Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy w domu jednorodzinnym?

Eksperci ciągle alarmują o ociepleniu klimatu. Ścierające się prądy powodują potężne burze, ulewne opady i silny wiatr o każdej porze roku. Działanie tych sił często prowadzi do zerwania linii energetycznych. Wizja kilku dni bez napięcia może przerażać. Usunięcie zniszczeń oraz naprawa wszelkich uszkodzeń trwa zwykle dość długo. Napięcie sieciowe jest w tym czasie niezbędne. Z niszczycielskimi efektami żywiołów możemy walczyć, a w tej bitwie pomocną dłoń wystawia do nas generator prądotwórczy do zasilania awaryjnego. Z jego pomocą unikniemy cieknącej lodówki, niesprawnego ogrzewania czy braku oświetlenia. Mając przenośną elektrownię podniesiemy poziom własnego bezpieczeństwa i komfort życia w trakcie krytycznych sytuacji.Domowy agregat prądotwórczy i problemy z nim związane

Tego typu urządzenie potrafi być uciążliwe. Pierwszy kłopot jaki pojawia się przy jego użytkowaniu to spory hałas. Modele o konstrukcji ramowej wytwarzają nawet 90dB, co można porównać do przejeżdżającego motocykla. Przy dłuższej pracy może prowadzić to do psychicznego zmęczenia. Pojawia się pytanie – jak wyciszyć agregat prądotwórczy? Producenci walczą z nadmiernym natężeniem dźwięku w swoich produktach i obecnie montują w nich dźwiękochłonne obudowy. Problem w tym, że to relatywnie nowe rozwiązanie, a co za tym idzie – drogie. Współcześnie stosuje się także specjalistyczne tłumiki. Alternatywą dla przedstawionych rozwiązań jest inwerterowy agregat prądotwórczy. Jego moc często jest mocno ograniczona, lecz napięcie przez niego produkowane ma jakość najbardziej zbliżoną do tej, którą mamy w gniazdkach.

Cichy agregat prądotwórczy to tylko połowa sukcesu. Trzeba pamiętać, że konstrukcję tak nowoczesnego sprzętu oparto na silniku spalinowym. Niezależnie czy do jego budowy użyto jednostki benzynowej czy diesla, w każdym przypadku mamy do czynienia ze spalinami. Usunięcie ich to nie prosta sprawa. Obecnie występują urządzenia wyposażone w katalizator. Dzięki niemu posiadany przez nas generator prądotwórczy do domu będzie bardziej przyjazny środowisku. Moduł, o którym wspomnieliśmy nie rozwiązuje problemu całkowicie. Emisja gazów zostanie zredukowana, lecz nie do zera. Trzeba też pamiętać, że katalizator zwiększa wartość całej maszyny, więc należy liczyć się ze sporym wydatkiem przy zakupie.

Rzeczowy poradnik:

Jak poradzić sobie w domu bez prądu?

Jaki agregat prądotwórczy kupić? Jak wybrać generator prądu?

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?

Czy warto mieć w domu agregat prądotwórczy?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Warto. Z problemami omówionymi wyżej można skutecznie walczyć. Jeśli nie mamy funduszy na zakup naprawdę dobrego agregatu prądotwórczego zawsze możemy skorzystać ze swojej kreatywności. Nawet urządzenie relatywnie głośne i bez katalizatora ma swoją użyteczność. Wystarczy tylko właściwie ulokować. Jaka lokalizacja tego sprzętu będzie najlepsza? Jak wybrać miejsce na agregat prądotwórczy? Znaleźliśmy kilka stanowisk, w których możemy korzystać z generatora prądu.

Jak już ustaliliśmy, głównym problemem silników spalinowych jest hałas i wytwarzanie trujących gazów. Trzymanie "małej elektrowni" w domu jest zatem kiepskim pomysłem. Uniknąć tych uciążliwości możemy w prosty sposób. Agregat prądotwórczy najlepiej umieścić na podwórku pod wiatą, by chronić ją przed czynnikami atmosferycznymi. Deszcz, nadmierne słońce czy mróz źle wpływają na konkretne podzespoły, dlatego też trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Miejsce, w którym będzie stał nasz generator należy wybrać strategicznie. Dobrze jest go ulokować w pobliżu rozdzielni elektrycznej. Dzięki temu łatwiej nam będzie podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji w domu. Taka lokalizacja nie tylko ułatwi nam późniejszą ewentualną instalację Systemu Załączania Rezerwy, ale także rozwiąże kłopot nadmiernego natężenia dźwięku oraz spalin.

Pomieszczenie agregatu prądotwórczego powinno spełniać konkretne wymagania. Oczywiście sytuacja w takim przypadku nieco się komplikuje i ważna jest wtedy właściwa cyrkulacja powietrza. Zapewnić ją można otwierając okna na oścież lub przy pomocy wentylacji. To bardzo ważne, gdyż każdy silnik wymaga chłodzenia, a świeże powietrze jest niezbędne do spalania mieszanki. Wietrzenie ma też inny cel. Dzięki niej pozbywamy się uciążliwych gazów. Można je także odprowadzić na zewnątrz mocując do silnika specjalne przewody.

Garaż jest dobrym miejscem na spalinowy agregat prądotwórczy. Choć to urządzenie zajmować w nim będzie sporo miejsca, nie ma problemów nie do rozwiązania. Zawsze możemy stworzyć mu prowizoryczną półkę, którą umieścimy powyżej poziomu podłogi. Należy ją wykonać z niepalnego materiału, odpornego na wysokie temperatury wytwarzane przez generator.

Praktyczne wskazówki przed zakupem agregatu prądotwórczego:

Agregat prądotwórczy - diesel czy benzyna lub LPG? Jakie paliwo do agregatu?

Tani i dobry agregat prądotwórczy - jak kupić, by nie żałować

Prądnica do agregatu prądotwórczego czy ma to znaczenie?

Stacjonarny agregat prądotwórczy – gdzie go ulokować?

W tym przypadku łatwo można rozwiązać kłopot. Zespoły prądotwórcze należy instalować w kontenerach na przygotowanych do tego fundamentach. Najczęściej znajdują się one poza budynkiem, a samo takie pomieszczenie nazywamy agregatornią. Projektuje się ją w taki sposób, by zapewnić właściwą wymianę powietrza. To zadanie leży w kwestii inżynierów, którzy pracują według wytycznych producenta. Stacjonarny agregat prądotwórczy wraz z kontenerem to kompletne urządzenie pod względem elektrycznym i sanitarnym. Nie trzeba go specjalistycznie adoptować, gdyż od razu spełnia wszystkie warunki związane z cyrkulacją powietrza.

Warto zajrzeć:

Agregat do kampera i przyczepy kempingowej wybawieniem na kempingu

Inwerterowy agregat prądotwórczy, czyli sprzęt do zasilania delikatnej elektroniki

Agregaty Kruzer - awaryjne zasilanie na każdą kieszeń

Najlepsze miejsce dla generatora prądotwórczego do domu jednorodzinnego?

Posiadając takie urządzenie musimy wiedzieć gdzie je ulokować. Należy brać pod uwagę fakt, że jest to sprzęt stosunkowo hałaśliwy i generujący gazy. Trzeba na to uważać, gdyż o zatrucie czy zmęczenie psychiczne nie jest wcale trudno. Znajdźmy zatem optymalne miejsce agregatu prądotwórczego, tak by jego praca nam nie przeszkadzała. Może to być garaż lub podwórko z wiatą. W tych miejscach nawet nadmierne natężenie dźwięku będzie całkowicie niesłyszalne w domu. Tego typu sprzęt pasuje również do garażu. Nie będzie on w nim narażony na opady deszczu czy inne warunki atmosferyczne. Dzięki takiej lokalizacji rozwiążemy problem spalin, które mają negatywny wpływ na nasz organizm.

O umieszczeniu agregatu prądotwórczego powinniśmy pomyśleć przed jego zakupem. Oczywiście przy wyborze nie możemy kierować się tylko tym. Analizując potencjalną inwestycję musimy sprawdzić jaka moc nas interesuje, jaki typ odbiorników posiadamy oraz jakie będzie przeznaczenie generatora. Jak widać, na zakup tego urządzenia wpływ ma wiele czynników, lecz pełną satysfakcję z konsumpcji osiągniemy tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę każdy z nich.

Wiedza przydatna:

Woda i prąd na budowie. Budujemy dom

Agregat prądotwórczy do food trucka - jak dobrać by nie stracić majątku?

Skomentuj

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (Nie jest publikowany)
Komentarz
Przepisz kod z obrazka

Blog Search

Kategorie

Popularne artykuły

Ostatnie artykuły

Najnowsze komentarze

Archiwum