Z każdym dniem czy tygodniem rozwój technologiczny nabiera rozpędu. Dawno temu nasi przodkowie zapewne nawet nie myśleli o tym, by masowo szybować w przestworzach, nagrywać filmy czy robić zakupy nie wychodząc z domu. Obecnie na świecie jest tyle dobrodziejstw, że strach pomyśleć co czeka nas za kilka lat. Jeszcze nie wszystko zostało odkryte. Być może już niedługo będziemy spotykać latające samochody bądź maszyny do teleportacji. Nie wybiegajmy jednak aż tak daleko w przyszłość. Skupmy się na tym co tu i teraz. Czy któryś z wynalazków stanowi nierozerwalną część naszego życia? Istnieje wiele rzeczy bez których nie potrafimy się obejść, lecz brak tylko jednej z nich byśmy odczuli na własnej skórze. Energia elektryczna to nierozerwalny element naszego życia. Dzięki niej jesteśmy w stanie pracować zawodowo, włączyć ogrzewanie, podgrzać obiad czy zapalić wieczorem światło.
Spis treści artykułu:
- Jak radzić sobie z awarią sieci?
- Jak działa agregat prądotwórczy. Budowa agregatu prądotwórczego
- Więcej o prądnicy do agregatu prądotwórczego
- Prądnica agregatu prądotwórczego – materiał wykonania
- Jakie znaczenie ma zespół silnik – prądnica prądu przemiennego
- Z czego składa się agregat prądotwórczy? Podzespoły przejawem jakości
Jak radzić sobie z awarią sieci?
Życie bez prądu jest niezwykle trudne, mogłoby się sprowadzać nawet do egzystencji. Kto z nas wyobraża sobie spędzanie ponurych wieczorów bez telewizora lub komputera? Robót budowlanych bez elektronarzędzi? Braku internetu? Każda z tych rzeczy działa za sprawą napięcia sieciowego. Jasne, pochodzi ono z elektrowni i dopiero gdy zginie odczuwamy jego brak. Czy możliwe jest choć częściowe uniezależnienie się od zakładów energetycznych np. podczas awarii? W tak kryzysowej sytuacji możemy skorzystać z akumulatorów lub zainwestować w agregat prądotwórczy.
Korzystanie z baterii ma swoje mocne i słabe strony. Czas ich pracy zależy od pojemności. Może się zdarzyć, że usterka sieci trakcyjnej trwa godzinami i awaryjne zasilanie z akumulatorów stanie się całkowicie niewydajne. Tego typu rozwiązanie ma jednak swoje zalety. Działa ono całkowicie po cichu, a dodatkowo nie wytwarza spalin. Dzięki temu zasobniki energii możemy trzymać w domu bez ryzyka zatrucia trującymi gazami lub uciążliwym hałasem.
Druga opcja działa nieco inaczej. Generatory prądotwórcze nie magazynują energii. Wytwarzają ją. Ze względu na wysokie natężenie dźwięku i spaliny należy je stosować na świeżym powietrzu. Długości pracy tych maszyn nie ogranicza pojemność. Działają one tak długo, aż skończy się paliwo. Z uwagi na fakt, że tego typu maszyna pali ok. 1,5l/h, a posiada zbiornik nawet 15l, łatwo obliczyć, że na jednym tankowaniu pracuje ona około 10h. Koszty eksploatacji tego urządzenia także nie są wysokie, przez co to bardzo dobra alternatywa w generowaniu napięcia. Daje ona nam poczucie bezpieczeństwa i niezależności w przypadku energetycznej klęski.
Rzeczowy poradnik:
Jak działa agregat prądotwórczy. Budowa agregatu prądotwórczego
Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak działa to urządzenie? W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że jego zadaniem jest zmiana energii mechanicznej w elektryczną. Zasada działania agregatu prądotwórczego jest jednak bardziej skomplikowana. Wytwarzanie prądu elektrycznego zachodzi na drodze różnych zdarzeń fizycznych, a przede wszystkim – indukcji elektromagnetycznej. Zjawisko to zostało wynalezione już na początku XIX wieku przez brytyjskiego naukowca Michaela Faraday'a.
W skład tego urządzenia wchodzi kilka elementów. Niezależnie od rodzaju generatora, podstawowe moduły pozostają jednak takie same. Na rynku spotykamy maszyny do zasilania awaryjnego i ciągłego, przenośne i stacjonarne, a także z napędem benzynowym i diesle. Jeśli jednak otworzymy schemat agregatu prądotwórczego, w każdym z nich znajdziemy silnik spalinowy, najczęściej prądnicę synchroniczną, rozdzielnię elektryczną i inne narzędzia kontrolno-pomiarowe.
Może zaciekawić:
Woda i prąd na budowie. Budujemy dom
Agregat prądotwórczy do food trucka - jak dobrać, by nie stracić majątku?
Więcej o prądnicy do agregatu prądotwórczego
Moduł ten składa się z dwóch części. W jego skład wchodzą stojan oraz wirnik. To prądnica odpowiada za przekształcanie ruchu obrotowego w napięcie zmienne. Można zatem śmiało powiedzieć, że prądnica do agregatu jest generatorem prądu. Jej działanie często porównuje się do alternatora w samochodzie. Oba komponenty nieco różnią się od siebie, gdyż prądnicę napędza wał pędny, a alternator – pasek. Najprostszą prądnicę można wykonać we własnym zakresie. Wystarczy do tego magnes i pętla wykonana z metalowego drutu. W tym połączeniu prąd powstaje wskutek przesuwania pętli przez pole elektromagnetyczne wytwarzanego przez dodatni i ujemny biegun magnesu. Identyczne zjawisko wystąpi w przypadku poruszającego się magnesu oraz nieruchomej pętli. Właśnie na tej zasadzie działają prądnice w agregatach prądotwórczych. Technika poszła jednak do przodu i obecne konstrukcje posiadają większą wydajność, moc i poziom niezawodności, niż prototypy.
Stojan to najważniejszy komponent spalinowego agregatu prądotwórczego. Nawinięte są na nim cewki, które odpowiadają za indukcję napięcia zmiennego, a co za tym idzie – generowanie prądu zmiennego. Od ilości uzwojeń na cewkach zależy o jakim agregacie mówimy – jedno czy trzyfazowym.
Schemat budowy agregatu prądotwórczego obejmuje prądnicę zbudowaną z stojanu wraz z wirnikiem z magnetycznym rdzeniem. Wirnik to dynamiczna, osadzona na wale część agregatu. Nierozerwalnie z nim związana jest cewka wzbudzająca, do której doprowadza się zewnętrzne źródła. Wirnik ma konkretne zadanie. Poprzez przepływający w nim prąd stały wytwarza pole magnetyczne, zmieniające następnie strumień pola przenikającego do cewki. W trakcie tego procesu dochodzi do zjawiska indukcji elektromagnetycznej na uzwojeniu wirnika, przez co następuje produkcja prądu zmiennego. Należy w tym miejscu nadmienić, że regulując napięcie doprowadzane do rdzenia istnieje możliwość regulacji częstotliwości napięcia generowanej energii, ze względu na bezpośrednie powiązanie z prędkością obracania się wirnika. Identyczna sytuacja występuje w przypadku agregatów prądotwórczych 3-fazowych. W tych urządzeniach mamy jednak do czynienia z trzema osobnymi uzwojeniami. W ten sposób generowany jest prąd, który na wykresie przedstawiają 3 sinusoidy przesunięte względem siebie o 120 stopni.
Warto zajrzeć:
Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy - diesel czy benzyna lub lpg? Jakie paliwo do agregatu?
Prądnica agregatu prądotwórczego – materiał wykonania
Ma on zasadnicze znaczenie w działaniu generatora prądotwórczego. W produktach tego typu znajdują się uzwojenia wykonane z aluminium lub miedzi. Pierwsza konstrukcja uchodzi za mniej trwałą. Aluminium ulega utlenianiu co prowadzi do awarii prądnicy. Oczywiście to długotrwały proces i nie zachodzi z dnia na dzień. Przy okazjonalnym użytkowaniu agregatu lub w dobrych warunkach pogodowych nie stanowi to problemu. Wystąpieniu korozji można zapobiegać. W tanich agregatach prądotwórczych prądnicę pokrywa się farbą, bądź innym tworzywem. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, iż w czasem te „osłony” tracą swoje właściwości i zaczynają się łuszczyć odkrywając aluminium. Znani producenci tacy jak Pramac, nie mogli sobie pozwolić na wysoki poziom usterkowości, dlatego też w linii „konsumenckiej” Powermate by Pramac odpowiednio zabezpieczyli uzwojenie. Aluminiowego uzwojenia nie należy się zatem bać, gdyż dobrej jakości produkty są właściwie zakonserwowane.
Wysoką trwałością charakteryzują się prądnice z uzwojeniem wykonanym z miedzi. Ma to swoje odbicie w cenie produktów. Jest to metal drogi, lecz bardzo dobrze przewodzi prąd i ciepło, przez co często stosuje się go w elektryce. Nie ulega utlenianiu i wytrzymuje skrajne warunki atmosferyczne. Miedzianego uzwojenia nie trzeba dodatkowo zabezpieczać, gdyż ryzyko awarii z powodu użycia niskiej jakości materiałów konstrukcyjnych jest niewielkie. Trzeba jednak pamiętać, że miedź miedzi nierówna. Obniżając koszty produkcji zdarza się użyć niższej klasy drutu. Warto zatem zainwestować w sprzęt prezentujący optymalne połączenie ceny z jakością. Produktem spełniającym te wymagania jest agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego Kruzer. Towar polskiej marki spełnia wymagania większości użytkowników i zdobył miano bezawaryjnej jednostki. Jeśli poszukujemy maszyny z najwyższej półki, gdzie jego jakość nie będzie ulegać wątpliwości, agregat prądotwórczy Honda będzie odpowiednim wyborem.
Jakie znaczenie ma zespół silnik – prądnica prądu przemiennego
Budowa agregatu prądotwórczego ma zasadniczy wpływ na jakość generowanego prądu. Klasa poszczególnych komponentów jest odzwierciedleniem tego, jak dana maszyna pracuje. Warto inwestować w sprzęt bezpieczny dla podłączonych do niego odbiorników. Dokonując zakupu sprawdźmy jaki silnik posiada interesujące nas urządzenie oraz jaką prądnicę w nim zastosowano. Te dwa elementy wraz z stabilizacją napięcia są odzwierciedleniem klasy produktu. Agregat prądotwórczy z AVR to idealne źródło zasilania domu lub placów budowy. Sprawdza się on w zasilaniu nowoczesnej elektroniki bez ryzyka jej uszkodzenia. Oprócz AVR stosuje się także inne systemy stabilizacji takie jak inwerter, cyklokonwerter, i-AVR bądź regulatory napięcia D-AVR. Każdy z nich ma za zadanie niwelowanie wahań napięcia. Zjawisko to występuje gdy rośnie lub spada prędkość obrotowa silnika. Efektem tego jest spadek napięcia poniżej wartości znamionowej oraz wzrost natężenia wytwarzanego prądu. Często prowadzi to do uszkodzenia odbiorników i kosztownych napraw.
Najbardziej nowoczesny i najszybszy system stabilizacji napięcia stanowi inwerter. Jest on zaawansowany technicznie, a także działa niezależnie od obrotów silnika. Budowa prądnicy inwerterowej sprawia, że wszystkie, nawet najmniejsze, wahania napięcia reguluje bieżąco, a prąd ciągle zachowuje znamionowe wartości. Agregaty inwerterowe poleca się głównie do zasilania bardzo wrażliwej na wahania napięcia elektroniki, gdyż to najbezpieczniejsze źródło zasilania. Ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że prąd wytwarzany przez taki generator ma lepszą jakość na wyjściu niż ten znany w domowych gniazdkach 230V.
Więcej o agregatach inwerterowych:
Agregat do kampera i przyczepy kempingowej wybawieniem na kempingu
Inwerterowy agregat prądotwórczy, czyli sprzęt do zasilania delikatnej elektroniki
Z czego składa się agregat prądotwórczy? Podzespoły przejawem jakości
Na rynku spotykamy różne rodzaje agregatów prądotwórczych. Niezależnie czy są to urządzenia przenośne, wojskowe lub stacjonarne, każde z nich ma zbliżoną budowę. W każdym z nich znajdziemy silnik i prądnicę, czyli najważniejsze elementy konstrukcyjne. Solidnie wykonane, z dobrego materiału uzwojenie jest gwarantem bezawaryjnej pracy. Szczególnie poleca się modele wyposażone w prądnicę wykonaną z miedzi. Lepiej ona znosi trudne warunki atmosferyczne i temperaturę pracy. Jeśli jednak zdecydujemy się na aluminium, sprawdźmy w jaki sposób zostało wykonane zabezpieczenie.
W dobie postępu technologicznego prąd jest nam niezbędny. Firm zajmujących się branżą energetyczną mamy co najmniej kilka, więc wybór dostawcy nie powinien stanowić problemu. W tak dużych korporacjach zdarzają się jednak usterki. Co w takim przypadku robić? Zawsze można spróbować wygenerować napięcie we własnym zakresie. Jedni korzystają z akumulatorów, a inni z agregatów prądotwórczych. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, lecz to generatory dają nam wyższy poziom niezależności i bezpieczeństwa w czasie elektrycznego kataklizmu.
Agregat do domu?