Agregat prądotwórczy do food trucka - jak dobrać, by nie stracić majątku

Agregat prądotwórczy do food trucka - jak dobrać, by nie stracić majątku

Lato to niemal synonim ładnej pogody. W wakacje każdy chciałby wypocząć, oderwać się od pracy i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. To świetna okazja by udać się nad morze lub w góry na zasłużony wypoczynek. Niekiedy wolny czas możemy spędzić również na imprezie. Bezchmurne niebo sprawia, że często bawimy się w plenerze. Ferie letnie to czas, w którym odbywa się mnóstwo festiwali, dni miasta czy cyklicznych wydarzeń rozrywkowych. Oprócz typowych atrakcji na takich eventach niezbędne są miejsca z kateringiem. Możliwość spożycia ciepłego posiłku zawsze poprawia nasz humor, jednocześnie podnosząc poziom zadowolenia z wyjazdu. Patrząc na każdy samochód do sprzedaży jedzenia nasuwa się pytanie – czy to nie jest idealny pomysł na biznes? Przyczepa gastronomiczna do sprzedaży lodów lub fast foodów wydaje się być świetnym rozwiązaniem na pomnażanie swojego majątku i spędzania wolnego czasu wśród innych ludzi.Wyposażenie food trucka, co powinien mieć samochód-bar?

Przygotowanie busa gastronomicznego wymaga od nas nakładów finansowych. Podstawą w tego typu przedsięwzięciach jest funkcjonalna infrastruktura techniczna. Nie wystarczy wyposażyć się w lodówkę czy kuchenkę i ruszyć na podbój imprez masowych. Nasz food truck musi mieć dostęp do wody, oświetlenie oraz urządzenia znajdujące się w każdej typowej kuchni takie jak okap, frytkownica, opiekacz do kanapek, ekspres do kawy. Mało tego. Wszystkie te sprzęty należy zainstalować tak, by zapewnić klientom maksimum bezpieczeństwa oraz higieny. Należy także pamiętać, że całe to wyposażenie do prawidłowego działania potrzebuje źródła zasilania.

Kuchenki w przyczepach do gastronomii najczęściej są na gaz. Butla z propan butanem nie zabiera dużo miejsca i łatwo ją zamontować lub wymienić. Problem pojawia się w przypadku pozostałych sprzętów, ponieważ zasilane są energią elektryczną. Skąd ją czerpać? Odpowiedź wydaje się prosta, lecz nie ma róży bez kolców. Podłączenie do sieci to pierwsze co przychodzi nam na myśl. Użycie przedłużacza to dobry pomysł, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że nie każdy mobilny punkt gastronomiczny jest przystosowany do podłączenia go do zewnętrznego źródła prądu. Co zrobić, gdy trafimy na event organizowany w kompletnej dziczy? Jak stworzyć niezależny system zasilania? W tym przypadku z pomocą przyjdą nam akumulatory żelowe lub agregat prądotwórczy.

Strefa poradników:

Woda i prąd na budowie. Budujemy dom

Jak poradzić sobie podczas braku prądu w domu?

Jaki agregat prądotwórczy kupić? Jak wybrać generator prądu?

Mała gastronomia na kółkach i energia elektryczna

Które z wymienionych wcześniej rozwiązań jest lepsze? Jedno i drugie ma swoje mocne strony. Za największą zaletę akumulatorów żelowych uważa się cichą pracę i brak spalin. Przyrządy te przechowując prąd nie są uciążliwe dla otoczenia. Korzystając z nich uzyskujemy energię wysokiej jakości, lecz ograniczona pojemność może przełożyć się na relatywnie krótką pracę. Bazowanie na samych akumulatorach nie stanowi zatem najlepszego wyjścia z sytuacji.

Korzystanie z agregatu prądotwórczego do przyczepy gastronomicznej wydaje się bardziej wygodne przy długiej pracy. Urządzenia te mogą produkować prąd przez wiele godzin, a ich jedynym ograniczeniem jest ilość paliwa w zbiorniku. Dokonując zakupu tej maszyny trzeba jednak liczyć się z tym, że będziemy mieli do czynienia z sporym hałasem oraz spalinami, co nie jest szczególnie przyjemne przy spożywaniu posiłków. Poleca się więc, by generator zawsze ustawiać w miejscu z dala od stolików i klientów.

Czy da się połączyć zalety akumulatorów żelowych i generatorów prądotwórczych? Jeśli określimy średnie zapotrzebowanie na moc chwilową oraz średni pobór mocy jest to możliwe. Dzięki połączeniu tych urządzeń lepiej wykorzystujemy energię. Integracja sprawia, że akumulator działa jak stabilizator oddając zgromadzoną moc do zasilania, po czym ją magazynuje gdy agregat w gastrobusie dalej wytwarza napięcie.

Agregaty prądotwórcze od poszewki:

Prądnica do agregatu prądotwórczego - czy ma to znaczenie?

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Jaki agregat do food trucka? Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Nigdy nie ufajmy ludziom, którzy mówią, że wielkość nie ma znaczenia. Ma. I to duże. Posiadając np. food truck do lodów większą użyteczność, w porównaniu do stacjonarnego wykaże mały agregat prądotwórczy do przyczepy gastronomicznej. Mimo, że będzie on znacznie mniejszy od tych, które spotykamy przy szpitalach, by go transportować musimy wygospodarować odpowiednią ilość miejsca w aucie do gastronomii. Producenci pojazdów na szczęście o tym pomyśleli i samochody kateringowe wyposażyli w specjalne przegrody. Nie są one jednak ogromnych rozmiarów i mieszczą się w nich relatywnie wąskie generatory. Przykładowo, jeśli nasze zapotrzebowanie na prąd wynosi około 7kW, to praktyczniejszy będzie np. agregat prądotwórczy Kruzer TH 9000 w porównaniu do jego brata – Kruzer KR 10990. Choć oba te modele charakteryzują się podobnymi parametrami, to ten pierwszy posiada mniejsze gabaryty. Łatwiej będzie go zatem zmieścić w food trucku i przetransportować na miejsce docelowe.

Przenośne agregaty prądotwórcze spotykamy w gospodarstwach domowych, na działkach rekreacyjnych czy kempingach. W zależności od ich konstrukcji mogą generować od około 1kW do 10kW mocy. Mniejsze urządzenia często są wyposażone w ergonomiczną rączkę oraz kółka transportowe. Dzięki temu nie mamy problemu z ich przemieszczaniem, co sprawia, że świetnie nadają się one dla fanów caravaningu czy osób zajmujących się branżą gastronomiczną. W efekcie, generator do domu z powodzeniem może służyć jako agregat prądotwórczy do samochodu z gastronomią.

Naszej „wytwórni prądu” nie należy kupować w ciemno. W pierwszej kolejności sprawdźmy jakie zapotrzebowanie na prąd zgłasza nasz samochód do gastronomii i dopiero wtedy zdecydujmy się na zakup właściwego modelu.

Inwestycja w mobilną „elektrownię” powinna być niezwykle przemyślana. Nie poleca się kupowania tego typu produktu w markecie budowlanym, gdyż prawdopodobnie nie poradzą sobie one w pracy przez kilkanaście godzin w wysokiej temperaturze i obciążeniu około 90% mocy znamionowej. Żywotność agregatów prądotwórczych w przyczepie gastronomicznej musi być wysoka ze względu na różnorodne warunki atmosferyczne z jakimi będą musiały się one zmierzyć.

Agregaty inwerterowe i ich zastosowanie:

Agregat prądotwórczy inwerterowy, czyli sprzęt do zasilania delikatnej elektroniki

Agregat do kampera i przyczepy kempingowej wybawieniem na kempingu

Agregat prądotwórczy do samochodu z gastronomią – poznaj więcej szczegółów

Robiąc analizę rynku przed zakupem generatora warto zwrócić uwagę na modele z inwerterową stabilizacją napięcia. Inwerterowy agregat prądotwórczy wytwarza energię wysokiej jakości, niemal identyczną do tej, którą mamy w gniazdkach w domu. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo zasilanych odbiorników. Co jeszcze przemawia za tymi urządzeniami? Za ich relatywnie cichą pracę odpowiada dźwiękochłonna obudowa i nowoczesna konstrukcja tłumików. Maszyny te mają jednak nieco ograniczoną moc, z dużym prawdopodobieństwem niewystarczającą do zasilania całego gastrobusa. Poleca się zatem korzystać z „klasycznego” generatora o konstrukcji ramowej. Wśród modeli tego typu na pewno uda nam się znaleźć sprzęt spełniający nasze wymagania, więc wystarczy zrobić odpowiedni research, by kupić agregat prądotwórczy do samochodu z jedzeniem.

Skoro ustaliliśmy jakie gabaryty oraz parametry powinien mieć agregat prądotwórczy do food trucków, należy określić jaki typ jednostki napędowej sprawdzi się podczas użytkowania. By to ustalić odpowiedzmy sobie na kilka szczegółowych pytań. Pierwsze z nich dotyczy kosztów zakupu urządzenia. Jednostki benzynowe są zdecydowanie tańsze od diesli, lecz charakteryzują się większym spalaniem. Musimy także określić czy zależy nam na kulturze pracy silnika. Popularne motory wysokoprężne są nieco głośniejsze, a zarazem bardziej żywotne. Kolejna różnica między dieslem a benzyną zachodzi na płaszczyźnie ich wagi. Te drugie mają mniejszą prądnicę, co przekłada się na rozmiar i niską masę. W przypadku obu typów tych jednostek pojawia się problem rozruchu zimą. Z uruchomieniem motorów benzynowych poradzimy sobie praktycznie w każdej temperaturze. W nowoczesnych „ropniakach” natomiast montuje się obecnie specjalne podgrzewacze zbiorników paliwa, które mają zapobiegać wytrącaniu się parafiny z mieszanki. Włączenie silnika w agregacie w przyczepie do gastronomii jest jednak sprawą drugorzędną, gdyż używa się ich głównie w sezonie letnim.

Jednoznaczne określenie tego jakie paliwo do generatora prądu stosować jest niezwykle trudne. W wyborze należy się kierować własnymi doświadczeniami bądź opiniami ekspertów. Na pytanie jaki agregat prądotwórczy do food trucka diesel czy benzyna większość z nas odpowie, że jednak benzyna. Urządzenie z tym typem silnika przejawia więcej zalet w branży gastronomicznej. Niska waga, małe gabaryty, cicha praca i niewielki koszt zakupu to najważniejsze z zalet tego sprzętu.

Nasza opinia:

Agregat prądotwórczy - diesel czy benzyna lub LPG? Jakie paliwo do agregatu?

Tani i dobry agregat prądotwórczy. Na co uważać przy zakupie?

Food truck, czyli mobilna kuchnia gdzie tylko chcesz

Wielu z nas chciałoby prowadzić własny biznes. Dobrym pomysłem ku temu jest mobilna restauracja. Dzięki niej nie tylko rozpoczniemy pracę w branży gastronomicznej, ale także zobaczymy trochę świata. Dodatkowo będziemy mieli okazję zapoznać się z mechaniką pojazdów. Założenie ruchomego baru szybkich przekąsek wiąże się z zakupem odpowiedniego samochodu. Ile kosztuje food truck? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, gdyż wpływ na to ma zbyt wiele czynników. Do podstawowych elementów wyposażenia należy jednak nie tylko sprzęt pomocny w kuchni, ale także coś co je zasili, czyli agregat prądotwórczy.

Dlaczego to tak ważny sprzęt? Dzięki niemu wszystkie urządzenia w naszym barze szybkiej obsługi zawsze będą gotowe do działania. Jak wybrać ten najlepszy? Uniwersalnego wzoru nie ma, lecz analizując dokładnie z czego będziemy korzystać pozwoli nam dobrać taki model, który spełni nasze oczekiwania. Z dokonanej przez nas analizy najlepszym wyborem będzie benzynowy agregat prądotwórczy charakteryzujący się wyższą kulturą pracy oraz niską ceną zakupu. Dokonując researchu powinniśmy tez skupić się na poszukiwaniu modelu przeznaczonego konkretnie do długiej pracy na wysokich obrotach. Pamiętajmy o tym wszystkim dokonując inwestycji, która okaże się w pełni trafiona tylko po zbadaniu naszych konkretnych potrzeb.

Produkty, o których mówiliśmy:

Agregat prądotwórczy Kruzer TH 9000E

Agregat prądotwórczy Kruzer KR 10990E

Agregaty Kruzer - awaryjne zasilanie na każdą kieszeń

2Komentarze

 • Avatar
  Sandra Syska
  mar 27, 2019

  Witam, a czy są jakieś wymogi odnośnie tego gdzie umiescic taki agregat zeby nie truł ludzi spalinami?

  • Avatar
   SpecNarzedzia
   mar 28, 2019

   O takich przepisach nie słyszeliśmy, aczkolwiek poleca się agregat umieszczać z dala od foodtrucka, ze względu na wytwarzane spaliny i hałas. Z informacji, które posiadamy wynika, że warto do generatora podłączyć dość długi przedłużacz (około 30m), by uniknąć wspomnianego problemu.

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum