Agregat prądotwórczy – diesel czy benzyna lub LPG. Jakie paliwo do agregatu?

Agregat prądotwórczy – diesel czy benzyna lub LPG. Jakie paliwo do agregatu?

W życiu spotykają nas różne dziwne sytuacje. Niektóre z nich łatwo przewidzieć, lecz inne spadają na nas jak grom z jasnego nieba. Porównanie to nie było przypadkowe, gdyż nie tak dawno przez Polskę przeszła fala silnych wiatrów. Huragany siały spustoszenie niszcząc wszystko, co spotykały na swojej drodze. Takie anomalie pogodowe dawno nas nie nawiedzały, dlatego też o ich skutkach pamiętać będziemy przez długi czas. Wystarczy tylko wspomnieć o tysiącach ludzi bez prądu, by w oczach stanęły nam te nieprzyjemne wydarzenia. Brak napięcia sieciowego sam w sobie stanowi spory problem, lecz dogłębnie analizując jego skutki mamy w myślach łzy i cierpienie poszkodowanych. W dzisiejszych czasach ciężko funkcjonować bez elektryczności. O jej zaletach najczęściej dowiadujemy się jednak dopiero wtedy, gdy jej zabraknie. Czy zatem można coś zrobić, by w awaryjnej sytuacji samodzielnie wygenerować energię? Agregat prądotwórczy będzie do tego zadania idealnym rozwiązaniem, dlatego też trzeba wiedzieć, który z nich wybrać.


Prąd jest wszechobecny. Nie tylko w domu znajdują się odbiorniki zasilane z sieci. Na placach budowy spotykamy się z elektronarzędziami, betoniarkami czy innymi urządzeniami, które działają tylko wtedy, gdy podłączymy je do gniazdka. W takich sytuacjach generator prądotwórczy jest niezbędny, ponieważ stawiając dom lub inny budynek od podstaw nie mamy dostępu do przyłącza energetycznego.

Z napięciem spotykamy się także wychodząc na miasto. Wokół otaczają nas latarnie uliczne, a w zakładach przemysłowych trwają różnego rodzaju prace. Także budynki użyteczności publicznej takie jak szpitale, straż pożarna czy policja ciągle korzystają z odbiorników elektrycznych. Oczywiście każda z tych służb korzysta z innych narzędzi pracy, lecz wszystkie one muszą posiadać stały dostęp do elektryczności, by skutecznie ratować ludzkie życie.

Planujesz zakup generatora prądotwórczego, ale nie wiesz co jest ważne? Zapoznaj się z naszym poradnikiem:

Jaki agregat prądotwórczy kupić? Jaki generator prądotwórczy wybrać?

Prądnica do agregatu prądotwórczego - czy ma to znaczenie?

Generator prądotwórczy rozwiązaniem na brak prądu

Każdy z nas posiada komputer, lodówkę, zamrażarkę, mikrofalówkę, telewizor czy grzejniki. Wszystkie te odbiorniki wymagają odpowiedniego napięcia, dlatego też jego zanik daje się odczuć już po chwili. Brak prądu niekiedy prowadzi do nieterminowo ukończonej pracy z powodu niedziałającego komputera, braku ogrzewania i cierpiących przez to dzieci czy braku ciepłego posiłku dla rodziny. Każda z tych sytuacji wywołuje skrajne emocje nie tylko u osób, których one dotyczą, ale także u wszystkich dokoła. Jak wspomnieliśmy wcześniej, energię elektryczną można wygenerować w „polowych” warunkach za pomocą odpowiedniego generatora prądotwórczego. Wyjście z tak trudnej sytuacji zatem istnieje i chcielibyśmy przedstawić różne rozwiązania tego problemu, a dokładniej z jakimi agregatami prądotwórczymi do domu i na budowę mamy do czynienia.

Agregat prądotwórczy jakie paliwo?

Podstawowym kryterium wyboru takiego urządzenia jest oczywiście rodzaj paliwa, na którym ono pracuje. Świat bogaty jest w złoża paliw, co zaowocowało niezwykłym rozwojem technologii i przetwórstwem różnych kopalin. Szczególnie ropę naftową poddaje się specjalnej obróbce, dzięki której możemy korzystać z oleju napędowego, benzyny oraz ich pochodnej, czyli gazu ziemnego. Każde z tych paliw stanowi idealne źródło zasilania do silnika nie tylko w samochodzie, ale także w generatorze prądotwórczym. Wszystkie one posiadają swoje mocne i słabe strony, o których postaramy się powiedzieć bardziej szczegółowo.

Agregat benzynowy do awaryjnego zasilania

To właśnie z takimi modelami najczęściej mamy do czynienia podczas awaryjnego zasilania. Konstrukcja tych maszyn sprawia, że są one stosunkowo tanie i bardzo dobrze spisują się w roli agregatów do domu lub na niewielką budowę. Zawarte w nich silniki są relatywnie proste w konstrukcji, co sprawia, że łatwiej je serwisować. Wyróżnić tu można dwa ich rodzaje, a dokładniej: dwu i czterosuwowe charakteryzujące się wysoką kulturą pracy. Generowany przez nie niski poziom hałasu sprawia, że tego typu urządzenie to cichy agregat prądotwórczy. Trzeba jednak pamiętać, że motory napędzane na ten rodzaj mieszanki są teoretycznie mniej żywotne w przypadku wytężonego użytkowania w porównaniu do ich dieslowskich konkurentów. Benzyna ma natomiast niebagatelnego asa w rękawie, o którym dużo mówi się w branży motoryzacyjnej. Jak wiadomo, tego typu paliwo jest bardziej odporne na niskie temperatury, dlatego też taki motor zdecydowanie łatwiej uruchomić podczas zimy.

Posiadacze agregatu prądotwórczego benzynowego powinni zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi ich eksploatacji. Wykonywanie serwisu w przypadku silników napędzanym tym rodzajem paliwa są zdecydowanie prostsze niż w samochodzie, lecz warto je poznać. Profilaktycznie niewielki przegląd zaleca się robić w nich po około 100 godzinach pracy. Podczas użytkowania urządzeń dobrego producenta o niektórych czynnościach poinformuje nas sam generator. Wysokiej klasy maszyna posiada np. czujnik poziomu oleju, który wykrywa jego aktualny poziom i w razie konieczności wyłącza napęd. Sytuacja taka jest więc jednoznaczna z koniecznością uzupełnienia oleju w silniku.

W przypadku agregatu na benzynę trzeba uważać na jakość mieszanki. Paliwo to po pewnym czasie traci swoje właściwości i nie powinno znajdować się ono w zbiorniku dłużej niż 30 dni. Zmiany temperatury oraz związane z nimi parowanie prowadzi do pogarszania się parametrów mieszanki. Jeśli więc mamy zamiar odstawić generator do składziku z narzędziami na ponad miesiąc, warto go opróżnić, by po ponownym włączeniu nie uszkodzić silnika lub jego komponentów. Warto też zwrócić uwagę na to, jaką benzynę zaleca producent danej maszyny. Z reguły liczba oktanowa wynosi 95, lecz zawsze lepiej się tego upewnić dokładnie studiując instrukcję obsługi.

Paliwo odpowiedniej jakości jest niezwykle ważną sprawą. Gwarancja często nie obejmuje uszkodzeń układu związanego ze stosowaniem benzyny niezgodnej z wymogami określonymi przez wytwórcę maszyny. W związku z tym należy skrupulatnie zapoznać się ze specyfikacją posiadanego przez nas urządzenia, by właściwie eksploatować agregat prądotwórczy do awaryjnego zasilania domu.

Skoro doszliśmy do wniosku, że w przypadku usterki sieci najlepsze będą modele benzynowe, to który z producentów dostarcza na rynek sprzęt wysokiej jakości? Sugerując się własnym doświadczeniem polecić możemy marki takie jak KruzerPowermate by Pramac czy Könner & Söhnen. Maszyny tych firm cieszą się dużym zaufaniem wśród użytkowników, a ich różnorodność modelowa umożliwia znalezienie odpowiedniego dla naszych potrzeb.

Więcej o generatorach Kruzer:

Agregaty Kruzer - awaryjne zasilanie na każdą kieszeń

Agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla do pracy ciągłej dobrym rozwiązaniem na rozległych terenach

Urządzenia tego typu w zastosowaniu domowym cieszą się mniejszą popularnością od przedstawionych wcześniej poprzedników. Zakup ich jest stosunkowo drogi i w przypadku awaryjnego zasilania inwestycja ta szybko się nie zwróci. Jasne, silnik ten cechuje się niskim spalaniem oraz nieco niższą ceną oleju napędowego w porównaniu do benzyny. Powstaje jednak pytanie czy dla użytkowników indywidualnych warto przepłacać, by cieszyć się później z niższych kosztów eksploatacji? Naszym zdaniem nie, chyba, że przerwy w dostawie prądu pojawiają się bardzo często i dodatkowo są one bardzo długie.

Gdzie zatem można spotkać się z generatorem diesla? Z ich pomocą zasilanie ogromnych obiektów budowlanych (takich jak szpitale), dużych imprez plenerowych czy średniej wielkości przedsiębiorstwa nie będzie stanowiło żadnego problemu. W takich miejscach korzysta się głównie z agregatów stacjonarnych, więc właśnie tam napędy z zapłonem samoczynnym sprawdzają się doskonale.

Agregat na olej napędowy posiada kilka zalet, o których nie można zapomnieć. Zauważyliśmy, że silniki te zgłaszają niskie zapotrzebowanie na paliwo. Ma to bezpośredni związek z budową napędu, wysokim stopniem sprężania oraz większą sprawnością. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygenerować określoną moc ponosząc niewielkie koszty utrzymania urządzenia w stosunku do benzyniaków. By to udowodnić możemy przeprowadzić niewielką symulację kosztów związanych z zakupem paliwa na oba typy tych maszyn przystosowanych do pracy ciągłej, a nie awaryjnego zasilania (w naszym przykładzie niech to będzie 8h). Przyjmijmy, że nasze małe elektrownie mają około 6kW mocy, co przekłada się na spalanie około 1,2l/h w przypadku diesla i 3l/h dla silników benzynowych. Z danych na dzień 11.01 2018 roku średnia cena ropy w Polsce wynosi 4,59 zł, a drugiej mieszanki – 4,71 zł.

Skorzystajmy zatem z następującego wzoru:

średnie spalanie na godzinę x cena paliwa x liczba godzin pracy = dzienny koszt utrzymania agregatu

Diesel: 1,2l/h x 4,59zł/l x 8h = 44,06 zł
Benzyna: 3l/h x 4,71 x 8h = 113,04 zł

Jak wynika z powyższego przykładu koszty eksploatacyjne związane z generatorem wyposażonym w silnik wysokoprężny są zdecydowanie niższe od jego bezpośredniego rywala. Jeśli więc zależy nam na niewielkich kosztach zakupu agregatu, bardziej opłacalny okazuje się model benzynowy, zaś gdy liczą się dla nas koszty eksploatacji, to lepszy wybór stanowi jednostka wysokoprężna. Agregat diesel spalanie ma na niskim poziomie dlatego też wydatki za zakup zasilającej go mieszanki nie powinny przerażać żadnego użytkownika.

Popularne „ropniaki” są bardziej trwałe od benzyny. Z reguły służą one przez długi czas, a awarie dotykają je niezwykle rzadko. Ich konstrukcja przypomina modele wykorzystywane w przemyśle, przez co przeglądy przeprowadza się w nich po bardzo długich przebiegach. Zaleca się je robić po około 200 godzinach pracy. Wysoka trwałość i niskie zużycie paliwa to nie jedyne mocne strony takiego sprzętu. Usterki w nim zachodzące bardzo łatwo wykryć i usunąć, gdyż silniki montowane w tych maszynach nie posiadają świecy czy cewki zapłonowej.

Mogłoby się wydawać, że olej napędowy ma tendencję do robienia psikusów w czasie zimy podczas rozruchu. Producenci generatorów o tym jednak pomyśleli i w modelach stacjonarnych często montują oni specjalną grzałkę. Jej zadaniem jest ogrzanie mieszanki do tego stopnia, by uruchomienie silnika nie stanowiło żadnego kłopotu.

Strefa agregatów:

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Woda i prąd na budowie. Budujemy dom

Agregat prądotwórczy do food trucka - jak dobrać, by nie stracić majątku?

Agregat prądotwórczy na gaz ziemny dla przedsiębiorstw przemysłowych

Maszyny te stanowią dodatkową opcję dla wcześniej wymienionych rozwiązań. Stosuje się je głównie w przemyśle ze względu na niskie koszty obsługi. Agregaty gazowe to pokłosie nowatorskich technologii, które zaowocowały stworzeniem urządzeń bardziej ekonomicznych, ekologicznych i niezawodnych w stosunku do benzyniaków oraz napędów wysokoprężnych. Dzięki takiemu obrotowi spraw obniżamy wydatki na zakup mieszanki zasilającej, w minimalnym stopniu wpływamy na środowisko naturalne, a także redukujemy konieczność częstych napraw.

Ciężko jest wymienić wszystkie wszystkie charakterystyczne cechy takiego urządzenia, lecz postaramy się przedstawić je jak najdokładniej. Wpisując w wyszukiwarkę hasło: agregat prądotwórczy na gaz ziemny cena poczuliśmy się troszeczkę nieswojo. Na szczęście dokonując zakupu tego typu maszyny ponosimy jednorazowo spory wydatek, gdyż dalsza eksploatacja nie wymaga dużych nakładów finansowych, nawet 70% niższych w porównaniu do pozostałych napędów. Jak podają producenci, sprzęt ten charakteryzuje się spalaniem na podobnym poziomie co silniki benzynowe. Biorąc jednak pod uwagę koszt litra obu mieszanek przemawia na korzyść LPG. Również hałas przez nie generowany stanowi niewątpliwie dużą zaletę motorów na propan butan.

Tego typu „elektrownie” do wytwarzania napięcia wymagają dość nietypowego paliwa. Czy zastanowił się ktoś z nas przez moment w jaki sposób ono zasila generator? W przypadku diesla lub benzyny sprawa jest prosta, gdyż wystarczy pojechać na stację, nabrać mieszanki w kanister i później zalać ją do zbiornika. W przypadku gazu ziemnego sprawa wygląda nieco inaczej. W tym przypadku najlepiej jest wyobrazić sobie typową kuchenkę do gotowania. Do jej właściwego funkcjonowania potrzebujemy gazu z butli lub z sieci. W przypadku agregatów jest to samo i właśnie w ten sposób są one zasilane.

Co ważne agregat na gaz LPG może korzystać również z gazu ziemnego CNG. W naszym kraju jest to jeszcze niezbyt popularna metoda zasilania nawet samochodów osobowych, lecz w przyszłości może stać się niezwykle ważna. Warto też zauważyć, że silniki tych generatorów cechują się dużą elastycznością w przypadku zmian temperatur. Dzięki ich niezawodnej konstrukcji można je z łatwością odpalić i użytkować w pięćdziesięciostopniowym upale lub na mrozie rzędu -20 stopni Celsjusza.

Zwróciliśmy uwagę na żywotność agregatów prądotwórczych na gaz propan butan. Najszczersze słowa uznania trzeba w tej kwestii skierować do samego procesu spalania. Gaz jest tak zwanym czystym paliwem, co w rezultacie prowadzi do niewielkiego zużycia mechanicznego silnika. Dodatkowo ten rodzaj paliwa nie zawiera powodujących korozję związków chemicznych. Dzięki temu tłok, głowica czy zawory pozostają w dobrej kondycji przez długi czas. W tego typu napędzie nie dochodzi także do degradacji składu chemicznego oleju silnikowego. Ma to wielki wpływ na tworzenie się nagaru w komorze spalania, który występuje w minimalnych ilościach, zdecydowanie mniejszych niż w przypadku pozostałych jednostek. Wszystko to ma wpływ na pracę silnika oraz jego bezproblemowy rozruch.

Dotąd dwoje, lecz jeszcze nie jedno, odtąd jedno, chociaż nadal dwoje – tymi słowami można określić hybrydowy generator prądotwórczy zasilany gazem i benzyną. Niektórzy producenci wyszli z inicjatywą połączenia obu napędów. Uznano, że skoro samochód benzynowy da się przerobić na gaz, podobnie może być z agregatem. Jednym z przedstawicieli stosujących to rozwiązanie jest Könner & Söhnen. Firma ta posiada w swojej ofercie modele takie jak KS 3000G czy KS 7000E G, które zasilane są mieszanką bezołowiową oraz LPG.

Prądotwórczy agregat inwerterowy i jego zastosowanie:

Inwerterowy agregat prądotwórczy, czyli sprzęt do zasilania delikatnej elektroniki

Agregat do kampera i przyczepy kempingowej wybawieniem na kempingu

Jaki agregat okaże się najlepszy? Wybierz generator benzynowy, diesla lub gazowy

W powyższym artykule podjęliśmy się tematyki generatorów zwracając uwagę na rodzaj paliwa w nich stosowanych. Każde z nich ma swoje wady i zalety, które przekładają się na ich zastosowanie. Podczas awaryjnego zasilania domów lub niewielkich placów budowy najlepszym partnerem jest przenośna elektrownia z silnikiem benzynowym. Inwestycja na niego poniesiona jest stosunkowo niewielka i opłaca się ją ponieść. Elektryczność w domu jest nam niezbędna i takie urządzenie będzie w stanie ją zapewnić. Jeśli więc potrzebujemy taniego agregatu prądotwórczego niewątpliwie powinniśmy swoje zainteresowania zwrócić na modele, które właściwego działania potrzebują Pb95.

Generatory z silnikiem wysokoprężnym są natomiast użyteczne wszędzie tam, gdzie musimy zapewnić prąd przez bardzo długi czas. Urządzenia te znajdują zatem zastosowanie na rozległych budowach, w budynkach służb państwowych lub w plenerze podczas organizacji ogromnych eventów. Dobre agregaty diesla sprawdzają się w takich przypadkach doskonale, a koszt ich zasilenia związany z zakupem ropy jest relatywnie niski. Jest to zatem sprzęt głównie do użytku zawodowego przeznaczony dla każdego, kto ceni sobie niskie wydatki na eksploatację.

W podobnym tonie wypowiedzieć się można o agregatach zasilanych gazem. Są one stosunkowo drogie, lecz zakup ten ciągnie za sobą korzyści związane z niskimi kosztami na zakup propan butanu. Z tego typu urządzeń korzysta się jednak przede wszystkim w przemyśle, co nie stanowi większego zaskoczenia. W takich miejscach napięcie sieciowe jest bardzo ważne, gdyż utrzymanie ciągłości prac przekłada się na efektywność produkcji. Tego typu sprzęt posiada wiele zalet, które przekładają się na jego użyteczność podczas długotrwałego użytkowania.

To który agregat wybierzemy pozostaje naszą indywidualną sprawą. Mamy jednak nadzieję, że powyższy artykuł okazał się przydatny i po zapoznaniu się z nim będziemy mieli jasność na który wariant się zdecydować.

Strefa poradników:

Tani i dobry agregat prądotwórczy. Jak kupić, by nie żałować?

Jak poradzić sobie podczas awarii prądu w domu?

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum