienie domu od podstaw to naprawdę wielkie przedsięwzięcie. Przed jego rozpoczęciem warto jest skontaktować się z wykonawcą, który określi nam z jakich konkretne urządzeń będzie korzystał. Najczęściej podczas budowy korzysta się z betoniarki, wiertarek, szlifierek, młotów elektrycznych, a czasem także czajnika lub niewielkiej kuchenki. Ustalenie jakich odbiorników będzie potrzebował nasz wykonawca umożliwi nam określenie jaką maszynę do wytwarzania prądu musimy mu zapewnić i jakimi parametrami ma powinna się ona charakteryzować. Trzeba więc wziąć pod uwagę to, że elektronarzędzia często posiadają duże zapotrzebowanie na energię i sprzęt z najniższej półki prawdopodobnie nie spełni naszych oczekiwań. Ustalmy zatem jakie odbiorniki będą jednocześnie pracować i jakiej mocy będą one potrzebować.

Budowa charakteryzuje się tym, że w jej trakcie często korzystamy z całego mnóstwa narzędzi w różnych częściach placu. Niekiedy nie ma jak ich zasilić i musimy skorzystać z naszej mobilnej elektrowni. W takim przypadku dużą użyteczność ukazuje agregat prądotwórczy z elektrycznym rozruchem, gdyż częste włączanie tego urządzenia za pomocą linki byłoby niezbyt ergonomiczne i nad wyraz męczące. Do tego istotny może okazać się specjalny zestaw transportowy, który odciąży nasz kręgosłup podczas przemieszczania generatora.

Każdy z inżynierów budownictwa do swojej pracy używa innego typu narzędzi. Warto się więc dokładnie wiedzieć czy bardziej praktyczny okaże się dla nas agregat prądotwórczy trójfazowy, czy może jednofazowy. Dla niektórych może to się okazać nieistotne, lecz poleca się wybierać ekipę korzystającą wyłącznie z urządzeń, które do właściwego działania wymagają napięcia rzędu 230V. Jeśli jednak nasz wykonawca posiada np. betoniarkę napędzaną napięciem siłowym, w takim wypadku musimy koniecznie dowiedzieć się w jaki sposób zbudowany jest jej silnik, gdyż może być on połączony np. w gwiazdę lub trójkąt, a każde z takich napędów pobiera inną moc podczas rozruchu.

W zastosowaniu budowlanym równie dobrze mogą sprawdzić się generatory prądotwórcze z AVR. System ten jest niezwykle ważny, gdyż dzięki niemu mamy pewność ciągłej stabilizacji napięcia, która minimalizuje ryzyko awarii odbiorników oraz naszego autonomicznego źródła energii elektrycznej.

Czy warto jest zwrócić uwagę na producenta danego sprzętu? Jasne, że tak, ponieważ produkty wątpliwego pochodzenia mają tendencję do częstych awarii, a ich parametry techniczne są najczęściej zdecydowanie zawyżone. Podczas wyboru właściwego modelu trzeba zatem zapoznać się z ofertą takich firm jak Fogo, Pramac lub ENDRESS.

Utrzymanie ciągłości prac na budowie to podstawa udanego, terminowo wykonanego projektu. Zastanawiając się jaki agregat prądotwórczy wybrać, trzeba wziąć pod uwagę jak wyglądać będzie jego serwis. Wysoka dostępność części zamiennych do posiadanego przez nas sprzętu wydaje się kluczowym elementem, gdyż jakakolwiek awaria może spowodować niezaplanowane opóźnienia i brak możliwości wykonywania jakichkolwiek robót.

Budowa nigdy nie trwa wiecznie i po jej zakończeniu benzynowy agregat prądotwórczy może stanowić alternatywne źródło energii. Posiadany przez nas sprzęt powinien być zatem wybrany w optymalny sposób, tak by był on przydatny w przyszłości. Jeśli więc nie jesteśmy pewni co do parametrów, których potrzebujemy nie wstydźmy się poprosić o pomoc elektryka, bądź sprzedawcy u którego chcemy dokonać zakupu.
Jaki agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy do wiertarki oraz szlifierki (i innych elektronarzędzi)

Nie musimy przeprowadzać kompleksowej budowy, by korzystać z różnych maszyn. W dzisiejszych czasach odchodzi się od urządzeń ręcznych, gdyż większą użyteczność wykazują ich elektryczne odpowiedniki. Szczególnie przydają się one podczas prac konserwacyjnych na działce czy w pobliżu domu. Niekiedy jednak nie mamy dostępu do sieci i w takim przypadku pomocną dłoń wysuwają do nas małe agregaty prądotwórcze. Dzięki nim będziemy w stanie zasilić większość posiadanych przez nas elektronarzędzi, które ułatwią nam wykonywanie podstawowych czynności serwisowych.

Przy wyborze odpowiedniego modelu do elektronarzędzi zależeć nam głównie powinno na dobraniu takiego sprzętu, który będzie w stanie współpracować z młotowiertarką, szlifierką kątową, przecinarką do glazury czy frezarką. Urządzenia te z reguły zgłaszają zapotrzebowanie na prąd w granicach około 800W, lecz ze wszystkich naraz raczej nie będziemy korzystać. Większość z nich posiada indukcyjny silnik jednofazowy, więc należy do nich dostosować analogiczną „przenośną elektrownię”. Podczas robót konserwacyjnych prawdopodobnie w jednym momencie będziemy używać maksymalnie dwóch takich maszyn, więc wystarczający okaże się w tym przypadku model wytwarzający około 2KW mocy nominalnej. Przeciążanie urządzenia nie jest wskazane, albowiem wykorzystywanie jego maksimum możliwości prowadzić może do szybkiego zużycia silnika lub innych komponentów. Oczywiście zakup większego agregatu nie jest zbrodnią jeśli nasze prace mają mieć charakter długotrwały przy jednoczesnym wykorzystaniu dużej liczby przyrządów.

Często do zasilania elektronarzędzi w użytku konsumenckim wykorzystuje się niewielkich rozmiarów sprzęt. Sprawdzić się często tutaj może agregat inwerterowy, który charakteryzuje się wysokim poziomem mobilności. Tego typu maszyna waży stosunkowo niewiele, lecz na tym jej zalety się nie kończą. Urządzenie to dodatkowo wytwarza prąd o bardzo wysokiej jakości, dlatego też może ono zasilać bardzo wrażliwą elektronikę. Jeśli jednak zdecydujemy się na autonomiczne źródło energii o konstrukcji ramowej, to sporą zaletą będzie w tym przypadku zestaw transportowy. Tego typu generator waży w granicach 40kg, dlatego też ergonomiczne uchwyty i kółka w tym przypadku niezwykle się przydają.

Strefa budowy:

Woda i prąd na budowie. Budujemy dom

Jaki agregat prądotwórczy? Diesel, benzyna czy LPG

Jak wynika z powyższej tabeli, wszystkie zaprezentowane przez nas modele cechują się napędem benzynowym. Dlaczego tak się dzieje? Otóż agregaty zasilane w ten sposób są zdecydowanie tańsze i ich eksploatacja nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Podczas awaryjnych sytuacji z urządzeń tych korzysta się stosunkowo krótko, dlatego też zakup diesla czy LPG nie ma żadnego uzasadnienia. Jako ciekawostkę można jedynie dodać, że tego typu maszyny, podobnie jak samochody osobowe, można przerobić na gaz, a potrzebne są do tego reduktor i zmiana gaźnika.

"Elektrownie" zasilanie ropą lub gazem bardziej przydatne są np. na budowie lub w budynkach służb użyteczności publicznej, gdyż własnie w takich miejscach korzysta się z nich nieprzerwanie przez długi czas. Podczas intensywnej eksploatacji taki generator służyć będzie dłużej, gdyż jednostki wysokoprężne charakteryzują się większą trwałością.

Podsumowując, wybór typu silnika zależy przede wszystkim od tego jak długo mamy zamiar korzystać z generatora w danym momencie. W branży słyszy się jednak głosy, że dobrym wyborem jest inwestycja w agregat z silnikiem takim, jak mamy w samochodzie. Dzięki temu posiadany przez nas sprzęt zawsze zaopatrzymy w świeże paliwo.

Niezależnie od tego jaki model wybierzemy, istotna okazuje się wielkość zbiornika paliwa urządzenia. Jaki to ma wpływ na pracę mobilnej "elektrowni"? Większy bak paliwa przekłada się na dłuższą eksploatację urządzenia na jednym tankowaniu. Równie ważny co zbiornik jest także wskaźnik paliwa pozwalający określić na ile czasu pozostało nam jeszcze mieszanki oraz katalizator, który odpowiada za ograniczenie emisji spalin do atmosfery.

Ciągle zastanawiasz się jakie paliwo do generatora prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy - diesel czy benzyna lub LPG

Jaki agregat prądotwórczy

Agregat z elektrycznym rozruchem czy z rozruchem ręcznym?

Na rynku spotyka się agregaty prądotwórcze diesla, zasilane LPG lub najpopularniejsze modele z silnikiem benzynowym. Wszystkie one różnią się od siebie w swojej konstrukcji, lecz są elementy, które je łączą. Niezależnie od typu generatora, każdy z nich trzeba jakoś włączyć. Duża część generatorów wyposażona jest w specjalną linę, za którą trzeba pociągnąć w celu uruchomienia napędu. Rozwiązanie to okazuje się przydatne głównie przy okazjonalnym korzystaniu ze sprzętu, gdyż częste uruchomianie motoru w ten sposób mogłoby wymagać sporego wydatku energetycznego.

Jeśli maszyna ma pracować głównie na budowie, to w takim przypadku poleca się generator prądotwórczy z rozrusznikiem elektrycznym. Przydaje się on szczególnie tam, gdzie często dochodzi do sytuacji związanej z włączeniem silnika. Dzięki tej funkcji maszyna będzie gotowa do pracy w chwilę po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Funkcja automatycznego rozruchu posiada inną ważną zaletę. Dzięki niej generator może zostać automatycznie włączającym się źródłem prądu w domu jednorodzinnym we współpracy z samoczynnym systemem załączania rezerwy. Tego typu agregaty zazwyczaj posiadają obie metody rozruchu, przez co stają się praktyczną hybrydą i tylko od nas zależy w jaki sposób będziemy uruchamiać napęd.

Niezbędne wyposażenie food trucka:

Agregat prądotwórczy do food trucka - jak dobrać, by nie stracić majątku?

Generatory inwerterowe do zasilania odbiorników wymagających pełnej sinusoidy

Niektóre z urządzeń zbudowano na bazie bardzo czułej elektroniki. Zaliczyć można do nich komputery, sprzęt medyczny czy sterowane cyfrowo wyposażenie gospodarstw domowych np. sterowanie pomp ciepła, automatyka bram wjazdowych i garażowych. Wymagają one bardzo wysokiej „jakości” prądu, a do swojego właściwego działania potrzebują pełnej sinusoidy. Pełna sinusoida to prąd o bardzo dobrych parametrach, takich samych, a nawet lepszych od tych, które dostarczane są przez zakład energetyczny. Tego typu napięcie nie ma aż takich wahań wartości jego amplitudy oraz częstotliwości, przez co idealnie sprawdza się ono we współpracy z dosłownie wszystkimi odbiornikami. Taki właśnie prąd są w stanie wygenerować jedynie agregaty prądotwórcze inwerterowe, falowniki oraz UPS z falownikiem na wejściu. Dzięki tym przyrządom będziemy w stanie wytworzyć naprawdę czyste napięcie, które umożliwi nam zasilenie delikatnych sprzętów.

Generator inwerterowy? Zobacz co o nich piszemy!

Inwerterowy agregat prądotwórczy do zasilania delikatnej elektroniki

Agregat do kampera i przyczepy kempingowej wybawieniem na kempingu

W co powinien być wyposażony dobry agregat prądotwórczy

Zestaw transportowy

Mogłoby się wydawać, że to zbędny dodatek, lecz należy pamiętać, że agregat prądotwórczy to bardzo ciężkie urządzenie. Nawet te do użytku domowego potrafią ważyć około 90kg i dlatego przenoszenie ich z miejsca w miejsce mogłoby być kłopotliwe. Producenci tacy jak Pramac zdają sobie sprawę z tego, że ergonomia użytkowania tej maszyny jest bardzo ważna, więc do swoich produktów dodaje koła i rączki. Kruzer natomiast wychodzi z założenia, że zestaw transportowy nie jest niezbędny i można go opcjonalnie dokupiće. Pasuje on do wszystkich modeli, co tylko świadczy o jego uniwersalności. Niektórzy nie doceniają dodatkowych kółek i uchwytów, lecz dzięki nim odciążamy swój kręgosłup podczas przemieszczania generatora w inne miejsce.

System AVR

W niemal wszystkich nowoczesnych modelach jest on obecnie stosowany. Jego zadanie opiera się na niwelowaniu wahań napięcia powstających w wyniku wytwarzania energii oraz w trakcie zasilania innych urządzeń. Mogą być one bardzo niebezpieczne, gdyż ich wystąpienie powoduje wzrost generowanego prądu. Stanowi to pewne niebezpieczeństwo, albowiem w takim przypadku istnieje ryzyko „spalenia się” odbiorników. Napięcie wytwarza ciepło, które może topić izolację stwarzając zagrożenie pożarem. Stabilizacja napięcia powinna działać możliwie szybko, ponieważ dzięki temu będzie ona w stanie zapewnić bezpieczeństwo odbiorników w każdym momencie. Agregat prądotwórczy z AVR jest zatem niezwykle przydatny i wybierając sprzęt dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę na tę właśnie funkcję.

SZR – system załączania rezerwy

Podłączenie naszej małej elektrowni do instalacji domowej należy zostawić wykwalifikowanemu specjaliście. Dzięki swoim umiejętnościom będzie on w stanie tak ustawić generator prądu, by włączał się on chwilę po pojawieniu się przerwy w dostawie prądu. Analogiczna sytuacja będzie się miała także w przypadku usunięcia usterki sieci, albowiem specjalny czujnik „wykryje” kiedy napięcie ponownie się pojawi i automatycznie wyłączy generator. Do tego wszystkiego potrzebny jest jednak agregat z rozruchem i samoczynny przełącznik zasilania agregatu SZR. Korzystając z tego zestawu nie będziemy mieli gwarancji ciągłości zaopatrzenia w prąd, gdyż zawsze występuje chwila „ciszy” zanim system ten zacznie dostarczać energię.

Montaż systemu ATS nie jest wcale prosty. Wymaga to zabezpieczenia całej instalacji w domu i podłączenia przełącznika dwupozycyjnego. Powinno się to zlecić elektrykowi, albowiem nawet najmniejsza pomyłka może prowadzić do uszkodzenia agregatu, a w krańcowych przypadkach nawet do porażenia prądem operatora. Urządzenie to nie musi być odpowiednio skonfigurowane, ponieważ nie może ono pracować jednocześnie z zasilaniem sieciowym. Pojawienie się takiej sytuacji działa destrukcyjnie na agregat i może przynieść efekty w postaci uszkodzenia prądnicy.
Jak dobrać agregat prądotwórczy

Jaki agregat prądotwórczy w takim razie wybrać? Kruzer, Könner and Söhnen, Fogo a może Powermate by Pramac?

Pewnych wydarzeń zupełnie nie da się przewidzieć, tak samo jak nie mamy wpływu na zjawiska pogodowe. Mogłoby się wydawać, że wiosenny zefirek czy krople dżdżu sprawiają przyjemność. Potrafią one również przeistoczyć się w niszczycielskie i nieokiełznane żywioły. W drastycznych przypadkach sieją one spustoszenie i zrywają linie energetyczne. Przerwy w dostawie prądu nie są jednak tylko ich efektem. Awarie w elektrowniach zdarzają się naprawdę rzadko, ale nigdy nie można ich wykluczyć. Każdy sprzęt zużywa się podczas eksploatacji, dlatego też rozdzielnie wysokiego napięcia czasem odmawiają posłuszeństwa.

Przeciw tak nieprzyjemnym sytuacjom da się jednak wyjść naprzeciw. Dobrą bronią w tej walce okazuje się agregat prądotwórczy. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak błahostką, gdyż w tym celu trzeba poddać analizie naprawdę wiele czynników. Określenie zapotrzebowania na moc to tylko jeden krok w całej procedurze. Technologia ciągle się rozwija, czego efektem są różnego rodzaju urządzenia. Odbiorniki te mogą się od siebie różnić względem budowy i użytych do ich produkcji komponentów. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z sprzętem jedno i trójfazowym. Każde z nich posiada własną specyfikację, którą trzeba wziąć pod uwagę przy określaniu parametrów pasującej dla nas maszyny.

Zastanawiając się jaki generator prądotwórczy kupić trzeba odpowiedzieć sobie na kilka innych pytań. Jakie ma on mieć funkcje? Czy któreś z systemów wydają się niezbędne? Co z dodatkowym wyposażeniem? Jakiego typu rozruch wydaje się bardziej użyteczny? Takich dylematów jest naprawdę mnóstwo i dopiero komplet odpowiedzi na nie sprawi, że dokonamy właściwego zakupu.


Agregaty prądotwórcze które zostały wymienione w tym artykule:

Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3900

Agregat prądotwórczy Powermate by Pramac WX 3200

Agregat prądotwórczy Kruzer THT 3900E

Agregat prądotwórczy Kruzer TH 3600

Artykuł był wyszukiwany pod następującymi frazami:
agregat prądotwórczy do domu
agregat Kruzer
agregat Fogo
agregat Powermate
agregat Könner and Söhnen
jaki agregat prądotwórczy
agregat prądotwórczy opinie
agregaty prądotwórcze opinie
dobry agregat prądotwórczy - jaki wybrać?
jaki agregat prądotwórczy do lodówki
jaki agregat prądotwórczy na działkę
jaki kupić agregat prądotwórczy forum

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum