Jak poradzić sobie podczas braku prądu w domu?

Jak poradzić sobie podczas braku prądu w domu?

Niezwykle ważną rzeczą w naszym życiu stanowi energia elektryczna. Jej obecność zauważyć można dosłownie wszędzie. Urządzenia RTV i AGD, Internet czy oświetlenie do prawidłowego działania potrzebują prądu. Nasza cywilizacja rozwinęła się do tego poziomu, że obecnie jesteśmy uzależnieni od napięcia sieciowego. Czy potrafimy wyobrazić sobie życie bez niego? Czy bylibyśmy w stanie wrócić do czasów kiedy to wieczorami siedziało się przy świecach? Chyba nikt z nas nie chciałby doświadczyć standardów, w których telewizor lub radio nie działa. W takiej sytuacji moglibyśmy czuć się bezsilni. Każda informacja o braku napięcia w gniazdkach jest zatem niezwykle bolesna. W takim przypadku często sprawdzi się awaryjne zasilanie domu. Jak poradzić sobie bez prądu? O tym w poniższym poradniku.Dlaczego nie ma prądu? Awaria instalacji elektrycznej w domu pierwszym podejrzanym

Przyczyn braku prądu może być wiele. Niekiedy rozwiążemy je sami. Najczęstszy powód awarii to „wysadzenie korków”. Jej naprawa jest bardzo prosta dla posiadaczy nowej instalacji elektrycznej. Jak sprawdzić bezpieczniki? Wystarczy zweryfikować czy wszystkie są w odpowiednim położeniu. Dysponenci nieco starszego rozwiązania technicznego – korków porcelanowych – muszą skorzystać z neonówki, czyli próbnika napięcia przypominającego zwykły śrubokręt.

Usterkę sieci możemy samodzielnie usunąć jeśli nastąpiło jej przeciążenie. Jak tego dokonać? Należy odłączyć od prądu kilka urządzeń, włączyć bezpieczniki i sprawdzić czy problem został rozwiązany. Tego typu czynność często daje oczekiwany skutek, lecz w przypadku porażki niezbędny może się okazać kontakt z elektrykiem.

Spotkanie z wykwalifikowaną osobą to ostateczność. Wcześniej warto zorientować się czy awaria dotyczy tylko naszego domu. Jeśli brak prądu dotyczy również sąsiadów, problem najprawdopodobniej jest bardziej złożony. W takim przypadku najczęściej przyczynę kłopotów stanowi usterka sieci trakcyjnej. Taką sytuacją musi się zająć zakład energetyczny, ponieważ sami nie poradzimy sobie z naprawą.

Skąd czerpać wodę i prąd na budowie?

Woda i prąd na budowie. Budujemy dom

Załamanie pogody jako najczęstszy powód usterki sieci i awarii prądu

Na skutek porywistych wiatrów, orkanów czy huraganów musimy się zmagać z połamanymi drzewami czy zerwanymi dachami. Często podczas złej pogody dochodzi do zerwania linii wysokiego napięcia i braku prądu w domu. Polska sieć energetyczna nie jest jeszcze tak rozbudowana jak w krajach zachodnich, dlatego też duże obszary muszą przez wiele godzin pozostawać bez energii elektrycznej. Ze statystyk dowiadujemy się, że średni czas usunięcia awarii trwa około 6 godzin. Trzeba jednak pamiętać, iż okres ten niekiedy może trwać kilka minut, a w bardziej niedostępnych miejscach nawet kilkanaście godzin. Zawsze warto więc wiedzieć gdzie zgłosić awarię prądu. Numer na pogotowie energetyczne jest ogólnodostępny, lecz zależy on od rejonu, na którym wystąpił problem.

Wichury zaczynają nawiedzać nasz kraj coraz częściej i przybierają na sile. Wystarczy przypomnieć, że w styczniu przez Polskę przeszedł orkan Fryderyk, który pozbawił około 55 tysięcy osób energii elektrycznej, a strażacy musieli interweniować blisko 700 razy. Poprzednia energetyczna apokalipsa miała miejsce w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. W tym przypadku bez prądu zostało prawie 21 tysięcy osób, a służby publiczne wyruszały do akcji 120 razy na Warmii i Mazurach, a na Pomorzu 279 razy. Czy możemy jakoś ograniczyć negatywne skutki przyszłych kataklizmów? Z obserwacji pogodowych trzeba zakładać, że takie będą. Co zatem powinniśmy zrobić, by dalej móc korzystać z podstawowych urządzeń? Przecież bez nich nasze życie staje się trudniejsze.

Poradnik przed zakupem:

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Agregat prądotwórczy do food trucka - jak dobrać, by nie stracić majątku?

Awaria sieci energetycznej w domu – konsekwencje, o których trzeba wiedzieć

Czy zdajemy sobie w ogóle sprawę z tego jakie konsekwencje niesie za sobą usterka przyłącza elektrycznego? Samo to nie stanowi problemu. Co więc jest najgorsze w czasie awarii? Zdarzają się one głównie w okresie jesienno-ziomowym, kiedy temperatury na dworze spadają. Ogrzewanie jest nam wtedy niezbędne. Niestety, w domach jednorodzinnych zależy ono niekiedy od dostępu do prądu. Dobre rozwiązanie w tym przypadku stanowi piec np. na olej lub drewno. Jeśli go nie posiadamy sprawa mocno się komplikuje. Mróz daje nam się we znaki i zapewnienie ciepła domownikom staje się trudne.

Prąd daje nam nie tylko ciepło. Przy świecach dobra jest kolacja z dziewczyną, a nie spędzanie wolnego czasu w domu wieczorem. Mając bezpośredni dostęp do napięcia sieciowego korzystamy z oświetlenia. Latarki czy inne przyrządy są oczywiście alternatywą podczas usterki, lecz nigdy nie zastąpią w pełni żarówek i halogenów. Energia dla domu jest zatem bardzo ważna.

Awaria prądu zmusza nas do przyjęcia pewnych priorytetów. Energia elektryczna jest niezbędna do zasilania domowych urządzeń. O ile kilka godzin bez telewizora nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, o tyle, w mieszkaniu występują niezwykle ważne dla życia sprzęty. Chodzi głównie o lodówki i zamrażarki. Dzięki nim żywność jest dłużej zdana do spożycia. Jak zatem przeciwdziałać w przypadku wystąpienia energetycznego problemu? Artykuły spożywcze można wynieść na balkon lub parapet. Jest to skuteczne rozwiązanie głównie zimą. Piwnica? Często temperatury w niej panujące są nieco niższe niż w domu, lecz to rozwiązanie krótkofalowe.

Wszystkie te wydarzenia są pokłosiem przerwy w dostawie prądu i jako pierwsze nasuwają się na myśl. Czy są jakieś inne? Jasna sprawa. Obecnie duża część z nas robiąc zakupy preferuje obrót bezgotówkowy. Mając problem z siecią płatności kartą są niemożliwe. Wyjściem z tej sytuacji wydaje się pobranie pieniędzy, lecz bankomaty także potrzebują prądu do działania. A jak wygląda sprawa kontaktu z innymi? Sieci komórkowe czy stacjonarne nie posiadają awaryjnego zasilania swoich anten, co wiąże się z brakiem łączności. Takie przykłady można mnożyć, lecz jak im zapobiegać? Istnieje ku temu odpowiedni sprzęt, a mianowicie – agregat prądotwórczy.

Informacja przydatna:

Agregat prądotwórczy - diesel czy benzyna?

Prądnica do agregatu prądotwórczego - czy ma to znaczenie?

Agregat prądotwórczy do domu – ratunek podczas przerwy w dostawie prądu

Tego typu urządzenie przydaje się niemal w każdym domu jednorodzinnym. Często jest tak, że już na etapie planowania budowy inwestujemy w tego typu sprzęt. Warto więc zawczasu zastanowić się jaki model przyda nam się nie tylko podczas prac budowlanych, ale także w trakcie późniejszego użytkowania. Agregaty do zasilania awaryjnego domu wyciągają do nas pomocną dłoń w trudnych sytuacjach, dlatego też warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. Dają one nam nieco niezależności i możliwości w miarę normalnego funkcjonowania podczas awarii. Należy jednak wiedzieć, że to urządzenie nigdy nie zapewni nam samowystarczalności.

Każdy, nawet cichy i mały agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, powinien spełniać określone cechy. Każdy z nich różni się między sobą mocą, rodzajem zasilania, obudową czy silnikiem. Który z nich wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, więc spieszymy z odpowiedzią. Maszyna generująca energię elektryczną powinna mieć odpowiednią moc, taką która umożliwi zasilenie wszystkich odbiorników. Najlepiej by była ona o około 20% większa od sumy mocy podłączonych do niego urządzeń. Ważna jest nie tylko moc. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, jakie urządzenia będziemy zasilać. Dokonajmy więc analizy czy większą użyteczność będzie miał generator jedno czy trójfazowy.

Domowy agregat prądotwórczy z AVR (prawdziwy system stabilizacji napięcia) umożliwia podłączanie do niego odbiorników elektronicznych takich jak telewizor czy komputer. Drugorzędną, choć istotną z ekonomicznego punktu widzenia, sprawą wydaje się odpowiedź na pytanie: jakie paliwo do agregatu? Modele benzynowe są zdecydowanie tańsze niż diesle lub LPG. Mimo, że ich spalanie jest większe, to przy pracy przez kilka godzin koszty utrzymania różnią się nieznacznie. Popularne „ropniaki” lepiej sprawdzają się do pracy ciągłej oraz przy zasilaniu dużych obiektów.

Dobrze wiedzieć:

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Tani i dobry agregat prądotwórczy? Jak kupić, by nie żałować?

Generator prądu do domu – awaryjne zasilanie domu w prosty sposób

Czy jest jeszcze coś co powinien posiadać dobry agregat prądotwórczy do zasilania domu? Użyteczny wydaje się być elektroniczny rozruch. Z jego pomocą z łatwością można go podłączyć do instalacji elektrycznej, by samodzielnie włączał się chwilę po wykryciu przerwy w dostawie napięcia. System Załączania Rezerwy działa niezwykle inteligentnie i można niemal zapomnieć o tym, że włączenie generatora leży w naszym obowiązku. Skontaktujmy się jednak najpierw z elektrykiem, który powie nam jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu.

Na co możemy zwrócić uwagę dokonując inwestycji w generator? Ważna okazuje się jego marka. Produkty „marketowe” często są wątpliwej jakości. Niekiedy okazują się one tylko kilkukrotnego użytku. Jaką firmą się zainteresować? Bez wątpienia Kruzer może okazać się tym, czego potrzebujemy. To polski producent, który cieszy się sporą popularnością, a jego maszyny prezentują solidną jakość w porównaniu do ceny. Wśród polecanych małych „elektrowni” znaleźć można produkty Powermate by Pramac. Łączą one dobre wykonanie i atrakcyjny design. Projektanci zadbali o to, by ich produkty nie tylko bezawaryjnie spełniały swoje zdanie, ale także przyciągały wzrok.

Warto sprawdzić:

Agregaty Kruzer - awaryjne zasilanie na każdą kieszeń

Brak prądu -co robić? Agregaty prądotwórcze w domu niezbędnym sprzętem

Czy poważna awaria u dostawcy prądu musi się wiązać z kataklizmem? Na pewno w tym czasie będziemy czuć dyskomfort, jednak negatywne jego skutki jesteśmy w stanie zneutralizować. Strach przed brakiem energii elektrycznej nie musi nam zaglądać w oczy. Uratować może nas przed nim agregat prądotwórczy do zasilenia domu. Mając na uwadze fakt posiadania własnej posiadłości jest to urządzenie prawie niezbędne. Od niego zależeć może nasze funkcjonowanie w trakcie zdarzeń mających znamiona kryzysu energetycznego.

Co nam daje inwestycja w tego typu sprzęt? Bezpieczeństwo. To podstawowy argument, dla którego warto go posiadać. Jeśli chcemy uniknąć cieknących lodówek, braku światła i ogrzewania, musimy wiedzieć jak dobrać agregat prądotwórczy do domu. Nie jest to trudne i z tym zagadnieniem poradzi sobie niemal każdy. Trzeba jednak zapoznać się wcześniej z podstawowymi informacjami dotyczącymi tych urządzeń, które zawarliśmy wcześniej w artykule JAKI AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY KUPIĆ? JAK WYBRAĆ GENERATOR PRĄDU?

Agregat na wyjazd? Zasilanie wrażliwej elektroniki?

Agregat do kamera wybawieniem na kempingu

Inwerterowy agregat prądotwórczy do zasilania delikatnej elektroniki

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum